Na alergie pokarmowe cierpią nie tylko dzieci i niemowlęta, ale także dorośli ludzie. Jednak to właśnie u maluchów alergia wywołuje najbardziej dokuczliwe objawy, do których można zaliczyć wymioty, biegunkę, ból brzucha, katar, kaszel czy wysypkę. Zwykle występują one po spożyciu określonego produktu, dlatego warto uważnie obserwować dziecko i w razie potrzeby wyeliminować podejrzany pokarm z diety. Czasem trudno stwierdzić co spowodowało reakcję alergiczną, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej na temat alergii u dzieci.

Co zwiększa ryzyko alergii i jakie pokarmy najczęściej uczulają?

Największe ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dzieci pojawia się wtedy, gdy oboje rodzice mają uczulenie na określone produkty. Wówczas należy ostrożnie podawać dziecku pokarmy, na które uczulenie są rodzice. Najbardziej narażone na reakcję alergiczną są małe dzieci, których organizm nie wykształcił jeszcze pełni mechanizmów obronnych. Za występowanie alergii odpowiadają również czynniki środowiskowe, do których zalicza się:
– nadmierną dbałość o higienę,
– częste zmiany diet,
– częste stosowanie antybiotyków.

Alergia pokarmowa często dokucza dzieciom urodzonym w wyniku cesarskiego cięcia. Przyczyną jest opóźnione zasiedlanie mikroflorą jelitową oraz zakażenia bakteriami pochodzenia szpitalnego, które są odporne na antybiotyki.

Do najbardziej alergizujących pokarmów zalicza się truskawki i poziomi, owoce tropikalne, cytrusy, banany, krowie mleko i jego przetwory, mleko kozie i jego przetwory, miód, ryby, zboża zawierające gluten oraz mięso wołowe i jajka.

Probiotyki a alergia u dziecka

Alergii pokarmowej u dzieci można zapobiegać, a najlepszym sposobem jest karmienie piersią przynajmniej do 6 miesiąca życia. Mama musi w tym czasie unikać pokarmów alergizujących. U starszych dzieci konieczna jest dieta eliminacyjna, wykluczająca alergizujące produkty. Warto stosować nowoczesne probiotyki, które chronią młody organizm przed alergenami i wzmacniają jego odporność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here