Ekstruzja łąkotki

Wielu pacjentów każdego dnia zastanawia się skąd bierze się u nich ból w okolicy kolana. Jedni przez lata bagatelizują problem, a inni postanawiają natychmiast działać. Oczywiście, ta druga postawa jest właściwa. Przyczyn dolegliwości bólowych w okolicach stawu kolanowego może być naprawdę wiele, a żadnej z nich nie wolno lekceważyć. Wiele zależy tutaj od stylu życia, uwarunkowań genetycznych czy wykonywanej pracy.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości w okolicy kolana należy jak najszybciej udać się do lekarza-specjalisty. Tylko dzięki szczegółowym badaniom i właściwej diagnozie będzie można leczyć chociażby ekstruzję łąkotki czy zwyrodnienie stawów kolanowych. A leczyć trzeba, bo jak pokazują statystyki, nieleczone choroby kolan prowadzą do przewlekłych stanów patologicznych. Dowiedz się więcej o ekstruzji łąkotki i rozpoznaj, czy problem dotyczy także Ciebie!  

Na czym polega ekstruzja łąkotki?

Ekstruzja łąkotki występuje u znacznej części pacjentów ze wczesnymi zmianami zwyrodnieniowymi, którzy skarżą się na ból w przyśrodkowej części stawu, który związany jest właśnie z niestabilną łąkotką przyśrodkową. Do ekstruzji dochodzi na skutek wysunięcia się łąkotki ze szczeliny stawowej, na skutek czego łąkotka nie spełnia dłużej swojej fizjologicznej funkcji. Ekstruzja łąkotki powoduje dolegliwości bólowe zarówno samej łąkotki jak i w okolicy więzadeł łąkotkowo-piszczelowych. Niestabilność i ekstruzję łąkotki trzeba niestety traktować jako zły prognostyk dla kondycji całego stawu. Im większy stopień ekstruzji tym gorsze dalsze rokowania odnośnie postępu choroby zwyrodnieniowej u większości pacjentów. 

Leczenie w przypadku rozpoznania ekstruzji łąkotki

Istnieje sporo metod i sposobów leczenia ekstruzji łąkotki, a dobór właściwej terapii zależy głównie od stylu życia i osobistych preferencji pacjenta. Po pierwsze, kluczowe będzie zmniejszenie objawów bólowych i zahamowanie postępu choroby – na przykład środkami farmakologicznymi. 

W najcięższych przypadkach ekstruzji łąkotki, gdy przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych nie przynosi już dłużej ulgi, lekarz zaleca wykonanie zabiegu stabilizacji łąkotki. Takie leczenie ma duży potencjał przeciwbólowy i istnieje spora szansa zatrzymania dzięki niemu dalszego postępu zmian zwyrodnieniowych. Zabieg na ekstruzję łąkotki wykonywany jest w sposób artroskopowy, z jednym dodatkowym nacięciem okolicy przyśrodkowej stawu. Procedura odbywa się w ciągu jednego dnia i jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta.

Jeżeli podejrzewasz, że w obrębie Twojego stawu kolanowego mogło dojść do ekstruzji łąkotki lub innego schorzenia kolana, niezwłocznie zgłoś się do lekarza-specjalisty. Warto zaufać wykwalifikowanej kadrze z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu chorób i urazów kolana, takiej jak np. zespół lekarzy z: chirurgia-kolana.pl. Dowiedz się jak przebiega leczenie operacyjne w przypadku wystąpienia ekstruzji łąkotki i sprawdź wszystkie dostępne metody. Dodatkowo, na stronie w zakładce „dla pacjenta” znajdziesz wartościowe filmy edukacyjne i praktyczne informacje, dzięki którym dowiesz się więcej o przyczynach występowania i metodach leczenia różnych schorzeń kolan. Sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here