Wiele osób cierpi na różnego rodzaju alergie wywołane pyłkiem roślin. W związku z tym, że rośliny pylą w innym czasie alergia może w różnym czasie się nasilać i słabnąć. Wszystko zależy od tego, od czego jest się dokładnie uczulonym. Z tego względu stworzono kalendarz pylenia roślin.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że rośliny pylą przez okres całego roku, a konkretnie od lutego do października. Wyłączona jest jedynie zima. Kalendarz pyleń został stworzy po to, aby dokładnie wiedzieć w jakim okresie jakie rośliny pylą. Jest to niezwykle ważna informacja dla wszystkich alergików.

Kalendarz to w pewien sposób nic innego, jak przedstawienie wyników pomiarów pyleń roślin. Pomiary te realizowane są od 1989r. do dnia dzisiejszego. Dlatego kalendarze pyleń wciąż są aktualizowane. Podczas pomiaru bada się stężenie pyłku określonej rośliny przypadający na 1m3 powietrza na dobę. Dzięki tym pomiarom wiadomo w jakim okresie jakie rośliny i drzewa znacznie pylą. Informacje te pomagają alergikom odpowiednio się przygotować.

Kalendarz pyleń można ogólnie podzielić na następujące okresy. Pierwszy kwartał roku to przede wszystkim okres pylenia takich roślin jak leszczyna, olsza, topola. Na drugi kwartał przypada pylenie brzozy, trawy, babki, szczawiu i pokrzywy. W trzecim kwartale pylą przede wszystkim komosa, bylica i ambrozja. W ostatnim kwartale roku, czyli w czasie ochłodzenia i zimy, pylenie nie występuje.

Korzystanie z kalendarza pyleń pozwala osobie uczulonej na unikanie czynników alergizujących w takim okresie. Jednak sam kalendarz to nie wszystko. Jeśli ktoś jest uczulony na pylenie określonej rośliny to nie będzie przecież przez ten okres w ogóle wychodził z domu. Walka z alergią musi być wsparta przede wszystkim odpowiednim leczeniem. W tym celu stosuje się farmakoterapię polegającą na zażywaniu leków przeciwhistaminowych. Leki te hamują proces alergiczny w organizmie. Z alergią da się normalnie żyć. Trzeba jedynie sprawdzać aktualny kalendarz pyleń oraz zażywać odpowiednie leki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here