Walka z alergią to trudna przeprawa – musimy bowiem walczyć z czymś, czego nie możemy zobaczyć. Ten mikroskopijny przeciwnik jest niesamowicie trudny w kontrolowaniu, dlatego warto byłoby móc rozprawić się z nim chociażby we własnym domu. Na szczęście jest wiele przedmiotów dedykowanych alergikom, jak chociażby oczyszczanie powietrza dla alergika, które pozwalają osobom chorym poczuć się komfortowo we własnych czterech ścianach. Oczyszczacze powietrza filtrują je, usuwając nie tylko alergeny, ale także inne szkodliwe substancje, jak pleśń, grzyby, wirusy czy dym papierosowy. Dlatego tego typu urządzenie fantastycznie sprawdzi się w każdym mieszkaniu i podniesie komfort życia każdej osoby, nie tylko alergika. Na rynku dostępne są różne modele. Każdy z nich ma swoje mocne strony i sprawdzi się w trochę innych warunkach.

Jak działa oczyszczacz?

Oczyszczacz powietrza dla alergika to nie pierwszy lepszy gadżet, który niweluje nieprzyjemne zapachy, jak myślą niektórzy. To zaawansowane urządzenie, które za pomocą różnych filtrów i system jonizujących wyłapują z zasysanego do wnętrza urządzenia powietrza niebezpieczne elementy i usuwają je z niego. W ten sposób z powietrza znikają alergeny, a w mieszkaniu zachowujemy zdecydowanie lepszą higienę. Co więcej, oczyszczacz powietrza wprawia powietrze w pomieszczeniu w nieustanny ruch, dzięki czemu szkodliwe dla alergików cząsteczki nie zdążą osadzić się na elementach wyposażenia, wniknąć w obicia mebli, zasłony czy dywany. Oczyszczacze powietrza dla alergików wykorzystują różnego rodzaju filtry. Do najpopularniejszych należą: filtr HEPA,  wodny i węglowy. Do tego wiele urządzeń wyposażonych jest w jonizatory.

Rodzaje filtrów i inne udogodnienia

Filtry HEPA stosuje się w maszynach wysokiej jakości. Wykonane ze szkła spiekanego posiadają potrójną budowę, z czego jedna warstwa odpowiada zazwyczaj za usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Alergików interesować powinny przede wszystkim filtry H13 i lepsze, które rozprawiają się z ponad 90% wszystkich szkodliwych elementów. Oczyszczacze często wyposażone są także w filtry węglowe wykorzystujące węgiel aktywny. Ten rodzaj filtra rozbija przede wszystkim niezwykle malutkie cząsteczki, z którymi nie radzą sobie inne filtry. To najlepsza broń na walkę ze smogiem i dymem papierosowym. Jednakże zarówno filtry HEPA, jak i węglowe trzeba co jakiś czas wymieniać. Tego problemu nie mają oczyszczacze powietrza dla alergików z filtrem wodnym, które wykorzystują do oczyszczania powietrza kurtynę wodną. Tutaj koszt utrzymania urządzenia  zatrzymuje się na prądzie i niewielkiej ilości wody. Ten typ filtra radzi sobie z pyłkami i kurzem, ale nie będzie tak skuteczny w walce z roztoczami i grzybami, jak dwa poprzednie.

Dodatkowo wiele oczyszczaczy jest wyposażonych w jonizatory. Emitują one tak zwane jony ujemne, które rozbijają zarodniki grzybów i wirusów, zanim te zdążą się rozwinąć. Co ważne, jonizator nie działa jedynie wewnątrz urządzenia, ale wypuszcza jony do pomieszczenia, dzięki czemu działają one nawet wtedy, gdy oczyszczacz jest wyłączony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here