Aktywność ruchowa a rozwój dziecka

Jak wiadomo – ruch to zdrowie. Dziś jednak coraz więcej, częściej i w dodatku w sposób nieprawidłowy siedzimy. Mowa tu nie tylko o ludziach dorosłych, ale również o dzieciach. Warto jednak mieć świadomość, że ruch sam w sobie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. To kluczowy element zdrowego stylu życia. Regularna aktywność fizyczna to same zalety! Poprawia samopoczucie oraz co ważne – stanowi najprostszą profilaktykę wielu chorób. Od najmłodszych lat powinniśmy więc zachęcać do ruchu już najmniejsze dzieci. Nie muszą t obyć od razu zajęcia zorganizowane. Wystarczy zabawa na świeżym powietrzu, spacer czy jazda na rowerze. Jak zachęcić malucha do codziennego ruchu? Jak ważna jest aktywność fizyczna w rozwoju malucha? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Aktywność fizyczna kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka

Jak wiadomo, małych dzieci w większości nie trzeba namawiać w szczególny sposób do aktywności. To bowiem dla nich codzienność – bieganie, zabawa z rówieśnikami. Wystarczy więc stworzyć maluchom najlepsze warunki do tego, by mogły swobodnie i bez przeszkód bawić się na świeżym powietrzu – nawet zimą czy jesienią. Czas spędzony na świeżym powietrzu, wizyta na placu zabaw czy samodzielnie stworzony kącik rozrywki mogą być sposobem na zachęcenie malucha do zabaw ruchowych. Wszystko to jest nie tylko niezwykłą frajdą dla malucha. Ruch sprzyja i wspomaga bowiem rozwój fizyczny, motoryczny i intelektualny dziecka. Warto zwrócić na to uwagę.

Jak wynika z badań i zaleceń specjalistów, dziecko powinno mieć co najmniej 90 minut dziennie regularnej aktywności fizycznej. Wliczamy tu zarówno tę zorganizowaną, jak i luźną zabawę na dworze. To bardzo ważne, gdyż ruch ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Jeśli chodzi o niemowlęta, również należy je angażować w codzienne aktywności, najlepiej już od pierwszych dni życia, jeśli lekarz nie ma ku temu przeciwwskazań. Codzienna aktywność ruchowa uczy bowiem odkrywania świata.

Jak zachęcić dziecko do ruchu?

Podczas aktywności fizycznej, warto zadbać o bezpieczeństwo malucha i umiejscowić je tak, by sobie ułatwić aktywność fizyczną i jednocześnie nie ograniczać ruchów maluchowi.

Codzienna dawka ruchu pomaga również rozwijać silne kości i mięśnie u dzieci. Ruch wspiera również kondycję i zdrowie serca, pozwala utrzymywać prawidłową masę ciała i zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych – otyłości, osteoporozy, nadciśnienia czy chorób serca.

Każda mama dba o swoje dziecko jak najlepiej potrafi. Zachęcanie go do ruchu to jedna z możliwości dbania o malucha jak najlepiej. Mając w domu małe dziecko zmieniają się priorytety. Gdy zostajemy mamą zaczynamy mniej myśleć o sobie, a więcej o dziecku. Urządzenia, takie jak szczotka jonizująca, czy zabiegi, takie jak depilacja światłem schodzą często na drugi plan. To dziecko staje się najważniejsze. By zaopatrzyć się w sprzęty najwyższej jakości, niezbędne do wspomagania codziennej opieki nad dzieckiem, warto wybierać profesjonalne urządzenia. Hurtownia medyczna to miejsce, w którym znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here