Poziom enzymów trzustkowych może świadczyć o różnych schorzeniach tego narządu. Dlatego też lekarze mogą zdecydować o wykonaniu takiego badania. Jak należy odczytywać wyniki?

Co zawiera sok trzustkowy?

Enzymy trzustkowe to przede wszystkim lipaza trzustkowa, trypsyna, elastaza i amylaza. Odpowiadają one między innymi za prawidłowe trawienie cukrów, tłuszczów i białek. Ich nieodpowiedni poziom może zaburzać proces właściwego trawienia, a ponadto wskazuje na nieprawidłowe działanie trzustki lub innych narządów. Przed badaniem konieczne jest określenie, czy przyjmowane środki lecznicze nie wpłyną na wyniki.

Poziom amylazy

Amylaza trzustkowa to jeden z enzymów, który odpowiada za rozkład wielocukrów. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom amylazy może oznaczać zarówno choroby trzustki, jak i wątroby.

Poziom lipazy

Lipaza bierze udział w trawieniu tłuszczów. Jak wiadomo przed przyswojeniem tłuszczów ich łańcuchy muszą zostać rozbite na mniejsze elementy. Szczególnie niepokojący jest podwyższony poziom lipazy, który może wskazywać na choroby trzustki lub dwunastnicy.

Poziom elastazy

Elastaza to enzym, który bierze udział w trawieniu białek. Zanim zostaną one przyswojone w jelitach, konieczne jest rozbicie ich na peptydy. W przypadku tego enzymu niepokojący jest jego niski poziom, który może wskazywać na choroby trzustki, a także cukrzycę.

Poziom trypsynogenu

Trypsyna bierze udział w trawieniu białka. Jego podwyższony poziom jest szczególnie niepokojący i może świadczyć nawet o schorzeniach nowotworowych trzustki.

Podane informacje mają charakter jedynie orientacyjny. Interpretacją wyników powinien zajmować się lekarz, który zalecił wykonanie badań. Niekiedy pewne odstępstwa od normy wynikają ze sposobu leczenia, nie zaś z występowania poważnej choroby. Dlatego też nawet w przypadku źle wyglądających wyników należy udać się do specjalisty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here