Objawy tego nowotworu są często niezauważalne. Wiele z nich np. przewlekłą anemię przypisuje się innym schorzeniom. Każdego roku przybywa zachorowań na raka jelita grubego. Jest to drugi co do częstości występowania nowotwór, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Ważne, z punktu widzenia profilaktyki są badania, takie jak test na krew utajoną w kale

Niestety choroba dotyka coraz młodsze pokolenie. Mimo, że rak jelita może rozwijać się nawet 10 lat – często kończy się diagnozą rozpoznania „późnego stadium”, które jest najgorsze do leczenia. Zapominamy o profilaktyce, coroczne badanie na krew utajoną pozwala wykryć wczesne zmiany i szybką interwencję.

Dieta bogata w tłuszcze nasycone, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej oraz czynniki genetyczne – to najczęstsze powody występowanie nowotworu jelit. Mimo zawansowania technik diagnostycznych do tej pory najlepszym badaniem profilaktycznym jest test na krew utajoną, który wykonuje się z próbki kału.

Objawy raka jelita grubego bardzo łatwo przeoczyć

Mimo wielu społecznych kampanii i nagłaśniania rosnącego problemu z rakiem jelita grubego, wiele osób bagatelizuje temat. Mylne jest przekonanie, że na wizytę u lekarza lub na badania profilaktyczne przyjdzie czas, kiedy pojawią się niepokojące objawy. Najczęściej, kiedy objawy raka jelita grubego zaczynają być widoczne, jest on już w zaawansowanej fazie – najtrudniejszej do leczenia. Pierwsze zmiany w jelitach, takie jak np. polipy krwawią w sposób cykliczny. Do światła jelita przedostaje się krew. U osób zdrowych krew w kale się nie pojawia.

Dlaczego mówimy o krwi utajonej? Ponieważ jest ona niewidoczna „gołym okiem” w stolcu. Są to mikroskopijne ilości krwi przedostające się do kału ze zmian zapalnych (np. spowodowanych wrzodziejącym zapaleniem jelit czy nietolerancją glutenu), krwawiących polipów jelit lub zmian nowotworowych.

Badanie na krew utajoną w kale, to pierwsze badanie w kierunku nieprawidłowych zmian w jelicie grubym.

Kolonoskopia. To pierwsze co przychodzi nam na myśl, kiedy rozważamy badania jelita grubego. Badanie nie należy do przyjemnych, więc często po prostu dochodzi do zaniechania badania.

Jednak należy uświadamiać pacjentów, że proste nieinwazyjne badanie krwi utajonej w kale jest pierwszym testem, który powinno się wykonywać w celu sprawdzenia stanu jelit. W przypadku tego badania można go wykonać w laboratorium (zanosząc w odpowiednim jałowym pojemniku próbę pobranego kału) lub samodzielnie w domu.

Test na krew utajoną w kale, który jest równie wiarygodny, co badanie w laboratorium można kupić w aptece. Najczęściej są to wyroby medyczne klasy laboratoryjnej, oznacza to że są takie same jak testy wykonywane w laboratorium. Stanowi to alternatywę dla tych osób, które czują się skrępowane wizytą w laboratorium lub przychodni, gdzie należy dostarczyć próbkę kału do badania.

Czas od momentu, kiedy pojawiają się pierwsze zmiany – do momentu, kiedy mamy pełnoobjawową postać raka jelita grubego to nawet 10 lat. Warto pamiętać, że systematyczne, tanie badania mogą uchronić nas przed ciężką chorobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here