Ból pojawiający się w czasie stosunku może zaniepokoić. Dlatego warto poznać jego przyczynę i sposób, w jaki można złagodzić te objawy. Czy faktycznie można zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu w czasie stosunku? Poniżej znajdziesz najważniejsze odpowiedzi na pytania związane z tym tematem.

Co może powodować ból w czasie stosunku?

Przyczyn bólu w czasie stosunku może być wiele – do prozaicznych, po bardzo poważne, z którymi walczy się przez lata. Do najczęściej wymienianych przyczyn wywołujących ból podczas stosunku zalicza się przede wszystkim:

– infekcje intymne – często infekcjom intymnym np. grzybicy czy zapaleniom wywołanym przez bakterie i wirusy towarzyszy ból, gdyż powierzchnia błony śluzowej zostaje narodzona, zaburzona jest także równowaga flory bakteryjnej naturalnie występującej w pochwie;

– suchość pochwy – jest to jedna z najczęstszych przyczyn występowania dyskomfortu w czasie stosunku. Może być spowodowana zmianami fizjologicznymi np. po ciąży czy w okresie menopauzy, ale także być wynikiem różnorodnych chorób;

– alergie – chodzi tutaj zarówno o uczulenie na środki antykoncepcyjne np. składniki globulek lub na lateks, ale i na kosmetyki oraz środki higieniczne;

– problemy związane z psychiką – ból może mieć także podłoże psychiczne, szczególnie jeśli kobieta miała wcześniej niemiłe przeżycia związane ze sferą seksualną, była np. molestowana czy zgwałcona.

W jaki sposób poradzić sobie z bólem w czasie stosunku?

Przyczynę występowania bólu w czasie stosunku powinien zawsze określić lekarz, gdyż jak to zostało wspomniane wyżej, może ona wiązać się z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Po określeniu przyczyny dokładnie określa sposób leczenia tej przypadłości. W przypadku suchości pochwy wystarczy używanie specjalnych żeli nawilżających lub preparatów doustnych zawierających np. kwas hialuronowy.

Jeżeli przyczyną bólu jest alergia lub zapalenie to w pierwszej kolejności należy wyleczyć schorzenie i zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia pochwy, gdyż przyjmowane leki mogą wywołać suchość. Do najtrudniejszych należy leczenie bólu o podłożu psychicznym, gdyż wiąże się to często z wielotorową i długotrwałą terapią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here