Astygmatyzm oka to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Powoduje nieostre widzenie z bliska i z daleka i w większości przypadków polega na nieprawidłowym kształcie rogówki (astygmatyzm rogówkowy). Do leczenia wady wzroku stosuje się: tradycyjny okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe oraz zabieg chirurgiczny.

Astygmatyzm – na czym polega wada wzroku?

Astygmatyzm, czyli niezborność rogówkowa, to wada wzroku, która polega na widzeniu zamglonych i zniekształconych obrazów zarówno z bliskiej odległości, jak i z daleka. U astygmatyków często pojawiają się zaburzenia poczucia przestrzeni oraz szybsze męczenie się wzroku, zwłaszcza w czasie pracy przy komputerze lub czytaniu. Najczęstsze przyczyny astygmatyzmu to: uwarunkowania genetyczne, uszkodzenia mechaniczne soczewki oka czy wady anatomiczne, takie jak stożek rogówki.

Astygmatyzm – leczenie

Leczenie astygmatyzmu opiera się na zastosowaniu okularów korekcyjnych, soczewek kontaktowych lub zabiegu chirurgicznym. Tradycyjne okulary wyposażone w szkła cylindryczne skutecznie wyostrzają wzrok. Szkła kontaktowe przeznaczone do korekcji astygmatyzmu to soczewki toryczne. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które z jakiś względów, nie chcą nosić okularów. Soczewki kontaktowe doskonale sprawdzają się u osób aktywnych fizycznie, często podróżujących czy ceniących sobie wygodę i komfort w czasie korygowania wady wzroku.

Astygmatyzm można również leczyć chirurgicznie, pod warunkiem, że osoba poddająca się zabiegowi ma ukończone 20 lat. Laserowa korekcja wzroku polega na nacięciu rogówki i nadaniu jej odpowiedniego kształtu, dzięki czemu wzrok wyostrza się.

Soczewki kontaktowe – jak dobierać?

Soczewki toryczne to wygodna i nieinwazyjna metoda korekcji astygmatyzmu. Dobór szkieł kontaktowych powinien zawsze odbywać się w gabinecie okulistycznym. Tylko dzięki profesjonalnym badaniom wzroku można określić stopień natężenia wady i dobrać soczewki, które zapewniają ostre widzenie, przy jednoczesnym komforcie noszenia. Sfera optyczna szkieł kontaktowych ma różną moc łamiącą, która wpływa na prawidłowe ogniskowania się światła słonecznego w oku, dzięki czemu oczy widzą wyraźne i ostre obrazy.

Astygmatyzm a stożek rogówki

Stożek rogówki to choroba oka, która powoduje zniekształcenie kształtu rogówki, w efekcie czego wzrok pogarsza się.  W takim przypadku soczewki kontaktowe są jedyną skuteczną formą korekcji wady wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here