Co dzieje się w Twoim organizmie, gdy rzucasz palenie

O tym, że warto rzucić palenie, wie każdy z palaczy. Aby jednak unaocznić sobie, jak wielkie są korzyści z rzucenia palenia, warto poznać kilka faktów o tym, jakie zmiany zachodzą w naszym organizmie wraz z odstawieniem papierosów. Okazuje się, że wiele z nich przychodzi natychmiast po zaprzestaniu zaciągania się szkodliwym dymem!

Dlaczego nie warto palić papierosów?

Regularne palenie papierosów znacząco podnosi ryzyko zapadnięcia na szereg nowotworów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na liście znajduje się około 20 ich rodzajów: od nowotworów płuc i przełyku oraz krtani, po te dotykające trzustkę, czy żołądek. Jednak palenie papierosów to nie tylko większe ryzyko śmierci. Palacze gorzej śpią, mają mniejszą wydolność, gorzej radzą sobie z zadaniami wymagającymi podjęcia wysiłku intelektualnego. Dodatkowo, palenie papierosów negatywnie odbija się na naszym wyglądzie.

Co zmienia się w naszym organizmie, gdy rzucamy palenie papierosów?

Badania wykazują, że wśród najszybciej obserwowanych skutków zaprzestania palenia papierosów jest natychmiastowe obniżenie tętna (które dotychczas najprawdopodobniej było chorobliwie wysokie), powrót do normy poziom tlenku węgla we krwi oraz widocznie obniża się ryzyko zapadnięcia na zawał serca. Te zmiany zachodzą w zasadzie z dnia na dzień. Gdy nasza przerwa od papierosów trwa dłużej, np. więcej niż dwa miesiące, zdecydowanie poprawia się wydolność naszego układu krążeniowego i podnosi się czynność płuc. Przekonamy się o tym wchodząc po schodach bez dotychczasowej zadyszki. Po półrocznym okresie pozostawania bez papierosów pozbywamy się natomiast zadyszki i kaszlu palacza. Po roku od rzucenia palenia realnie obniża się ryzyko zapadnięcia na nowotwór płuc oraz na chorobę niedokrwienną serca.

Podsumowanie

Mimo że negatywne skutki palenia dotykają najmocniej osoby, które wypalają szczególnie wiele papierosów (np., jedną paczkę dziennie), to jednak również tak zwani palacze okazjonalni, u których tygodniowa ilość spalanych papierosów jest nie większa niż 20, są zdecydowanie bardziej narażeni na negatywne skutki zdrowotne niż osoby niemające żadnego kontaktu z papierosami i dymem papierosowym. Dlatego właśnie rzucanie palenia powinno być priorytetem na liście kroków podejmowanych w celu polepszenia stanu swojego zdrowia. Jeśli mamy palacza w otoczeniu, pomóżmy mu uświadomić sobie, jak pozytywne skutki przynosi rzucenie palenia. Pomóżmy mu też wyleczyć się z tego zgubnego nałogu. Poza motywacją psychologiczną, zdecydowanie pomocne będą środki, które ułatwiają uporanie się z czysto fizycznym aspektem uzależnieniem od papierosów (odsyłamy do strony Recigar.pl po więcej szczegółów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here