Biegunka u dzieci jest nieznośną chorobą, zarówno dla najmłodszych, jak i dla rodziców. Wiąże się z nieprzespanymi nocami, rozdrażnieniem oraz niepokojem. Jej przyczynami mogą być zmiany środowiskowe (wyjazd wakacyjny, pójście do przedszkola) oraz zakażenie bakteriami – rotawirusem. Biegunce może towarzyszyć wysoka gorączka, nudności, wymioty, osłabienie, a co najważniejsze odwodnienie.
Odwodnienie po biegunce — jak mu zapobiegać?
Przede wszystkim już w trakcie biegunki, należy podawać dziecku odpowiednią ilość płynów. Do 6 miesiąca życia wskazane jest picie pokarmu matki lub mleka modyfikowanego. W przypadku starszych pociech główną rolę powinna odgrywać niegazowana lub przegotowana, letnia woda. Jeżeli chodzi o niemowlęta, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który może wyrazić zgodę na podawanie dodatkowych produktów nawadniających np. specjalne elektrolity.
Warto pamiętać przy tym, że nawet jeśli biegunka u dzieci minęła, ich organizm nadal jest osłabiony. W związku z tym przyjmowanie płynów powinno być regularne, nie zapominając o uważnym czuwaniu nad samopoczuciem dziecka. Przy okazji warto wymienić, czego maluch w trakcie biegunki lub krótko po nie powinien jeść oraz pić. Nie wolno stosować soków, napojów gazowanych i sztucznie słodzonych oraz zup typu rosołek. Woda znajdująca się w tych produktach, nie będzie wnikała do organizmu, ale bezpośrednio do jelit, przez co „akcja nawadnianie” nie odniesie oczekiwanego skutku.
Oprócz podawania płynów ważną rolę odgrywa dieta lekkostrawna, zawierająca składniki odżywcze, przy okazji wpływając również na prawidłowe nawodnienie organizmu. Posiłki złożone ze startych jabłuszek, marchewki czy puree z banana, sprawią, że apetyt powróci. Wiemy, jak ciężko przekonać marudzącego malucha, do zjedzenia czegokolwiek. Dziecko łatwiej zje dania w postaci płynnej, niż takie, które wymagają żmudnego przeżuwania.
Innymi sposobami na zahamowanie biegunki, są preparaty łagodzące jej objawy. Jak wspomniano, wszelkie aspekty medyczne, związane z przyjmowaniem przez dziecko leków, należy skonsultować z lekarzem. Nie należy stosować środków, które hamują wypróżnianie lub węgla kamiennego, który przeznaczony jest dla osób dorosłych.