Biegunka w ciąży

Biegunka w ciąży jest jedną z najczęstszych dolegliwości, które pojawiają się u przyszłych mam. Kiedy występuje przez dłuższy czas, jest to sygnał, że czas sięgnąć po specyfik, który wspomoże pracę jelit, taki jak probiotyk. Biegunka rzadko zagraża życiu, ale nie należy jej lekceważyć, zwłaszcza w ciąży. Często prowadzi do odwodnienia – a to jest już stan, który wymaga natychmiastowego działania.

Biegunka w ciąży – przyczyny

Biegunka jest częstą niedogodnością podczas ciąży i pojawia się tak naprawdę u większości kobiet. Niekiedy jest ona wynikiem nagłych zmian w diecie, ponieważ przyszłe mamy, chcąc zapewnić dziecku potrzebne składniki odżywcze, wybierają inne produkty niż te, które spożywały dotychczas. Innym powodem wystąpienia biegunki w ciąży jest to, że niektóre kobiety stają się wrażliwe na określone pokarmy. Kolejną przyczyną mogą być zmiany hormonalne.

W każdym z tych przypadków dochodzi do zaburzenia pracy układu trawiennego, w tym modyfikacji flory bakteryjnej jelit. Do przywrócenia prawidłowego stanu mikrobiomu może przyczynić się właściwy probiotyk. Biegunka jest odpowiedzią organizmu na pojawiające się zmiany, jednak warto w miarę możliwości jak najszybciej się z nią uporać.

Jak sobie radzić z biegunką w ciąży?

Kobiety, które spodziewają się dziecka, nie mogą zażywać silnych medykamentów, dlatego część standardowych procedur leczenia biegunki nie jest dla nich dostępna. Warto więc sięgnąć po sprawdzone rozwiązanie, takie jak probiotyk dla kobiet w ciąży. Jego zadaniem jest przywrócenie właściwej flory bakteryjnej, a jednocześnie zwalczenie tych bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia przyszłej mamy.

Pamiętajmy o tym, że probiotyk potrzebuje czasu, aby zacząć działać. Nie wyleczymy nim biegunki w kilka minut – trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że modyfikacja środowiska jelit trwa nieco dłużej. Jeśli jednak zaczniemy stosować probiotyk zanim wystąpi nasilona biegunka, to całkiem prawdopodobne, że nie zdąży się ona rozwinąć do zaawansowanego stadium.

Jeśli biegunka w ciąży nie mija pomimo zażywania probiotyków i stosowania się do ogólnych zaleceń, możliwe jest, że jej źródłem są pasożyty lub wirusy. Konieczne jest wtedy skonsultowanie się z lekarzem i indywidualne dopasowanie leczenia do stanu zdrowia pacjentki.

Co robić podczas biegunki?

Niezwykle ważne przy biegunce w ciąży jest picie dużej ilości wody. Najlepiej, by była ona bogata w minerały i pochodziła z zaufanego źródła. Warto też unikać wszelkich podrażniających żołądek potraw – należy zrezygnować z pikantnych przypraw i tłustych dań.

Stosowanie odpowiedniego probiotyku może nam przynieść ulgę, jednak trzeba pamiętać o tym, żeby wybrać taki, który jest bezpieczny zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka, np. Active Flora baby. Dzięki stosowaniu probiotyku zmieniający się organizm będzie miał szansę na przystosowanie się do nowej sytuacji, a przyszła mama pozbędzie się nieprzyjemnych objawów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here