Czy cierpisz na syndrom FOMO?

Bez smartfonu czujesz się jak bez ręki? Co chwilę sprawdzasz na telefonie, czy nie masz nowej wiadomości? Scrollujesz Facebooka w poszukiwaniu newsów? Uważaj, możesz mieć syndrom FOMO!

Dostęp do Internetu ma prawie każdy z nas. To w sieci znajdujemy najpotrzebniejsze informacje, nawiązujemy nowe znajomości i utrzymujemy kontakty z przyjaciółmi. Jesteśmy on-line niemal przez całą dobę. Panikujemy, gdy tracimy zasięg w telefonie, obawiając się, że ominie nas coś ważnego. Badacze nazywają tę przypadłość FOMO. Syndrom odcięcia od świata wirtualnego może mieć groźne konsekwencje. Sprawdź, jakie!

Co to jest syndrom FOMO?

FOMO (skrót od ang. Fear Of Missing Out) to zjawisko, które określa nieustanną potrzebę dostępu do informacji publikowanych w przestrzeni internetowej. Osoba cierpiąca na syndrom FOMO ma potrzebę ciągłego sprawdzania wiadomości na skrzynce oraz bycia zalogowanym w mediach społecznościowych. Powód? Panicznie boi się, że nie będzie na bieżąco i ominą ją jakieś ważne wiadomości.

Syndrom FOMO zdefiniował jako pierwszy biznesmen Patrick J. McGinnis w artykule dla Harvard Business School. Sformułowania użył w kontekście ludzi, którzy mają nieustanną potrzebę sprawdzania, co dzieje się w życiu prywatnym ich znajomych oraz czy na świecie nie wydarzyło się nic złego. W ich przekonaniu niewiedza może skutkować wykluczeniem. Potrzeba jest tak duża, że nawet chwilowy brak dostępu do Internetu wzbudza silny niepokój, lęk, a nawet agresję.

Ale FOMO (syndrom strachu przed byciem off-line) wiąże się również z fonoholizmem, czyli uzależnieniem od telefonu komórkowego. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie tym urządzeniem posługujemy się najczęściej, by móc zalogować się do sieci.

Syndrom FOMO – objawy, na które musisz zwrócić uwagę

Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by zobaczyć, że dziś niemal każdy korzysta z telefonu, w którym ma dostęp do sieci. Nie czytamy już książek w poczekalniach czy w komunikacji miejskiej, ale pochylamy się nad ekranem smartfonu, by podejrzeć, co ciekawego dzieje się u naszych znajomych lub sprawdzić powiadomienia o najnowszych wydarzeniach w kraju i na świecie. Chcemy być na bieżąco ze wszystkim, aby nikt nas niczym nie zaskoczył.

To znak naszych czasów. Dążenie do całkowitego zrezygnowania z dostępu do Internetu jest nierealne. Trzeba jednak postawić wyraźną granicę. O uzależnienie bowiem nietrudno.

Objawy które wskazują na syndrom FOMO:

  • w każdej wolnej chwili wyciągasz telefon i logujesz się do mediów społecznościowych. Sprawdzasz każdy nowy post
  • masz silną potrzebę reagowania na nowe informacje, by inni widzieli, że jesteś aktywny
  • zaraz po przebudzeniu łapiesz za telefon komórkowy i przeglądasz wiadomości. Tę samą czynność wykonujesz tuż przed zaśnięciem
  • w dzień wolny również często zaglądasz do sieci. Logujesz się nawet na skrzynkę służbową, choć poinformowałeś wszystkich, że jesteś na urlopie
  • z zachwytem i nierzadko zazdrością spoglądasz na życie znajomych, którzy relacjonują je w mediach społecznościowych. Jest Ci przykro, że spędzają czas na wakacjach lub jedzą właśnie kolację w modnej restauracji. Nie zauważasz tego, co dobre wokół Ciebie.

Czy syndrom FOMO jest niebezpieczny?

Syndrom FOMO jest uzależnieniem bardzo uciążliwym. W zaawansowanym stadium prowadzi do sytuacji, w której zaniedbuje się obowiązki zawodowe i domowe. Może też negatywnie oddziaływać na życie rodzinne. Naukowcy z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie dowiedli, że osoby, które regularnie korzystają z social mediów odczuwają negatywne emocje wywołane podglądaniem życia innych osób.

Publikując zdjęcia w sieci, kreujemy rzeczywistość. Dokumentujemy zagraniczne wakacje, zabawę w nocnym klubie czy udział w koncercie znanej gwiazdy. Są to wyrywkowe sytuacje, którymi każdy chce się pochwalić przed znajomymi, jednak nie pokazują one pełnego obrazu rzeczywistości. Co nie zmienia faktu, że u innych osób mogą one wywoływać zazdrość czy poczucie, że ich własne życie nie jest tak kolorowe i radosne, jakby tego chcieli.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy zdali sobie sprawę z tego, jak złudne wrażenie robi rzeczywistość wykreowana na potrzeby social mediów. W zdecydowanej większości przypadków życie pokazywane na portalach społecznościowych jest zwykłą iluzją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here