badanie crp

Badanie CRP, wiele z nas pewnie nawet nie wie do czego to badanie służy. Kiedy się wykonuje badanie CRP, co oznaczają jego wyniki? To dobre pytanie dla nas wszystkich. CRP, to inaczej białko, C czyli reaktywne. Pojawia się we krwi w przypadku stanu zapalnego. Wytwarza się w wyniku stanu zapalnego w wątrobie. Badanie CRP dotyczy właściwie badania wątroby,które odpowie nam na wiele pytań dotyczących naszego stanu zdrowia. Białko CRP to inaczej marker stanu zapalnego. Potrafi on niczym szczególnym się nie objawiać. Lecz nie zmienia to faktu, że wysoki wynik badania CRP jest złym wynikiem. Jakie więc są poziomy CRP? Kiedy rośnie? Otóż wtedy, gdy w naszym organizmie toczy się infekcja bakteryjna. Nie musi to oznaczać żadnej śmiertelnej choroby, lecz nie wykluczony jest w tym przypadku zawał serca czy choroba nowotworowa. Białko pojawia się w naszym organizmie, kiedy toczy się jakaś nieprawidłowa reakcja, w wyniku której nasz organizm jest w znacznej mierze osłabiony. Może to być również choroba immunologiczna. Polega ona na pobudzeniu funkcji ciał odpornościowych.

 

 

Inne ważne kwestie w temacie CRP

 

badanie crpWartość CRP jest uzależniona tak naprawdę od bardzo wielu czynników. Znaczenie ma oczywiście nasza płeć, masa ciała, wiek oraz informacje takie jak np. nałogi. Bardzo ważną informacją jest również jakie leki spożywamy. Znaczenie ma nasza dieta, która powinna obfitować w małą zawartość węglowodanów oraz oleje roślinne. Takie składniki obniżają CRP. Zdrowy człowiek powinien mieć nie więcej niż 5mg.l. Jeśli natomiast jest wynik przekracza 10mg/l, oznacza to, że w organizmie toczy się jakiś stan zapalany.

 

 

 

 

Badanie CRP- badanie nowej generacji

 

Badanie dotyczące reaktywnego białka ma służyć przede wszystkim w diagnostyce  wykrywania nieprawidłowego funkcjonowania organizmu. Nawet jeśli nie występują żadne objawy. Inaczej wygląda to w przypadku zakażenia bakteriami ujemnymi, takimi jak: salmonella czy helicobacter pyroli. Wtedy wynik badania CRP może osiągnąć nawet do 500mg/l.Wysoki wynik badania będzie również występował w przypadku zakażenia pasożytami czy też innymi wirusami. Oczywiście najwyższe stężenie badania CRP będzie w przypadku chorych na nowotwory. W takim układzie wynik badania CRP może osiągnąć liczbę kilkaset kresek w górę. Podobnie będzie z podwyższonym badaniem OB. Pamiętajmy, że badanie CRP jest swojego rodzaju cząsteczką, która może się zwiększać bądź nieznacznie zmniejszać pod wpływem naszego trybu życia. Lecz nie odnotowuje się tutaj wysokich wahań normowych. Mówimy raczej o kilku kreskach w górę, bądź w dół. Badanie CRP zlecane jest również w przypadku przewlekłych chorób, takich jak: choroby reumatycznie. W wyniku procesu zapalnego wynik na pewno będzie wyższy. Wysoki poziom CRP może także występować w przypadku cukrzycy, typu drugiego. CRP pełni ważną rolę w diagnostyce, a przede wszystkim leczeniu chorób związanych z sercem i układem naczyniowym.

 

Jakie są normy badania CRP?

 

Jak się okazuje, wszystko jest uzależnione od danego laboratorium. Każdy wynik powinien określić lekarz. Oczywiście samemu możemy spojrzeć na normy i spróbować wywnioskować, jaki wynik badania mamy. Lecz tylko i wyłącznie lekarz, specjalista jest w stanie odnieść się do wyniku badania CRP. Możemy w takim układzie zadać sobie pytanie skąd normy CRP.Badanie CRP to inaczej niezwykłej czułości naszego organizmu. Dlatego też wszelkie teksty, badanie morfologii nie określi, aż tak dokładnie stanu naszego organizmu. Badanie CRP to bardzo szczegółowe i niezwykle profesjonalne badania, zwłaszcza w kwestii najróżniejszych schorzeń. Ma ono za zadanie wykrycie wcześniejszego stadium choroby. Tylko w taki sposób będziemy mogli podjąć właściwe leczenie. Badanie CRP powinno być wykonywane dwa razy w odstępie dwóch tygodni. Właśnie wtedy będzie najbardziej wiarygodne. Należy także pamiętać, że przyjmowanie niektórych leków może wpływać na wynik badania. Na ten przykład możemy dać aspirynę. Środek ten znany jest z właściwości przeciwzapalnych. Z tego powodu aspiryna może obniżać poziom badania CRP nawet do 30%. Istnieje więc, jednak podstawowa zasada. Najlepiej nie przyjmować leków przeciwbólowych, ani przeciwzapalnych kilka dni przez wykonywaniem badania. W przypadku wątpliwości możemy skonsultować się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here