Ciśnieniomierz

Ciśnieniomierz jest urządzeniem pozwalającym na regularne, samodzielne kontrolowanie ciśnienia krwi i – co za tym idzie – swojego stanu zdrowia. Na rynku dostępne są różne typy sprzętów, które mogą uzupełnić domową apteczkę. Jak wygląda dokładność pomiarów w przypadku poszczególnych rodzajów ciśnieniomierzy?

Ciśnieniomierze manualne

Ciśnieniomierze manualne nadal są stosowane w ośrodkach zdrowia, ale trudniej nabyć je na użytek domowy z uwagi na ich ograniczoną dostępność. Co więcej, korzystanie z tego rodzaju sprzętów wymaga umiejętności i doświadczenia, dlatego z pewnością nie należą do modeli idealnych dla każdego. Ciśnieniomierze manualne są trudniejsze w obsłudze niż warianty elektroniczne. Aby zmierzyć nimi ciśnienie, na ramię zakłada się mankiet. Wspomniany element trzeba napompować, a następnie nasłuchiwać tonów nad tętnicą ramieniową przy pomocy stetoskopu.

Ciśnieniomierze manualne dzieli się na zegarowe (sprężynowe) oraz rtęciowe. Pierwszy typ urządzeń jest nieco łatwiejszy w obsłudze niż drugi. Ciśnieniomierz manualny zegarowy może występować nawet w wariancie dla indywidualnych pacjentów. Wówczas można obsługiwać go jedną ręką. Ciśnieniomierze zegarowe dobrze sprawdzają się u osób z arytmią. Modele są jednak mniej dokładne niż urządzenia rtęciowe. Wadą korzystania z nich okazuje się też konieczność okresowej kalibracji sprzętów.

Ciśnieniomierze rtęciowe, na co wskazuje już sama ich nazwa, wykorzystują rtęć (równoważącą ciśnienie wewnątrz mankietu badanej osoby) do oznaczenia wyniku pomiaru ciśnienia. Chociaż pomiary wykonywane z pomocą tych urządzeń są bardzo dokładne, a sprzęty nie wymagają systematycznych kalibracji, mają nieporęczne wymiary i zawierają w sobie szkodliwą rtęć.

Ciśnieniomierze elektroniczne

Ciśnieniomierze elektroniczne – znane też jako ciśnieniomierze cyfrowe – są prostsze w obsłudze niż wyżej opisane modele. Wykonanie badania nie wymaga stosowania stetoskopu. Wynik pomiaru wyświetla się na ekranie i łatwo go odczytać. Dokładność pomiarów dokonywanych z pomocą ciśnieniomierzy elektronicznych jest jednak mniejsza niż w przypadku urządzeń manualnych.

Wśród ciśnieniomierzy elektronicznych wyróżnia się modele naramienne (mankiet zakłada się na ramię) i nadgarstkowe (mankiet podczas badania znajduje się na nadgarstku). Drugi typ urządzeń daje najmniej dokładne wyniki, co wiąże się z możliwymi zaburzeniami krążenia w kończynach. Ciśnieniomierze elektroniczne dzieli się także na modele automatyczne i półautomatyczne. W przypadku pierwszych z nich mankiet nałożony na ramię czy nadgarstek pompuje się sam, gdy wciśnie się odpowiedni przycisk. Używając modeli półautomatycznych, należy właściwie nałożyć i samodzielnie napompować mankiet.

Ciśnieniomierze elektroniczne pozwalają zwykle na zapisywanie kolejnych wyników pomiarów, co stanowi ułatwienie dla pacjentów chcących monitorować swoje ciśnienie tętnicze.

Największą dokładność pomiarów zapewniają ciśnieniomierze manualne, szczególnie modele rtęciowe. Ich użytkowanie jest bardziej skomplikowane niż w przypadku urządzeń elektronicznych i wymaga więcej doświadczenia, jednak wraz z kolejnymi badaniami można dojść do wprawy. Ciśnieniomierze elektroniczne wykazują mniejszą dokładność, dlatego że wykorzystują metodę oscylometryczną. Urządzenia są jednak proste w użyciu i dobrze sprawdzają się w warunkach domowych. Omówione cechy różnych rodzajów ciśnieniomierzy sprawiają, że przy wyborze modelu dla siebie warto kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami, a w razie wątpliwości poprosić o radę farmaceutę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here