Choroby serca i ich diagnostyka

Choroby cywilizacyjne to jeden z największych problemów naszych czasów. Odpowiadają za około 80% wszystkich zgonów, co sprawia, że są naprawdę poważnym problemem i walka z nimi powinna rozpoczynać się na jak najszybszym etapie. Niebezpieczne są zwłaszcza te schorzenia cywilizacyjne, które łączą się bezpośrednio z dolegliwościami ze strony układu krążenia. Dowiedz się, skąd się biorą takie choroby i sprawdź, co możesz zrobić, by zapobiec ich rozwojowi!

Skąd biorą się choroby cywilizacyjne serca?

Wpływ na rozwój takich chorób ma wiele czynników. Można tu wspomnieć chociażby o miejskim trybie życia – zanieczyszczenia powietrza, hałas, niezdrowa, przetworzona żywność i brak ruchu sprawiają, że nasze ciała są bardziej narażone na rozwój schorzeń. Wśród cywilizacyjnych chorób układu krążenia prym wiodą zwłaszcza miażdżyca, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze oraz zawał serca.

Warto wiedzieć, że tego typu schorzenia są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą rozwijać się przez wiele lat bezobjawowo. Miażdżyca często pojawia się również u szczupłych osób. Drobna sylwetka nie gwarantuje prawidłowego poziomu cholesterolu – możesz mieć dobrą przemianę materii, ale jeśli będziesz cały czas spożywać przetworzoną żywność, to istnieje prawdopodobieństwo, że i tak dorobisz się miażdżycy. Problemem bywa też samo nadciśnienie tętnicze, które u niektórych osób jest przebiega bezobjawowo. Dopiero, gdy choroba będzie zawansowana, to zaczną się problemy. W takiej sytuacji ktoś może przez wiele lat nie być leczony, co znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca.

Choroby układu krążenia coraz częściej dotykają osoby młode. Warto dbać o siebie i regularnie kontrolować stan zdrowia oraz zachęcać bliskich do robienia badań oraz do prowadzenia zdrowego trybu życia. Drobne zmiany mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie – wystarczy zadbać o codzienną dawkę ruchu (zachęcamy do chodzenia zamiast do wybierania komunikacji miejskiej). Poza tym dobrze jest też znaleźć sport, który będzie sprawiał nam przyjemność – dzięki temu aktywność fizyczna nie będzie kojarzyła się z przykrym obowiązkiem, ale z chwilą relaksu dla mózgu. Ponadto zachęcamy do unikania fast-foodów i przetworzonej żywności – zamiast tego lepiej postawić na zdrowe gotowanie w domu. Gwarantujemy, że wasze organizmy będą wam za to wdzięczne, a przy okazji zmniejszycie ryzyko wystąpienia cywilizacyjnych chorób serca.

Diagnostyka chorób serca

Im szybciej lekarz postawi diagnozę, tym większa szansa na rozpoczęcie prawidłowego leczenia i zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanów zagrażających życiu. W przypadku chorób serca niezwykle ważne jest przeprowadzenie badania z wykorzystaniem holterów EKG. To urządzenia, które monitorują pracę serca w trybie dwudziestoczterogodzinnym. Przez cały ten czas maszyna jest podłączona do pacjenta za pomocą elektrod, które wychwytują impulsy płynące z serca. Dzięki temu holter EKG może rejestrować jego pracę i wykrywać ewentualne nieprawidłowości.

Aby badanie było jak najbardziej miarodajne, po podpięciu holtera należy zacząć wykonywać codziennie czynności. Badani powinni iść do pracy lub na uczelnię, uprawiać sporty, spotykać się ze znajomymi, spędzać czas z bliskimi itd. – słowem, muszą robić wszystko to, co na co dzień. Dzięki temu urządzenie zarejestruje pracę serca w różnych momentach – podczas większej aktywności i w spoczynku. W ten sposób będzie można łatwiej wykryć nieprawidłowości. Często bywa tak, że dana osoba w spoczynku ma prawidłowe wyniki, ale dopiero, gdy puls zwiększy się, to automatycznie serce zaczyna bić nieprawidłowo i przez to powstają problemy.

Holtery EKG Aspel Aspekt stosowane podczas badań posiadają zasilanie bateryjne. Dzięki temu umożliwiają swobodne przemieszczanie się i wykonywanie różnych czynności bez konieczności podładowywania urządzenia. Dodatkowo holter umożliwia prowadzenie aż 48-godzinnego zapisu pracy serca, dzięki czemu jest lepszy od mniej pojemnych, 24-godzinnych modeli. Został on również wyposażony w diodę informującą o stanie rejestratora oraz w funkcję oszczędzania energii baterii, co czyni go jednym z lepszych dostępnych produktów na rynku.

Autor: Pozycjoneria.pl Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości właściciela sklepu medycznego Kredos.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here