siedzące dziecko
fot. pexels.com

Jednym z etapów rozwoju dziecka jest moment, gdy próbuje ono samodzielnie siadać, a następnie jest w stanie samodzielnie przyjąć pozycję siedzącą. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym etapie rozwoju dziecka.

Zobacz też: http://jegoego.pl/siadanie-niemowlaka/

Siadanie, jako rozwój ruchowy

Siadanie dziecka jest jednym z elementów lub nawet można powiedzieć – etapów rozwoju maluszka. Zanim on nastąpi można zaobserwować unoszenie główki dziecka w pozycji leżącej na brzuszku (2.-3. m.ż.); podpór na przedramionach od oparcia ich na tułowiu aż do unoszenia klatki piersiowej (po 4 m.ż.); obroty z brzucha na plecy i odwrotnie (6-9 m.ż.); pełzanie; sprężynowanie; czworakowanie i raczkowanie. Z czworakowaniem i raczkowaniem jest związane siadanie. Trzy kluczowe umiejętności ruchowe, jakimi są czworakowanie, siadanie i samodzielne stawanie pojawiają się w bardzo krótkim odstępie czasowym, zazwyczaj jest to około 3 tygodnie od pierwszej do ostatniej i ma miejsce między 8 – 11 m. ż.

Siadanie – kamień milowy w obszarach rozwoju

Umiejętność siadania (podobnie jak później chodzenie, skakanie i intensywne aktywności ruchowe, jak np. taniec) należy do obszaru motoryki dużej. Ten rodzaj rozwoju motoryki dotyczy i gromadzi wszelkie obszerne ruchy, w których realizację zaangażowana jest bardzo duża część ciała.

Jak wesprzeć rozwój ruchowy, a dokładnie etap siadania dziecka

Na samym początku warto zaznaczyć, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Oczywiście pewnymi działaniami można wesprzeć ten rozwój, ale nie można na siłę do przyspieszyć czy zintensyfikować. Należy dać dziecku swobodę w rozwijaniu się jego własnym harmonogramem. Rozwój dziecka, który zaczyna się od pierwszych dni życia można natomiast wesprzeć kilkoma czynnościami. Część z nich może wydawać się mało związana z siadaniem, ale warto pamiętać, że zanim dziecko zacznie siadać, rozwija się w innych ruchach. Jak zatem wspomóc ten rozwój?

  • często kładź dziecko na brzuszku,
  • staraj się zrezygnować lub unikać z leżaczków,
  • zrezygnuj z zastępowania gondoli nosidełkiem,
  • nie sadzaj dziecka na siłę, wbrew jego woli i naturalnemu rozwojowi, tym samym nie prowadzaj go na siłę za rączki uniesione do góry.

Przeczytaj też: http://www.suplementyzdrowia.pl/wzrost-dziecka-na-roznych-etapach-jego-zycia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here