Czy astmę da się wyleczyć

Astma jest chorobą przewlekłą dróg oddechowych, a więc z definicji jest to choroba nieuleczalna. Aczkolwiek jest to choroba o bardzo zmienny przebiegu, jak wiele chorób przewlekłych. Są okresy kiedy chory się czuję fatalnie, są okresy kiedy dolegliwości mijają.

Czy astmę da się wyleczyć ?

Takie pytanie zadaliśmy przypadkowym osobą, oto co usłyszeliśmy:
Osoba nr 1: „Nie”
Osoba nr 2: „Chyba trzeba cały czas ją leczyć.”
Osoba nr 3: „Zaleczyć tak, ale wyleczyć do końca chyba nie.”
Osoba nr 4: „Można ograniczyć objawy, ale nie można jej wyleczyć.”
Osoba nr 5: „Jest to choroba przewlekła, trzeba brać stale leki, ale wyleczyć się jej nie da.”

Współczesne leki, które podajemy chorym na astmę redukują stan zapalny, powodują zmniejszenie objawów i my mówimy że nie tyle można astmę wyleczyć co zaleczyć.

Czy z astmą można prowadzić aktywny tryb życia, uprawiać sport?

Takie było drugie pytanie. Co usłyszeliśmy?

  • „Tak na pewno”,
  • „Raczej nie, bo to tak zatyka”,
  • „Myślę że można prowadzić normalne aktywne życie”,
  • „Takiego bardziej aktywnego nie”,
  • „Wydaje mi się że tak, ale w jakiś ograniczeniach”.

Każdy chory na astmę, który stosuje leki zgodnie z zaleceniami lekarskimi, może żyć aktywnie i nie ma żadnych ograniczeń co do stylu życia. W Polsce jest wielu pacjentów którzy byli dziećmi i zachorowali, ale dzięki leczeniu mogli uprawiać różne sporty: pływanie, jazda na nartach, karate czy bieganie. Część z nich została mistrzami, wicemistrzami Europy i Świata.

Chory na ciężką astmę, może ją częściowo kontrolować i uprawiać sport, ale niestety z definicji wynika, że prawie nikt nie będzie w stanie jej całkowicie kontrolować. Mamy w tej chwili w Polsce dostępne super nowoczesne leki, tak zwane terapie biologiczne, które dajemy właśnie najciężej chorym na astmę i są takie terapie biologiczne, na przykład w astmie alergicznej, że jeżeli podajemy lek to dziewięciu na dziesięciu chorych przestaje mieć dolegliwości i jest w stanie o wiele bardziej kontrolować astmę.

Więcej na https://www.adamantczak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here