Jak poradzić sobie ze wszami?

0
Jak poradzić sobie ze wszami

Szukasz wartościowych informacji dotyczących tego właśnie zagadnienia? Może zatem dobrym wyborem będzie przeczytanie naszego poradnika? Poniżej doradzamy, jak wyeliminować problemy ze wszami krok po kroku. Dzięki temu szybko i skutecznie poradzisz sobie z takim kłopotem.

Jaki krok powinien być podjęty tak naprawdę zasadniczo już na samym początku? Warto zauważyć, że dużo osób decyduje się na wybór odpowiedniego preparatu. Jest to zaś niezbędne, by można było raz na zawsze wyeliminować problemy ze wszami… Chyba nikogo nie powinno to zaskakiwać, prawda? Jaki jednak środek będzie tutaj odpowiedni? Okazuje się, że ta sprawa wcale nie jest taka prosta, jak komuś może wydawać się na samym początku. Co jest szczególnie istotne w obrębie tego zagadnienia? Niektórzy decydują się na zwykłe szampony. Naszym zdaniem nie jest to jednak dobre wyjście z tej sytuacji. Dlaczego jednak panuje taka właśnie opinia na ten temat? Ogólnie z różnych względów. Ważna sprawa jest zaś taka, by zdecydować się na dobrej jakości produkty tego konkretnego typu. Takie, które będą działały nie tylko efektywnie, ale także szybko. Szampony są zaś dość wolne na tej właśnie płaszczyźnie. Chyba zatem nikogo w sumie nie powinno zaskakiwać, że coraz więcej osób decyduje się na Pipi Nitolic. To rozwiązanie gwarantujące ogólnie jakość usług tak naprawdę wyłącznie na najwyższym możliwym poziomie.

Czym jednak w praktyce cechuje się Pipi Nitolic? Dlaczego jest to polecany środek, by w końcu wyeliminować z własnego życia problemy ze wszami? Okazuje się, że możesz zasadniczo liczyć na kilka zalet. Jakich dokładnie? Chodzi między innymi o taki czynnik, że porządne rozwiązania na tej właśnie konkretnej płaszczyźnie są bardzo efektywne. Działają tak naprawdę… od razu. Poza tym w ogóle nie wymagają drugiej aplikacji. Chyba zaś nikogo nie trzeba przekonywać, że ta sprawa ma fundamentalne znaczenie w ramach tego zagadnienia. Co jeszcze jest tutaj ważne? Nie da się ukryć, że coraz więcej osób ma świadomość takiego aspektu, że Pipi Nitolic to preparat bezpieczny, prosty w użytkowaniu oraz jednocześnie wydajny. Dlaczego jeszcze warto go stosować? Chociażby biorąc pod uwagę aspekty odnoszące się do uniwersalności. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tej właśnie sprawy, że to też jest istotne. Wszak ten preparat może być z powodzeniem stosowany zarówno przez dzieci, jak i tak samo przez osoby dorosłe.

Jakie jeszcze kwestie powinny być uwzględnione w ramach tego właśnie zagadnienia? Na pewno liczy się taka sprawa, żeby zdecydować się na sprawdzenie włosów tak naprawdę u wszystkich domowników. Dlaczego? Jeśli dziecko ma takie problemy, to jest niestety duże prawdopodobieństwo, że osoby z najbliższego otoczenia pociechy także mają takie właśnie kłopoty… Wszawica lubi bowiem przechodzić od jednej osoby do drugiej. O czym dodatkowo nie powinno się zapominać w ramach tego konkretnego zagadnienia? Należy skutecznie wyeliminować wszystkie wszy i gnidy z konkretnej nieruchomości. Tutaj chodzi nie tylko o to, by stosować właściwe preparaty. Co jeszcze jest  kluczowe? Na pewno taka sprawa, żeby dokładnie posprawdzać rozmaite miejsca i rzeczy z naszych domów oraz tak samo mieszkań. O jakiej jeszcze sprawie nie powinno się zapominać? Liczy się to, żeby powiadomić przedszkola, szkoły podstawowe itp. Jeśli Twoje dziecko ma problemy ze wszami, to nie powinno przez okres kuracji chodzić do tych placówek edukacyjnych. Po to, żeby inne pociechy nie miały takich kłopotów. Więcej informacji na ten temat znajduje się zaś pod tym adresem internetowym https://nitolic.pl/artykuly/jak-sie-pozbyc-wszy-gotowy-plan-dzialania-krok-po-kroku.

Nie bądź ze swoim problemem sam – o działaniu konsultacji psychiatrycznych

0
Nie bądź ze swoim problemem sam - o działaniu konsultacji psychiatrycznych

Żyjemy w coraz większym napięciu i stresie. Załatwianie wszystkiego w biegu, napięty grafik, nadmiar obowiązków – to wszystko skutkuje tym, że nie mamy czasu dla siebie, chociaż w małych ilościach, by usiąść, wziąć głęboki oddech i odpocząć zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Takie sytuacje skutkują kumulowaniem się emocji wewnątrz naszego organizmu i ostatecznie wywoływania bardziej odczuwalnych objawów jak np. ból głowy, nudności, senność. Dlatego też warto zastanowić się nad tym czy nasze złe samopoczucie jest wyłącznie winą zmęczenia, czy jednak czegoś więcej.

Dlaczego psychiatra?

Szukając skutecznej pomocy w problemach z normalnym funkcjonowaniem, z pewnością pojawia się pytanie – do kogo się kierować? W końcu słyszymy o psychologach, psychiatrach oraz osobno o terapeutach. Pomimo dylematów najbezpieczniejszą i pewną formą pomocy będzie psychiatria. Psychiatra, to w końcu lekarz (posiada tytuł medyczny i wykształcenie), który oprócz wysłuchania naszych problemów jest w stanie dać nam porady z punktu widzenia zwykłego lekarza, kierować na różne badania oraz stosować farmakoterapię, przepisując nam odpowiednie lekarstwa w zależności od wykrytego zaburzenia.

Konsultacje psychiatry również mogą być dobrym startem przed wizytą u lekarza rodzinnego. W końcu to psychiatra po dokładnym wywiadzie jest w stanie określić, czy złe samopoczucie jest problemem samym w sobie (zaburzeniem psychicznym) czy jednak jest to skutek jakiejś innej choroby. W końcu, gdy mamy jakieś przeziębienie lub pogoda nie dopisuje, to również potrafimy czuć się gorzej. Po komplecie badań można zastanawiać się nad tym, jaki mamy dokładnie problem, który utrudnia nam funkcjonowanie. Następnym krokiem będzie dążenie do zminimalizowania, bądź nawet zlikwidowania całkowicie objawów.

Nic na siłę

Wiemy o tym, że rozmowy z obcymi ludźmi o swoich problemach nie są łatwą sprawą, mogą powodować dyskomfort i w jakiś sposób bardziej mogą krępować, niż w przypadku rozmowy z przyjaciółmi. Należy pamiętać, że nie można się do niczego zmuszać, ale zarazem wziąć pod uwagę to, że jeśli chcemy poczuć się lepiej, to kroki w kierunku konsultacji psychiatry mogą być zbawienne. Nie powinniśmy również iść za decyzjami innych osób, które wmuszają w nas to, by się zbadać. To powinna być nasza własna, nieprzymuszona decyzja, bo wtedy będzie nam łatwiej otworzyć się przed lekarzem na własne potrzeby i problemy.

Gdzie mogę się zgłosić?

Jeśli już czujesz, że możesz osiągnąć coś dzięki konsultacji psychiatry, istotne jest znalezienie do tego miejsca. Jest wiele miejsc wspierających ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi i somatycznymi. Możesz szukać poradni zdrowia psychicznego na NFZ w swoim mieście, spróbować zgłosić się do szpitala, poszukać prywatnych wizyt na stronach internetowych, na których lekarze starają się częściowo pomóc i zachęcić do swojej pomocy albo skorzystać z możliwości prywatnych przychodni, które niekiedy nawet współpracują z zakładami pracy.

Czym jest syndrom sztokholmski i jakie są jego objawy?

0
Syndrom sztokholmski występuje u ofiar porwania
fot. Pixabay.com

Czym właściwie jest syndrom sztokholmski? Dlaczego się pojawia? Jakie są jego objawy? Jak go leczyć i sobie z nim poradzić? Bierzemy pod lupę to ciekawe zagadnienie psychologiczne. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://zadbajoswojezdrowie.pl/syndrom-sztokholmski-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Syndrom sztokholmski – czym właściwie jest?

O syndromie sztokholmskim mówimy wówczas, gdy ofiara zaczyna darzyć sympatią, współczuciem, szacunkiem swojego oprawcę. Może ona się nawet w nim zakochać. Mimo iż doświadcza z jego strony przemocy i jest narażona na szczególnie silne przeżycia i traumy, potrafi rozumieć jego motywację, jest gotowa mu pomagać i współpracować z nim.

Według psychologów syndrom sztokholmski jest silną reakcją psychiczną na stres, który wiąże się z byciem ofiarą porwania, prześladowania lub też innego rodzaju przemocy. Traumatyczne przeżycia uruchamiają u osoby będącej ofiarą mechanizmy, które mają pomóc jej poradzić sobie z dramatem, który jej dotkną i tym samym przetrwać te wydarzenia.

Jak objawia się syndrom sztokholmski?

Przede wszystkim ofiara opowiada się po stronie oprawcy. Robi to do tego stopnia, że może nawet utrudniać własne odnalezienie. Rezygnuje z pomocy, która miałaby ją uwolnić od traumatycznych przeżyć. Zaczyna podzielać poglądy porywacza, nie widzi nic zdrożnego czy niebezpiecznego w jego działaniach. Do tego wszystkie dochodzą również próby utożsamiania się z oprawcą oraz staje się od niego emocjonalnie uzależniona.

Najsłynniejszym w ostatnich latach przypadkiem związanym z powstaniem u ofiary syndromu sztokholmskiego była sprawa Nataschy Kampusch. Austriaczka została uprowadzona 2 marca 1998 przez swojego sąsiada Wolfganga Přiklopila. Oprawca przetrzymywał ją i gwałcił w swoim domu na przedmieściach Wiednia do 2006 roku. Wówczas Nataschy udało się zbiec, a porywacz popełnił samobójstwo. Według lekarzy Kampusch przejawiała zachowania, które miały świadczyć o rozwinięciu u niej syndromu sztokholmskiego. Sama Kampusch jednak temu zaprzecza. Faktem jest jednak, że rozpaczała po śmierci porywacza.

Syndrom sztokholmski leczy się psychoterapią oraz środkami farmakologicznymi.

Zobacz też: http://prowital.pl/glinka-idealna-do-pielegnacji-cery/

Leczenie kanałowe – jak wygląda i czy możliwe jest wystąpienie powikłań? 

0
leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej inwazyjnych i długotrwałych procedur leczenia stomatologicznego. Pacjentom zabieg ten kojarzy się głównie z bolesnością. Prawdą jest jednak, że współczesna technologia umożliwiła całkowicie bezbolesny zabieg leczenia kanałowego. Jak wygląda teraz i czy możliwe jest wystąpienie powikłań? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/leczenie-kanalowe-wskazania-do-zabiegu-przebieg-leczenia/ 

Leczenie kanałowe – czy możliwe jest wykonanie go podczas jednej wizyty? 

Leczenie kanałowe jest jedną z najbardziej żmudnych procedur stomatologii. Wymaga bowiem kilku wizyt w gabinecie dentystycznym. W pierwszej części zazwyczaj przeprowadzona jest tak zwana dewitalizacja zęba, czyli jego zatrucie. Proces ten polega na aplikacji substancji powodującej obumarcie miazgi. Zazwyczaj w tym celu stosuje się preparat o nazwie paraformaldehyd. Po usunięciu uszkodzonej, chorej czy martwej miazgi dentysta oczyszcza, kształtuje i wypełnia pozostałą przestrzeń. W trakcie zabiegu uszczelniony jest kanał korzenia.

Wady tradycyjnego leczenia endodontycznego 

Z pewnością do wad takiego zabiegu należy zaliczyć długotrwały czas procedury oraz konieczność ponowienia wizyty w gabinecie stomatologicznym. Czas pomiędzy zatruciem zęba, a oczyszczeniem kanału z obumarłej miazgi wynosi około 2 tygodnie i wymaga co najmniej dwukrotnego odwiedzenia stomatologa. Ponadto, coraz więcej mówi się o negatywnym wpływie procesu zatruwania miazgi na organizm. Związki stosowane do procesu zatruwania wykazują działanie toksyczne oraz mogą doprowadzić do martwicy otaczających tkanek. 

Obecnie dochodzi do kilku etapowego leczenia kanałowego, które proponuję leczenie kanałowe realizowane podczas jednej wizyty. Takie innowacyjne leczenie kanałowe trwa około dwóch godzin i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. 

Powikłania po leczeniu kanałowym 

Leczenie kanałowe jest procedurą, która może przyczynić się do osłabienia struktury zęba oraz jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Wynika to głównie z konieczności leczenia zęba w celu precyzyjnego usunięcia zainfekowanej miazgi.

Ściany komory oraz korzenie zębowe stają się coraz cieńsze, a nierzadko bywa tak, że ząb poddawany jest leczeniu kanałowym u i był wcześniej leczone zachowawczo. Wszystko to sprzyja zwiększonej kruchości zęba oraz podatności na jego uszkodzenia. 

Co więcej, ząb pozbawiony miazgi jest zatem pozbawiony poczucia mechanizmu chroniącego przed oddziaływaniem nadmiernych sił żucia. Brak sygnalizacji ze strony receptorów powoduje zbyt duży nacisk podczas żucia i sprzyja kruszeniu się zęba. 

Zobacz też: http://prowital.pl/ekstrakcja-zeba-kiedy-zab-powinien-zostac-wyrwany/

Jak schudnąć bez efektu jo-jo?

0
Odchudzanie bez efektu jo-jo jest możliwe
fot. Pixabay.com

Klucz do zdrowego i rozsądnego odchudzania jest jeden. Tylko racjonalne ograniczanie podaży kalorii oraz połączona z nim aktywność fizyczna dają nam gwarancję, że utracone kilogramy nie wrócą. Jeśli jeszcze zmiany w diecie oraz ruch zagoszczą w waszym życiu na stałe, efekty będą gwarantowane. 

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/jak-schudnac-i-nie-przytyc/

Trenowanie przy diecie redukcyjnej

Jeśli stosujcie dietę redukcyjną, czyli taką, która zmniejsza podaż kalorii, a jednocześnie trenujecie, warto pamiętać o tym, że podczas intensywnych treningów zużywamy znacznie nasze zasoby energetyczne. Przy tym, gdy spożywamy podczas posiłków mniej kalorii, naszemu organizmowi dostarczamy znacznie mniej glikogenu. Jego niedobory lub zupełny brak mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych i problemów zdrowotnych. Aby taki stan wykluczyć, należy redukować kalorie rozsądnie i z głową. Zmniejszenie ich o około 10, maksymalnie 20 procent, to gwarancja bezpiecznego odchudzania dla naszego organizmu. W ten sposób tracić będziemy około 0,5 kg tygodniowo. Jeśli trenujemy, nie chcemy dopuścić do tego, aby organizm czerpał energię z naszych mięśni. Dlatego też 60 procent wartości kalorycznej posiłków osób trenujących powinny stanowić węglowodany o niskim indeksie glikemicznym.

Jak sprawić, aby białko i tłuszcze nie powodowały przybierania na wadze?

Białko jest tym składnikiem odżywczym, który bierze czynny udział w odbudowie i nadbudowie tkanki mięśniowej. Wykorzystywane jest też do produkcji energii, która zamieniana jest na ciepło w procesie termogenezy. Jeśli zaś chodzi o kwestie odchudzania i stosowania diety, białko najlepiej zaspokoi głód i powstrzyma apetyt. Dlatego też w plan dietetyczny najlepiej włączyć jak najwięcej produktów białkowych. Praktycznie nie ma takiej opcji, aby tyć od nadmiaru białka. Szybciej zostanie ono zamienione na glikogen i wydalone w procesie wydatkowania energii, niż w tkankę tłuszczową.

Niespożytkowana energia odkłada się w tkance tłuszczowej. To nią obrastamy, gdy zaczynamy przybierać na wadze. Jej też chcemy się pozbyć w procesie odchudzania. Jednak tłuszcze są nam również niezbędnie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego metabolizmu, więc nawet na diecie nie można z nich całkowicie zrezygnować. Warto natomiast sięgać po tłuszcze nienasycone, roślinne oraz te z grupy Omega 3 i Omega 6. Tłuszcze nasycone, odzwierzęce nie zaspakajają prawidłowo apetytu i nie dają uczucia nasycenia ponieważ nie powodują wyrzutu glukozy.

Zobacz też: http://prowital.pl/jakie-zagrozenia-moze-stanowic-dieta-redukcyjna/

Jak wybrać dobry kapok do pływania?

0
kapok do pływania

Świadomość o czyhających w wodzie niebezpieczeństwach wzrasta z każdym rokiem. Godnym pochwały jest fakt, że ludzie coraz częściej interesują się akcesoriami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas przebywania nad różnego rodzaju akwenami. Kapok do pływania to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, które każda osoba zażywająca kąpieli powinna mieć na sobie.

Kapok do pływania – rodzaje

Wyróżnić możemy kilka rodzajów kamizelek zaprojektowanych z myślą o różnych grupach użytkowników:

 

 • kapok do pływania dziecięcy – wyposażony w praktyczne pasy krokowe. Dzięki nim rodzic nie musi obawiać się o to, że jego pociecha wysunie się z wnętrza kamizelki bądź sama ją sobie ściągnie. Kontrastowe kolory i ciesząca oko grafika skutecznie zachęcą każdego małego amatora kąpieli do włożenia takiego kapoku.

 

 • damski kapok do pływania – dzięki specjalnemu wyprofilowaniu dostosowuje się do kształtów kobiecej sylwetki, co bezsprzecznie przekłada się na komfort płynący z noszenia takiej kamizelki.
 • kamizelka pneumatyczna (automatyczna) – stosowana zazwyczaj przez żeglarzy. W stanie spoczynku jest praktycznie niewyczuwalna. Przy pierwszym zetknięciu z wodą pompuje się automatycznie gwarantując tym samym bezpieczeństwo użytkownika. Dzieje się to za sprawą nieco skomplikowanego mechanizmu wykorzystującego specjalne naboje z dwutlenkiem węgla – należy zatem pamiętać o ich regularnej wymianie.

Marka, na której można polegać

Jednym z największych producentów kamizelek asekuracyjnych i ratunkowych jest polska marka Aquarius. Na jej wyroby można natknąć się w wielu wypożyczalniach sprzętu wodnego. Aktywnie wspiera podróżników w osiąganiu coraz to większych sukcesów. Aquarius posiada w swojej ofercie produkty adresowane do każdego potencjalnego użytkownika: zarówno tego początkującego, jak i tego zaawansowanego ze sprecyzowanymi wymaganiami. Korzysta z najtrwalszych materiałów, najnowocześniejszych technologii, wprowadza innowacyjne rozwiązania. Cieszy się dobrą sławą nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jeżeli chcesz zainwestować w dobrej jakości kapok do pływania, koniecznie zapoznaj się z szeroką gamą produktową Aquariusa.

Kapok do pływania – dobór odpowiedniego rozmiaru

Jest to niesamowicie ważny aspekt, przekłada się on bowiem na wygodę użytkowania oraz bezpieczeństwo. Dobrze dobrany kapok do pływania nie jest zbyt luźny ani zbyt ciasny. Nie krępuje ruchów. Na różnych stronach internetowych (np. na https://gokajak.com/, gdzie możesz znaleźć ogrom różnorakich produktów od wielu producentów) znajduje się tabela rozmiarów, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru: zmierz obwód swojej klatki piersiowej, zważ się. Sprawdź, jaką wyporność oferuje interesujący Cię model. Pamiętaj, że tylko odpowiednio dobrany kapok do pływania będzie spełniał swoją rolę.

Kamizelka asekuracyjna damska – czym różni się od standardowej?

0
Kamizelka asekuracyjna damska

Jeżeli jesteś okazjonalnym uczestnikiem spływów kajakowych to pewnie nie przyszło Ci do głowy, aby kwestionować skuteczność i użyteczność sprzętu oferowanego przez wypożyczalnię. Kajak? Każdy taki sam, nie ma znaczenia. Kapok? Przecież wszystkie wyglądają identycznie i pełnią tą samą funkcję. Czy tak rzeczywiście jest? Czy specjalna, profesjonalna kamizelka asekuracyjna damska różni się czymkolwiek od modelu standardowego, uniwersalnego?

Po pierwsze – bezpieczeństwo

Pierwszym, podstawowym pytaniem na jakie należy udzielić sobie samemu odpowiedzi jest to, czy potrzebujemy kamizelki asekuracyjnej czy ratunkowej. Czy znasz różnice między nimi? Wiesz, która okaże się lepsza dla Ciebie? Jeżeli już decydujesz się na kapok asekuracyjny, upewnij się, że pochodzi on ze sprawdzonego źródła, wykonany jest z najtrwalszych materiałów i oferuje optymalną wyporność.

Po drugie – model

Mam nadzieję, że na podstawie powyższych kilku zdań udało Ci się już wywnioskować, że kapok kapokowi nierówny. Inaczej prezentuje się model dziecięcy (i nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie mniejszych gabarytów!), inaczej uniwersalny, a jeszcze inaczej kamizelka asekuracyjna damska. Czym charakteryzuje się ta ostatnia? Specjalnym wyprofilowaniem, które przekłada się bezpośrednio na nasz trzeci podpunkt.

Po trzecie – wygoda

Dobrze dopasowany kapok asekuracyjny nie powinien w żaden sposób krępować ruchów użytkownika. Jest to niesamowicie ważne podczas uprawiania sportów wodnych. Kamizelka asekuracyjna damska dzięki specjalnie wyprofilowanej piance na wysokości biustu idealnie dopasowuje się do kształtów kobiecego ciała. Praktyczne, dodatkowe kieszonki, łatwa w obsłudze regulacja oraz cieszący oko design to kolejne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, gdyż znacząco wpływają one na komfort dłuższego użytkowania. Kamizelka Aquarius MQ Pro Lady oraz Sayan od NRS to przykłady damskiego kapoku, na które warto zwrócić uwagę.

Gdzie kupić?

Popularne sklepy sieciówkowe posiadają ograniczony wybór. Jeżeli interesuje Cię kamizelka asekuracyjna damska, to szukaj jej w miejscu specjalizującym się w dystrybucji sprzętu i akcesoriów niezbędnych przy uprawianiu sportów typowo wodnych. Polecam zajrzeć na stronę www.gosup.pl, która skupia oferty produktowe marek z całego świata. Kapok dla psa? Kamizelka pneumatyczna? Odzież neoprenowa? A może torby, worki bądź plecaki wodoszczelne? Znajdziesz tam wszystko to, czego Ci trzeba w bardzo korzystnych cenach.

Jakie znaczenie dla zdrowia ma indeks glikemiczny?

0
Produkty o niskim indeksie glikemicznym chronią przed cukrzycą
fot. Pixabay.com

Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG) to ważna sprawa nie tylko dla cukrzyków. Ale to właśnie diabetycy muszą o to dbać szczególnie. Indeks glikemiczny umożliwia sklasyfikowanie posiłków ze względu na ilość glukozy dostarczonej do krwi po ich spożyciu. 

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/indeks-glikemiczny/

Czym właściwie jest indeks glikemiczny i jakie ma znaczenie?

Indeks glikemiczny pozwala na sklasyfikowanie żywności według tego, w jaki sposób wpływa ona na poziom glukozy we krwi dwie godziny po posiłku. Określa on szybkość wzrostu stężenia glukozy po spożyciu danego posiłku w porównaniu do spożycia samej czystej glukozy. IG glukozy wynosi 100. Produkty o niskim IG to produkty z IG mniejszym niż 50, o średnim IG mówimy w przedziale 55-70, a o wysokim powyżej 70. Te ostatnie należy spożywać jak najrzadziej, nawet jeśli nie chorujemy na cukrzycę.

Na wysokość IG wpływa obróbka termiczna, ilość i rodzaj węglowodanów zawartych w produkcie, stopień dojrzałości owoców czy też ilość skrobi w posiłku.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym – dlaczego warto opierać na nich dietę?

Aby zadbać o prawidłowy metabolizm oraz właściwe funkcjonowanie organizmu warto spożywać jak najwięcej produktów o zerowym, niskim lub średnim indeksie glikemicznym. Po te z wysokim IG powinniśmy sięgać jak najrzadziej.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym:

 • zapobiegają wysokiej glikemii po posiłku;
 • wspierają prawidłową produkcję insuliny w trzustce;
 • zapobiegają insulinooporności;
 • chronią przed otyłością;
 • zmniejszają ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych;
 • redukują wpływ stresu oksydacyjnego na organizm;
 • obniżają poziom złych tłuszczów, podnosząc jednocześnie działanie dobrych.

Produkty o niskim indeksie glikemicznym a cukrzyca

Spożywanie produktów i posiłków o niskim IG jest szczególnie ważne w przypadku diabetyków. Żywność o wysokim IG powoduje bardzo szybki wyrzut glukozy we krwi. Równie szybko obniża się jej stężenie oraz następuje atak głodu. Takie wahania mogą doprowadzić do tego, że trzustka przestanie nadążać z dostosowywaniem poziomu insuliny do wymagań organizmu. W konsekwencji doprowadzi to do powstania insulinooporności, a w końcu także cukrzycy. Ponadto problemy z regulacją poziomu glukozy we krwi prowadzą również do nadwagi i otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, miażdżycy, a w końcu także cukrzycy typu 2.

Zobacz też: http://prowital.pl/czym-sa-wymienniki-bialkowo-tluszczowe/

Chcesz pozbyć się nadwagi? Poznaj nasze sposoby na skuteczne odchudzanie

0
Skuteczne odchudzanie wymaga dobrego planu i przygotowania
fot. Pixabay.com

Szczupła i smukła sylwetka to marzenie wielu osób. Często jednak trudno ją osiągnąć. Jeśli zmagamy się z nadwagą, wielokrotnie próbujemy się odchudzać. Zniechęcenie przychodzi dość szybko. Brak natychmiastowo widocznych wyników lub powracający jak bumerang efekt jojo niszczą naszą motywację. Co więc zrobić, aby odchudzanie było naprawdę skuteczne?

Przeczytaj też: http://www.e-stawiamnazdrowie.pl/5-porad-na-skuteczne-odchudzanie-jak-pozbyc-sie-nadwagi/

Skuteczne odchudzanie – czas start!

Aby osiągnąć jakiś cel, trzeba mieć plan. Z odchudzaniem jest dokładnie tak samo. Nie rozpoczynaj więc tego procesu, jeśli nie wiesz, w jaki sposób chcesz się odchudzać, dlaczego to robisz, ani w jakim czasie chcesz to osiągnąć.

Zanim rozpoczniesz odchudzanie, dobrze się do niego przygotuj. Jak? Na kilka dni przed rozpoczęciem zrezygnuj z ciężkostrawnych pokarmów, fast foodów, słodyczy. Pij za to dużo wody. Oczyści organizm z toksyn i przygotuje do skutecznego odchudzania.

5 kroków skutecznego odchudzania

Jedz regularnie, przede wszystkim wtedy, gdy jesteś głodny

Trzy posiłki główne i dwa uzupełniające dziennie to podstawa. Także wtedy, gdy się odchudzasz. Staraj się jeść o regularnych porach. Zobaczysz, że z czasem Twój organizm przystosuje się do nich i gdy będą się zbliżać, faktycznie poczujesz głód. To znacznie ułatwi proces odchudzania.

Zmniejsz ilość węglowodanów w diecie

Przede wszystkim wyeliminuj cukry proste. Nie tylko słodycze powinny zniknąć z twojego jadłospisu, ale też słone przekąski, białe pieczywo, makaron z białej mąki. Zastąpić je możesz produktami pełnoziarnistymi.

Wysypiaj się na zdrowie

W procesie skutecznego odchudzania niezwykle ważna jest regeneracja organizmu. Nic tak jej nie zapewnia jak dobry jakościowo, nieprzerywany sen. Oczywiście najlepiej, aby również kłaść się spać i wstawać o stałych porach. To dobra zasada na całe życie, nie tylko na czas odchudzania. Wysypianie się i regularne pory snu pomogą w regulacji metabolizmu i tym samym proces odchudzania przyspieszy.

Ćwicz i zrzucaj zbędne kilogramy

Zrzucanie wagi warto połączyć z aktywnością fizyczną. Jeśli do tej pory jedyną twoją aktywnością było leżenie na kanapie, czas to zmienić. Rób to jednak z głową. Nie wybieraj się od razu na maraton, ale rodzaj ćwiczeń dostosuj do swojej kondycji i możliwości. Spacery czy spokojne biegi na krótkie dystanse na początek wystarczą.

Nie stawaj na wadze

Znasz to uczucie? Odchudzasz się od tygodnia. Stajesz co rano na wadze i masz wrażenie, że wskazówka ledwo drgnie. Patrzysz w lustro, oglądasz się z każdej strony, a tam ani śladu po zmianach w twoim życiu i podjętych wyrzeczeniach. Stop! Nie rób tego. Odchudzanie to proces, a efekty nie pojawią się natychmiast. Wystarczy, że na wagę staniesz raz na 7 lub 10 dni. Zaufaj sobie i uwierz w to, że potrafisz odchudzać się skutecznie!

Zobacz też: http://prowital.pl/jakie-sa-przyczyny-i-objawy-chorob-skory/

Przyczyny i objawy klasterowego bólu głowy 

0
ból głowy

Klasterowy ból głowy jest to bardzo rzadka przypadłość bólowa, która dotyka zaledwie 0,1% populacji. Jak sama nazwa podpowiada, Ból klasterowy występuje w tak zwanych plastrach, czyli seriach. Częstotliwość występowania jest bardzo zróżnicowana. Ataki bólu trwają od 15 do 180 minut. Taki ból cechuje się występowaniem bólów głowy, które nawracają kilka razy dziennie i występują każdego dnia przez kilka tygodni kropka czym dokładnie jest klasterowy ból głowy? Jakie są czynniki, które go wyzwalają oraz jakie są jego objawy? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/klasterowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-metody-leczenia/ 

Czym jest klasterowy ból głowy? 

Ten charakterystyczny rodzaj bólu głowy występuje kilkukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Istnieje kilka teorii, które pozwalają wytłumaczyć powstanie takiego bólu. Według jednej z nich, taki ból rozwija się w efekcie nadmiernej aktywności oraz pobudzenia nerwu trójdzielnego, który unerwia twarz. 

Drugą teorią jest wpływ histaminy na rozwój bólu klasterowego. Histamina jest to związek, który syntetyzowany jest fizjologicznie w organizmie. Wydzielany jest w przebiegu reakcji zapalnej lub alergicznej. Podczas napadów klasterowego bólu głowy wykazano zwiększenie poziomu histaminy. Jednak nie rozstrzygnięto jednoznacznie, czy taka przyczyna może być konsekwencją ataku bólu. Trzecia teoria wskazuje na rozszerzenie się naczyń krwionośnych mózgu jako przyczynę bólu klasterowego. 

Czynniki wzmacniające ból klasterowy 

Czynnikami, które wyzwalają ból klasterowy mogą być: 

 • przewlekły stres, 
 • nadużywanie alkoholu, 
 • palenie papierosów, 
 • intensywne zapachy, 
 • wysokie ciśnienie krwi, 
 • niedobór snu, 
 • zmienne warunki pogodowe. 

Objawy klasterowego ból głowy 

Ból klasterowy jest to ból jednostronny, który obejmuje połowy twarzy. Mowa tutaj zatem o policzku, oczodole a nawet uchu czy okolicy potylicznej. Ból przejawia się nagle i szybkim czasie narasta. 

Bólowi towarzyszą również czynniki takie jak: 

 • zaczerwienienie i łzawienie oka, 
 • opadanie powieki, 
 • zwężenie źrenic, 
 • obrzęk połowy twarzy, 
 • nadmierna potliwość okolicy czołowej, uczucie zatkanego nosa. 

Może pojawić się również nadmierna pobudliwość, niepokój, a nawet agresja. Ponadto bólowi mogą towarzyszyć takie objawy jak nudności i wymioty, a także zaburzenie akcji serca. 

Zobacz też: http://prowital.pl/skad-bierze-sie-napieciowy-bol-glowy/

Zobacz też