Coraz więcej osób prowadzi zdrowy tryb życia i świadomość dobrego traktowania swojego organizmu od środka stale zwiększa się. Jednak często zdarza się, że borykamy się z problemami zdrowotnymi ze strony układu pokarmowego. Jedną z nich są zaparcia. Kiedy towarzyszą nam zbyt często stają się bardzo męczące. Nie są zaliczane do chorób, jednak są oznaką, że w naszym organizmie dzieje się coś nie tak. Pojawiają się one gdy dostarczamy do naszego organizmu zbyt mało błonnika z pokarmem, gdy zbyt szybko spożywamy jedzenie, zbyt mało wody dostarczamy do organizmu, prowadzimy siedzący tryb życia i niekiedy przy spożywaniu niektórych leków.

Dobrym sposobem na uporanie się z tym problemem jest korzystanie z naturalnych surowców roślinnych. Najlepiej zacząć od tych łagodniejszych. Nie należy spożywać ich zbyt często, gdyż nasze jelita mogą się do nich przyzwyczaić i spowoduje do rozregulowanie pracy naszych jelit. Do łagodniejszych ziół o właściwościach przeczyszczających zaliczamy: babkę jajowatą, babkę płesznika, babkę piaskową i len.

Babka jajowata jest rośliną jednoroczną, która naturalnie występuje w południowej Azji. Badania potwierdziły skuteczność działania babki jajowatej w leczeniu zaparć i syndromie jelita wrażliwego, dzięki występowaniu polisacharydów. W efekcie czego osoby przyjmujące preparaty nasion babki jajowatej zwiększyły oddawanie stolców z dwu do ośmiu tygodniowo. Przy czym nie wystąpiły żadne skutki niepożądane.

Babka płesznik naturalnie występuje na terenach Morza Śródziemnego. Jej drogocenne liście zawierają śluz roślinny, która posiada mnóstwo polisacharydów. Dzięki czemu dają one dobre rezultaty w leczeniu zaparć.

Teraz czas na polską roślinę, która naturalnie występuje w naszym kraju. Mowa o babce piaskowej. Jej żółte nasiona wykorzystywane są do leczenia zaparć, ponieważ zawierają cenny ślub roślinny.
Dobrym sposobem są również nasiona lnu, których zastosowanie potwierdza nawet farmakologia oraz tradycja wywodząca się nawet z czasów starożytnych. Już wtedy znane było działanie nasion lnu.
Surowce roślinne o działaniu mocniejszym niż wyżej wymienione rośliny to: liście i owoce senesu, kora kruszyny, korzeń rzewienia. O ile wcześniejsze surowce były proste i bezpieczne w zażywaniu, o tyle z tymi trzeba bardzo uważać, ponieważ po ich zażyciu mogą wystąpić niepożądane efekty, takie jak skurcze żołądka, utrata elektrolitów. Osoby, które borykają się z niedrożnością jelit, stanami zapalnymi jelit, zapaleniem wyrostka robaczkowego, ciążą, karmieniem, hemoroidami nie powinny stosować kuracji z tych ziół.

Kruszyna pospolita zawiera glikozydy antranoidowe. Te substancje czynne działają przeczyszczająco na nasz organizm. Senes występuje naturalnie w Afryce, Chinach i Indiach. Owoce i liście senesu zawierają również glikozydy antranoidowe o działaniu przeczyszczającym. Taki sam skład substancji czynnych przeczyszczających zawiera rzewień lekarski i dłoniasty. Z tymi surowcami trzeba bardzo uważać i stosować precyzyjnie zgodnie ze wskazaniami.

Wiele chorób w naszym organizmie możemy wyleczyć naturalnymi sposobami. Jednak trzeba posiadać dużą wiedzę na ten temat, ponieważ niektóre zioła zażyte w niewłaściwy sposób mogą nam zaszkodzić.

uroda.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here