Jednym z coraz częściej występujących schorzeń układu pokarmowego jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. To poważny problem, z którym trzeb walczyć.

Schorzenia układu pokarmowego
Wiele dolegliwości związanych z układem pokarmowym dotyczy jelit. Zespół jelia wrażliwego, choroby nowotworowe. Zdrowemu układowi pokarmowego nie sprzyja stres, złe odzywianie się. Często pojawiają się nieswoiste zapalenia jelit, które mają podwójne podłoże. Z jednej strony związane są z funkcjonowaniem układu pokarmowego, z drugiej – z układem odpornościowym. Do schorzeń autoimmunologicznych należy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Organizm zamiast zwalczać źródło choroby, walczy sam ze sobą – taka jest właśnie specyfika chorób autoimmunologicznych. Równocześnie postęuje stan zapalny. Niestety, trudno jest stwierdzić przyczynę schorzenia, w związku z czym leczene ma charakter objawowy.

Jak przebiega wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Tę chorobę rozpoznać można w głównej mierze po tym gdzie zlokalizowane są zmiany chorobowe. Dochodzi do nich w szczególności w odbytnicy. Z tego powodu, głównymi objawami są uporczywe biegunki, stolec zmieszany ze śluzem, krwią. Oddawanie kału konieczne jest nawet do kilkunastu razy dziennie. Dodatkową dolegliwością są krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Chory chudnie, miewa gorączkę, skarży się na ogólne złe samopoczucie. Konieczna jest konsultacja z lekarzemi jak najszybsze podjęcie leczenia. Szczególnie, że wrzodziejące zapalenie jelita grubego pomylić można z inną chorobą, na przykład z chorobą Leśniowskiego-Crohna Doraźnie warto stosować probiotyki, takie jak Lactoral (więcej na stronie www.lactoral.pl), które pomagają dbać o równowagę flory bakeryjnej, stopniowo wyniszczanej chorobą. 
Jednym ze sposobów walki z wrzodziejącym zapaleniem jelit jest resekcja części jelita. Po tym zabiegu również warto włączyć do codziennej diety probiotyki, które pomogą w czasie rekonwalescencji.

Trudne powikłania
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego należy leczyć. Nie tylko bowiem sama choroba naprawdę utrudnia życie, ale powoduje także powazne powikłania. U chorego wystąpić mogą przetoki, ropnie, stany zapalne w nerkach, wątrobie czy sercu. Szczególnym problemem jest zapalenie mięśnai sercowego. Innymi powikłaniami jest łuszczyca czy stany zapalne jamy ustnej, a w końcu – najgroźniejszy – rak jelita grubego. Dlatego tak istotna jest interwencja lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here