Czy antykoncepcja hormonalna może załagodzić ból podczas miesiączki?

Cykl miesiączkowy jest zjawiskiem złożonym, regulowanym przez szereg różnych czynników tak, aby zapewnić możliwości reprodukcyjne gatunku ludzkiego. Powszechną praktyką jest stosowanie przez ludzi różnych metod antykoncepcyjnych, jedną z nich jest antykoncepcja hormonalna, ingerująca w naturalny przebieg cyklu. Według niektórych badań aż 23% Polek korzysta z tej metody, a jej skuteczność, wynosi ponad 99% przy prawidłowym stosowaniu.

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

 Sama historia tej konkretnej metody antykoncepcji sięga pierwszej połowy XX wieku, jednak pierwszy preparat w postaci tabletki antykoncepcyjnej został wprowadzony na rynek amerykański w roku 1960, na polski z kolei w roku 1966. Najpopularniejszą metodą antykoncepcji hormonalnej jest tak zwana dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna. Składa się ona z komponenty gestagennej oraz estrogenowej. To właśnie głównie gestagen działa antykoncepcyjnie poprzez, między innymi hamowanie owulacji na skutek ograniczenia wyrzutu lutotropiny czy też zwiększanie gęstości śluzu szyjkowego i ograniczeniu jego penetracji przez plemniki. Dodanie do tabletki estrogenów powoduje z kolei ograniczenie zwiększania stężenia hormonu folikulotropowego i w efekcie hamuje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, oraz dodatkowo umożliwia redukcję dawki gestagenu i ograniczenie w ten sposób działań niepożądanych. Oprócz działania antykoncepcyjnego metoda ta posiada również pozakoncepcyjne korzyści wynikające z jej stosowania, takie jak ograniczenie utraty krwi, regulacja cyklu czy zmniejszenie dolegliwości bólowych towarzyszących miesiączkom.

Dolegliwości bólowe w przebiegu miesiączki

 Dolegliwości te stanowią powszechny problem, co dziesiąta kobieta odczuwa silne bóle miesiączkowe. Stwarza to często problemy z prawidłowym funkcjonowaniem.  Bezpośrednia przyczyna występowania dolegliwości bólowych nie jest do końca poznana, jednak uważa się, że patomechanizm związany jest najprawdopodobniej ze zwiększonym wytwarzaniem prostaglandyn, lub też z nadmierną wrażliwością na nie. Prostaglandyny są to hormony powodujące skurcze macicy, a te z kolegi doprowadzają do powstawania bólu. Jest to tak zwane pierwotne bolesne miesiączkowanie. Na tego typu dolegliwości bólowe pomocny i łagodzący ból jest deksketoprofen znajdujący się w leku Ketesse 25, który ograniczy syntezę wspomnianych prostaglandyn. Kolejną grupą przyczyn występowania bólu są tak zwane wtórnie bolesne miesiączki,  spowodowane mogą być one między innymi występowaniem mięśniaków macicy, stanów zapalnych macicy czy też wad wrodzonych lub endometriozy. Zarówno w przypadku pierwszej jaki drugiej grupy przyczyn bolesnych miesiączek skuteczną metodą jest antykoncepcja hormonalna. Jej dokładny mechanizm tego konkretnego działania nie jest do końca poznany, postuluje się teorię traktującą o ograniczeniu wytwarzania prostaglandyn, co prowadzi do zmniejszenia skurczów macicy i ograniczenia dolegliwości bólowych.

 Antykoncepcja hormonalna pomaga ograniczyć dolegliwości bólowe, ma również inne pozytywne działania, pamiętać należy również o innych, wspomnianych wyżej metodach działania w przypadku wystąpienia bólu. W przypadku jej stosowania wystąpić mogą również, jak przy każdym leku, działania niepożądane. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów zawsze warto udać się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here