Ból jajników

Dolegliwości, które doskwierają wielu kobietom to rozpieranie w brzuchu, kłucie czy przeszywający ból właśnie w okolicach brzucha. Czy zatem tego typu objawy należy ignorować czy może warto udać się z nimi do lekarza? Jakie mogą być przyczyny wystąpienia tych i na jakie schorzenia mogą wskazywać? W dalszej części artykułu przedstawiamy najczęstsze dolegliwości, które posiadają właśnie tego typu objawy.

Przyczyny wystąpienia bólu jajników

Przyczyny powyższych dolegliwości są tak naprawdę bardzo złożone i często jednoznacznie określić z czego wynikają. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju bólu i symptomów, które temu towarzyszą. Dlatego też warto dowiedzieć się, w którym przypadku ból nie jest groźny i jest naturalną reakcją organizmu, a kiedy faktycznie konieczne jest udanie się do lekarza na konsultacje. Wiedza na ten temat jest bardzo istotna i pozwala nie wpadać kobiecie w panikę. Dzięki temu ta będzie w stanie naprawdę wiele zyskać i poczuć się znakomicie. Będzie w stanie przede wszystkim zachować spokój i działać w odpowiedni sposób w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych. Takie podejście do sprawy przełoży się na bardzo poważne korzyści i zadowolenie z takowego co da znakomite rezultaty i bardzo wiele poważnych korzyści.

Przyczyny występowania dolegliwości dzielą się na dwie poniższe grupy.

Procesy fizjologiczne

  • Kłucie jajnika po owulacji – jest to dolegliwość, z którą zmaga się większość kobiet i nie powinna być ona powodem do obaw. W połowie cyklu pęka bowiem pęcherzyk Graafa przez co komórka jajowa zostaje uwolniona. Właśnie ten proces przekłada się na pojawianie się bólu. W takim przypadku występuje w większości przypadków ból prawego jajnika. W sporadycznych przypadkach ból pojawia się również w okolicach lewego jajnika. Same dolegliwości trwają około 3 dni, a w celu ich załagodzenia należy spożywać duże ilości płynów i brać ciepłe kąpiele. Dobrze sprawdzają się także tabletki przeciwbólowe, które na chwilę potrafią uśmierzyć nieprzyjemne dolegliwości.
  • Bardzo popularny jest również zespół napięcia miesiączkowego, który jest owiany bardzo wieloma teoriami i mitami. Głównie za ten odpowiadają hormony. Sam PMS u każdej kobiety może przebiegać inaczej. Najczęstsze objawy, które są wymieniane w okresie trwania tego to jednak zmęczenie, wahania nastroju oraz ból jajników.
  • Stres – jest bardzo powszechnie znany z bardzo destruktywnego działania na organizm. Tym samym jest przyczyną wielu dolegliwości i powstawania naprawdę wielu chorób. Niekiedy pojawia się również w momencie, gdy ma dojść do zbliżenia. Pojawiający się lęk może objawiać się właśnie bólem jajników w trakcie współżycia i przed nim. W takiej sytuacji warto udać się do seksuologa, który będzie w stanie pomóc w takiej sytuacji.
  • Najczęstszą przyczyną bólu jajników jest jednak nieodpowiednia pozycja podczas współżycia. Niektóre pozycje przekładają się bowiem na zwiększony ucisk na narządy miednicy, a tym samym wywołują dyskomfort partnerki. Dlatego też najlepiej po prostu takowych pozycji unikać. W ten sposób zwiększy się komfort partnerki i uniknie ona przykrego bólu w przyszłości.

Ból jajnikówBól jajników spowodowany chorobami

W niektórych przypadkach jednak ból jajników jest spowodowany chorobami. W takiej sytuacji nie należy go lekceważyć i udać się z nim do lekarza, który obejrzy stan pacjenta i wskaże odpowiednie leczenie w danej sytuacji. Dzięki temu pacjent będzie w stanie poczuć się lepiej, a ból w niedługim czasie ustąpi. Ból jajników, któremu często towarzyszą nudności, nieprzyjemne wydzielina z pochwy czy ból podczas stosunku mogą być powodowane przez takie schorzenia jak:

  • Endometrioza – rozwija się powoli i często nie daje wielu objawów. Jej symptomy to przede wszystkim problem z zajściem w ciąże i ból podczas zbliżeń.
  • Torbiele – mogą powodować ból jajników poprzez rozrost bądź pękanie. Typowym objawem wystąpienia tych jest ból po współżyciu. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że występują torbiele to niezbędne jest udanie się do ginekologa po profesjonalną poradę medyczną.
  • Zapalenie przydatków – może dotyczyć zarówno jajników jak i jajowodów. Objaw to bardzo ostry, skurczowy ból po obu stronach podbrzusza.
  • Nowotwór jajników – choroba przez długi czas nie daje symptomów. Może być jednak bardzo niebezpieczna i w sytuacji, gdy zacznie objawiać się bólem konieczne jest natychmiastowe podjęcie odpowiedniego działania i leczenia, które da znakomite rezultaty.
  • Nadżerka szyjki macicy – objawy tej choroby to kłucie jajnika, plamienie po stosunku oraz plamienie między miesiączkami. Może być spowodowana zapaleniem pochwy bądź szyjki macicy.

Podsumowanie

Ból jajników jest bardzo często niegroźny, ale w niektórych sytuacjach może oznaczać groźne choroby. Dlatego też warto poznać te i dokładnie obserwować swój organizm. Dzięki temu możliwe będzie określenie skąd pochodzi ból i jak odpowiedniego na niego reagować. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów i dużego zadowolenia z tego typu działania w swojej sytuacji. Jak najbardziej zatem warto na takowe postawić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here