Badanie cytologiczne - co wykrywa i jak przebiega?

Badanie cytologiczne, to jedno z najważniejszych badań, które powinna wykonywać regularnie każda kobieta. Cytologia pomaga wykryć komórki nowotworowe w szyjce macicy. Jest to zabieg dość prosty i bezbolesny. Dzięki niemu można wykryć nowotwór we wczesnym stadium oraz jemu zapobiec.

Co to jest badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne jest to badanie dedykowane dla kobiet, które w ten właśnie sposób sprawdzają swoje komórki w szyjce macicy. Ten rodzaj badania ma wykazać lub wykluczyć raka szyjki macicy, dlatego jest tak ważnym badaniem dla każdej z nas. Cytologia to mikroskopowe badanie komórek nabłonkowych, które pobierane są z szyjki macicy. Badanie to również może wykazać jak funkcjonują jajniki, a także może wykazać stan zapalny pochwy. Profilaktyka ta głównie skupia się na wykrywaniu nowotworu lub możliwości jego wystąpienia.

Cytologię najlepiej wykonać między 10, a 18 dniem cyklu, możemy także przeczytać informacje, gdzie ta granica jest większa, dlatego najlepiej zdecydować się zaraz po 10 dniu. Ważnym jest by nie wykonywać badania przed czwartym dniem cyklu oraz później niż 4 dni przed krwawieniem.  Innymi kwestiami o jakich należy pamiętać, że przed wykonaniem badania cytologicznego warto co najmniej przez dobę wstrzymać się od współżycia.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Na samym początku, lekarz przeprowadza krótki wywiad, z którego dowiaduje się, kiedy miała miejsce ostatnia miesiączka, jaka jest regularność cyklu, a także długość krwawienia. Ważnym elementem wywiadu jest również wspomnienie o aktualnych chorobach, przebytych ciążach i porodach oraz przyjmowanych lekach.

Badanie to jest bezbolesne, ale może być niekomfortowe dla pacjentki. Cytologia rozpoczyna się od pobrania komórek z pochwowej części macicy. Oczywiście wszystko odbywa się na fotelu ginekologicznym. Na samym początku lekarz zakłada wziernik, który umożliwi mu wygodne pobranie próbki do badań. Następnie poprzez specjalną szczoteczkę, pobierany jest materiał. Może to wywołać niewielki ból, czy także pieczenie, dlatego należy poinformować o tym, badającego. Tak pobrana próbka zostaje utrwalona i przekazywana do badania mikroskopijnego. Na wyniki najczęściej czeka się od dwóch do trzech tygodni.

Jak przygotować się do badania cytologicznego?

Kiedy nie zastosujemy się do zasad, które obowiązują przed wykonaniem badania cytologicznego, możemy doprowadzić do tego, że nasze badania nie będą prawidłowe i wynik może zostać zafałszowany. Dwa dni przed wykonaniem badania cytologicznego należy unikać stosowania tamponów; kremów, a także różnych leków dopochwowych; uprawiania seksu itp. Dodatkowo, jeśli przed badaniem wystąpią dolegliwości takie jak: swędzenie, pieczenie, ból, upławy; cytologię wówczas należy przełożyć i poczekać aż objawy ustąpią. Istotną kwestią jest również to, iż badania cytologicznego nie można wykonywać podczas trwania miesiączki.

Cytologia jest jednym z ważnych badań, które powinna wykonać każda kobieta, dzięki niemu można wcześniej wykryć rakowe komórki i im zapobiec. Zobacz program profilaktyczny Scanmed z bepłatnymi badaniami cytologicznymi: https://scanmed.pl/programy/program-profilaktyki-raka-szyjki-macicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here