Inseminacja domaciczna to jedna z najprostszych obecnie metod leczenia bezpłodności. Zabieg jest bezbolesny, a jego skuteczność wynosi od 5 do 25% na jeden cykl.

Na czym polega inseminacja?

Zabieg inseminacji znany jest od wieku XVIII, ale dopiero od stosunkowo niedawna wykonywany jest rutynowo w prywatnych klinikach, takich jak IVITA w Poznaniu oraz placówkach państwowych. Polega on zasadniczo na bezpośrednim umieszczeniu plemników w jamie macicy. Wskazaniem do wykonania inseminacji Poznań są nieprawidłowości dotyczące nasienia. Kiedy ilość i ruchliwość plemników nie spełnia podstawowych wymagań, wówczas to właśnie inseminacja może pozwolić kobiecie na zajście w ciążę. Jednak, aby inseminacja miała szanse powodzenia, w nasieniu musi znajdować się co najmniej milion prawidłowych plemników na jeden mililitr. Wynik poniżej miliona to już kwalifikacja do zabiegu in vitro.

http://ivita.eu/cennik/

Kiedy można przeprowadzić inseminację?

W tym przypadku kluczowe znaczenie ma drożność jajowodów. Do niedawna badanie ich drożności było trudne i bolesne dla pacjentki. Obecnie sprawdza się to za pomocą badania USG po wcześniejszym podaniu płynu kontrastującego. Inseminacja ma szansę powodzenia, jeśli co najmniej jeden jajowód pozostaje drożny. Kolejny warunek do wykonania inseminacji zakończonej sukcesem to potwierdzenie występowania owulacji. Jeśli kobieta jest zdrowa i młoda, a problemy z zajściem w ciążę wynikają z nieprawidłowych wyników partnera, inseminacja wykonywana jest w cyklu naturalnym. Sam zabieg trwa maksymalnie kilka minut i polega na umieszczeniu w pochwie wziernika, wprowadzeniu miękkiego cewnika do jamy macicy i dostarczeniu do niej przygotowanego wcześniej nasienia.

Owulacja a inseminacja

Hormonalna stymulacja owulacji jest rozważana w przypadku kobiet po 35. roku życia, które  mają zaburzenia owulacji, a także u pacjentek z zespołem policystycznych jajników. Stymulacja ta przeprowadzana jest za pomocą cytrynianu klomifenu lub gonadotropin. Ma to na celu stworzenie jak najlepszych biologicznie warunków do inseminacji. W tym przypadku mogą pojawić się maksymalnie dwa pęcherzyki, większa ich ilość oznacza bowiem ryzyko ciąży mnogiej. Jeśli pęcherzyki wolno rosną, to wizyty w gabinecie lekarskim muszą być częstsze. Do inseminacji podchodzi się po 24 godzinach od momentu podania pacjentce zastrzyku wywołującego owulację.

Przygotowanie nasienia do inseminacji

Sama inseminacja to procedura raczej nieskomplikowana pod względem technicznym. Daje ona szansę na skuteczne wyeliminowanie nieprawidłowych plemników. Nasienie pobierane jest drogą masturbacji, najlepiej zaraz przed zabiegiem. Przed inseminacją powinna też zostać zachowana dwudniowa wstrzemięźliwość seksualna. Nasienie jest specjalnie przygotowywane, co ma zwiększyć szanse na zapłodnienie, bo do macicy dostają się tylko najlepszej jakości plemniki. Poza tym w czasie przygotowania nasienie pożywki aktywują ruch plemników.

Inseminacja – co warto na ten temat wiedzieć?

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Stowarzyszenia do Spraw Leczenia Niepłodności można wykonywać 6 zabiegów inseminacji u jednej pary. Jednak już po 4 zabiegach warto zdać sobie pytanie czy jest sens. W ciągu pierwszych 3-4 inseminacji szanse na zapłodnienie są bowiem największe. Jeśli się nie uda to sygnał, że nie wszystkie przeszkody na drodze zajścia w ciążę zostały wyeliminowane. Zdarza się oczywiście jednak, że Polskie Towarzystwo Ginekologiczne pozwala wykonać jeszcze jeden zabieg po okresie roku. Warunkiem jest wiek pacjentki i jej dobre warunki zdrowotne. W przypadku kobiet po 35. roku życia mija się to raczej z celem. Tutaj rozwiązaniem może być już in vitro. Efektywność inseminacji to około 10-15% w czasie jednego cyklu. Stosunkowo mała skuteczność tego zabiegu wynika z faktu, że poddawane są mu różnego rodzaju pacjenci. Obecnie podczas jednego cyklu wykonywana jest jedna inseminacja. Takie są oficjalne zalecenia Europejskiego Stowarzyszenia do Spraw Leczenia Niepłodności. Wiadomo bowiem już, że większa ilość inseminacji w czasie cyklu wcale nie podnosi skuteczności zabiegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here