Upławy to oznaka tego, że z organizmem kobiety dzieje się coś złego. Jest to oznaka chorób intymnych o różnorodnym podłożu. Co dokładnie oznaczają upławy i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić? O tym przeczytasz poniżej.

Co oznacza występowanie upławów?

Warto wiedzieć, że w pochwie naturalnie występuje wydzielina, która odpowiada między innymi za utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej okolic intymnych oraz nawilżenie pochwy. Taka wydzielina jest bezwonna i przejrzysta. Może mieć lekkie zabarwienie – białe lub mleczne. Swoją strukturą przypomina śluz.

Kiedy dochodzi do zachwiania równowagi flory bakteryjnej, może dojść do pojawienia się upławów. W zależności od ich wyglądu można wstępnie określić, jakie podłoże ma zakażenie.

Objawami, które powinny nas niepokoić są wszelkie zmiany w wyglądzie tej wydzieliny, a w szczególności zmiana koloru, zapachu i konsystencji. W zależności od podłoża choroby upławy mogą być żółtawe, zielone, brązowe, być wodniste lub mieć konsystencję twarożku. Do najczęstszych przyczyn zakażeń pochwy należą zakażenia bakteryjne, grzybicze i wirusowe.

Upławy mogą być też spowodowane alergenami zawartymi w kosmetykach, w tym tych do higieny intymnej, a nawet składnikami niektórych środków plemnikobójczych czy prezerwatyw.

W jaki sposób poradzić sobie z upławami?

Jeżeli zauważymy u siebie upławy, to warto udać się do lekarza, który dokładnie określi ich przyczynę i dobierze sposób leczenia do problemu. Jednak wiele pań uskarża się na nawracające problemy intymne. Dlatego należy zadbać o to, by ryzyko ponownego wystąpienia zakażenia było mniejsze.

Niezwykle ważna jest odpowiednie higiena intymna – przede wszystkim stosowanie dobrze dobranych środków higienicznych oraz noszenie przewiewnej bielizny wykonanej z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdza się bawełna.

Dodatkowo warto przyjmować probiotyki stworzone z myślą o kobietach. Preparaty te zawierają pałeczki kwasu mlekowego, które pozwalają odbudować naturalną florę bakteryjną pochwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here