Choroby układu moczowego

Problem z układem moczowym, może dotknąć każdego z nas. Nie jest to choroba zarezerwowana wyłącznie dla określonego typu ludzi. Dolegliwości związane z układem moczowo-płciowym należą jednak do tych dolegliwości, o których wstydzimy się mówić. Warto więc bliżej zapoznać się z tematem i dowiedzieć się, czym zajmuje się urolog i z jakimi objawami należy się do niego udać.

Czym zajmuje się urolog?

Urolog jest lekarzem, który specjalizuje się w diagnostyce, profilaktyce i leczeniu chorób związanych z układem moczowo-płciowym. Ze względu na tematykę problemu, wizyta u urologa bardzo często bywa krępująca i u wielu osób powoduje zakłopotanie. Należy pamiętać jednak, że urologa, tak samo, jak każdego innego lekarza interesuje tylko i wyłącznie stan naszego zdrowia. Specjalista w zakresie urologii odpowiada za leczenie obydwu płci, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie ważne, czy jest to zapalenie układu moczowego u mężczyzn, czy zakażenie układu moczowego u kobiet, w każdym z tych przypadków lekarz urolog będzie odpowiednim wyborem.  W związku z tym, jeśli pojawiło się u Ciebie zapalenie układu moczowego i objawy, które wystąpiły przybierają na sile, koniecznie trzeba umówić się na wizytę w przychodni. Urolog diagnozuje również zapalenie układu moczowego u dziecka.

Jak wygląda wizyta u urologa?

Wizyta u lekarza w większości przypadków sprawia, że czujemy się zestresowani. W zależności od problemu, często pojawia się także wstyd. Niemniej jednak musimy wiedzieć, że lekarz jest specjalistą, którego zdaniem jest udzielenie nam pomocy, dlatego też nie powinniśmy się go wstydzić. Jak najlepiej przygotować się do wizyty u urologa?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o prawidłową higienę swojego ciała. Tak samo, jak przed wizytą u stomatologa myjemy zęby, tak również w przypadku wizyty u urologa, powinniśmy zadbać o higienę naszych stref intymnych. Warto zabrać ze sobą historię przebytych chorób, co może ułatwić lekarzowi postawienie odpowiedniej diagnozy. Na pewno przydadzą się także wyniki badania moczu, krwi, ale również prześwietlenia USG narządów moczowo-płciowych. Chorzowski urolog zapewne zapyta także o przyjmowane leki. Pierwsze spotkanie z urologiem, to najczęściej szczegółowy wywiad z pacjentem, czyli występujące dolegliwości, częstotliwość objawów i długość ich trwania, a także ewentualnie występujące choroby w przeszłości. Jest niezbędny do wykonania prawidłowego badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here