ból nerek


U wielu osób panuje przekonanie na temat tego, że nerki tak naprawdę nie bolą. Problemy z nimi są natomiast zrzucane bardzo często na zmęczenie, podwyższone ciśnienie czy częstomocz. Bardzo często jednak jest to błędne rozumowanie, a ból często zrzucany na korzonki czy problemy z kręgosłupem może tak naprawdę wynikać właśnie z problemów z nerkami. Dowiedz się zatem jakich objawów nie wolno bagatelizować i kiedy konieczne jest udanie się do lekarza specjalisty?

W celu samodzielnego zlokalizowania bólu i określenia jego przyczyny warto jest posiadać wiedzę na temat rozmieszczenia nerek w organizmie. Nerki zlokalizowane są natomiast za żołądkiem i wątrobą. Znajdują się po obydwóch stronach kręgosłupa. Dlatego też ze względu na położenie nerek bardzo często ból tych jest mylony z bólem pleców. Tak naprawdę ból pleców, a ból nerek to dwie zupełnie inne dolegliwości.

Jak możesz samodzielnie rozpoznać ból nerek?

Ból nerek najczęściej rozpoczyna się z jednej strony lewej lub prawej i rozprzestrzenia się poziomo. W przypadku, gdy występuje ból kręgosłupa jest on natomiast pionowy i najczęściej rozchodzi się aż w okolice karku bądź nóg. Pulsujący ból, który może przypominać kolkę jest najczęściej spowodowany poprzez zatrzymanie moczu. W przypadku kręgosłupa ból jest natomiast tępy i sygnalizuje on występujące w kręgosłupie zwyrodnienie. Bardzo charakterystycznym symptomem problemów z nerkami jest brak przyczyny z wyjątkiem przemarznięcia. Postawienie samej diagnozy na podstawie jedynie bólu jest naprawdę trudne. Dlatego też najlepiej udać się do nefrologa, który jest specjalistą z zakresu chorób nerek. Wizyta u niego będzie opiewała na konieczności wykonania szeregu badań, które wskażą dolegliwości u konkretnych osób i dzięki temu możliwe będzie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, które będzie w stanie dać naprawdę dobre rezultaty. Takie działanie będzie przekładać się na wiele korzyści i duże zadowolenie z takowego, które jest naprawdę bardzo istotne dal wszystkich osób.

ból nerekObjawy towarzyszące chorym nerkom

Nerki są bardzo ważnymi narządami. Od tego jak pracują zależy bowiem często praca całego organizmu. Dlatego też tak ważne jest dbanie o nerki i ich odpowiedni stan. W ten sposób cały organizm będzie w stanie pracować w odpowiedni sposób, a samopoczucie będzie za sprawą tego naprawdę bardzo dobre. Odpowiednie dbanie o siebie jest naprawdę niezwykle istotne dla wszystkich osób i potrafi dać bardzo dobre rezultaty w każdej sytuacji. Można na takowym bardzo wiele zyskać. Brak zastosowania odpowiedniego leczenia w przypadku chorych nerek może prowadzić do nieodwracalnych zmian. W najgorszych przypadkach może natomiast być związane z koniecznością stosowania dializy bądź przeszczepu. Dlatego też warto obserwować swój organizm i objawy, jakie występują. Wśród tych, które wymagają wizyty u specjalisty wymienia się:

  • Podwyższone ciśnienie
  • Ból poniżej żeber
  • Mętny mocz o ostrej woni
  • Skąpomocz, brak moczu
  • Ogólne złe samopoczucie
  • Puchnięcie kończyn, obrzęki wokół oczu

Co robić, gdy wystąpi ból nerek?

Nerki to niezwykle ważny organ i dlatego też wczesne wykrycie problemów z nimi jest bardzo istotne i zwiększa szanse na wyleczenie tych u każdej osoby. Można na takowym działaniu naprawdę wiele zyskać i być z niego bardzo zadowolonym. Dzięki wczesnemu wykryciu istnieją znacznie większe szanse na wykrycie przyczyn dolegliwości i zażegnanie tych. W momencie, gdy pojawi się ból należy natychmiast udać się odo lekarza.

Kłucie w nerce z powyższymi objawami może świadczyć o kłębuszkowym zapaleniu nerek, kamicy nerkowej, raku, torbielach bądź niewydolności nerek. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie szeregu badań, które pozwolą na sprecyzowanie co dokładnie dolega konkretnej osobie. W ten sposób leczenie będzie skuteczne. Dlatego też w takiej sytuacji warto posiadać aktualne wyniki:

  • Kreatyniny
  • Morfologii
  • Jonogramu
  • Poziomu glukozy
  • Mocznika
  • Badania moczu
  • USG układu moczowego

Podczas konsultacji lekarskiej bardzo istotne jest również posiadanie karty kontroli ciśnienia tętniczego. W przypadku nadciśnienia bardzo istotne jest też badanie dna oka. Badanie wapnia również może zalecone w przypadku wystąpienia przewlekłej choroby nerek. To jednak nie koniec badań, na które należy być przygotowanym. Po zapoznaniu się z tymi lekarz bowiem określi nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu nerek. Dlatego też nefrolog zaleci wykonanie specjalistycznych analiz, które pomogą w wykryciu guzów, kamieni, torbieli lub zniekształceń w budowie narządów. Do badań tych należą:

  • Urografia
  • USG
  • Scyntygrafia

Podsumowanie

Nerki to niezwykle ważne narządy w organizmie, o które warto zadbać w odpowiedni sposób. Kontrolowanie ich stanu i odpowiednie leczenie będzie w stanie dać znakomite rezultaty i będzie przekładało się na bardzo wiele poważnych korzyści. Takie działanie i podejście do sprawy będzie tym samym skutkowało naprawdę dobrym stanem zdrowia i świetnym samopoczuciem u każdej osoby. Dzięki odpowiednim badaniom i leczeniu nerki pozostaną w świetnym stanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here