Układ ruchu u człowieka narażony jest w ciągu życia na wiele mikrourazów oraz większych obciążeń.

Chondromalacja rzepki to jedno ze schorzeń. Polega na rozmiękaniu chrząstki stawowej. Jest to warstwa ochronna pokrywająca kości, która ulega zniszczeniu w znacznym stopniu. Rzepka jest bardzo ważnym składnikiem stawu kolanowego. Wspólnie z kością udową tworzy staw rzepkowo – udowy, który odpowiada za uruchomienie mechanizmu wyprostnego kolana. Chrząstka szklista pokrywa grubą warstwą powierzchnie stawowe kości udowej i rzepki w zdrowym organizmie.

W przypadku wystąpienia chondromalacji rzepki jest ona zbyt popękana i niespoista, co bezpośrednio przekłada się na przenoszenie obciążeń głębiej, do znacznie bardziej unerwionych struktur. Taka sytuacja powoduje silny ból i dyskomfort u pacjenta. Niezbędne jest podjęcie natychmiastowego leczenia stanu zapalnego, ponieważ brak działania może doprowadzić do trwałego upośledzenia funkcji stawu kolanowego i inwalidztwa.

Warto wziąć pod uwagę ogromną rolę rehabilitacji w procesie leczenia i zapobiegania nawrotom choroby. Prawidłowo skrojone działania powinny uwzględniać farmakoterapię zawierającą niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak Ibuprofen,dostępny bez recepty oraz sterydy w krótkich okresach czasu ze względu na ich silne działanie i liczne skutki uboczne oraz środki poprawiające metabolizm chrząstki dostępne często bez recepty.

Kolejnym istotnym elementem jest zastosowanie udogodnień w postaci stabilizatora na czas od 2 do 3 tygodni, aby staw był odciążony i nastąpiła regeneracja chrząstki.

Aby zmniejszyć obrzęk towarzyszący temu schorzeniu stosuje się miejscowe leczenie zimnem, czyli krioterapię. Zaleca się także pole magnetyczne i ultradźwięki.

Warto zastosować także kinesiotaping. Odpowiednie oklejenie stawu przez profesjonalistę zapewni odciążenie kolana na okres do trzech tygodni. Taśmy te znoszą ból, ale nie usuwają przyczyny dlatego należy być pod stałą kontrola lekarza specjalisty.

Nieoceniona jest rola kinezyterapii, czyli leczenia ruchem. Dzięki ćwiczeniom czynnym i biernym ruch w stawie zapobiegnie skutecznie powstawaniu zrostów i zanikowi mięśni oraz przykurczom. Pamiętajmy, że profilaktyka jest niezbędna na tym etapie leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here