Pierwsze trzy lata życia dziecka są szczególnie ważne – maluch rozwija się, uczy wciąż nowych czynności, słów, zachowań, aż w końcu nadchodzi moment, w którym zawita do przedszkola. To bardzo istotny okres w życiu dziecka  – musimy zadbać wtedy o jego rozwój ruchowy. Sposobów jest wiele, dobrym pomysłem jest przekonanie malucha do aktywności fizycznej i uprawiania różnych sportów.

Rozwój motoryczny dziecka

Przedszkolak, zwłaszcza około 5 roku życia staje się bardzo ruchliwy, co korzystnie wpływa na jego rozwój motoryczny. Wszystkie umiejętności ruchowe, których dotychczas się nauczył poddaje doskonaleniu i ciągle żądny jest uczenia się nowych umiejętności. Bieganie, skakanie to czynności, które towarzyszą mu na każdym kroku.

Jest to świetna okazja, by uczyć dziecka jazdy na rolkach, łyżwach, rowerze, tańczenia, pływania czy innych umiejętności – maluch zaspokoi swoje potrzeby ruchowe, dodatkową nabywając nowe umiejętności. Nie zdziwmy się jak dziecku szybko znudzi się jedno i zapragnie zacząć naukę czegoś nowego – związane jest to z trudnością skupienia się na jednej rzeczy.

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, dlatego warto zarażać malucha już od najmłodszych lat. Wiadomo, że nie każdy można uprawiać w wieku kilku lat, jednak jest to odpowiedni wiek, by regularnie zacząć zwracać uwagę aktywność fizyczną. Od czego najlepiej więc zacząć?

Jazda na rowerze

Aktywność ta niesie za sobą wiele korzyści:

  • dziecko rozwija poczucie równowagi,
  • uczy się koordynacji ruchów,
  • poprawia swoją kondycję fizyczną,
  • oswaja się z prędkością,
  • dziecko nabiera większej pewności siebie,
  • czerpie także z jazdy wiele radości.

Kiedy maluch sprawnie jeździ już na rowerze z dodatkowymi bocznymi kółkami, możemy podciągnąć je lekko do góry albo nawet zlikwidować, by dziecko ćwiczyło równowagę i nauczyło się jeździć na dwóch kółkach. Może zdarzyć się, że pojawią się problemy z utrzymaniem równowagi, wtedy zawsze możemy powrócić do dodatkowych bocznych kółek. Porządny rowerek może nas kosztować około 300 złotych.

Jazda na rolkach

To kolejny sport, którym możemy zarazić nasze dziecko i również uprawiać go rodzinnie. W tym przypadku dziecko ćwiczy swoje mięśnie, uczy się przewidywać, a także oceniać zagrożenie i podejmować szybkie decyzje.

Ta dyscyplina doskonale rozwija poczucie równowagi, koordynację ruchów, a także umiejętność naprzemiennego ich wykonywania, na rolkach bowiem przenosimy ciężar ciała z nogi na nogę. Co więcej, dziecko może dużo dowiedzieć się na temat możliwości oraz ograniczeń własnego ciała.

Rolki to przykład aktywności fizycznej, która doskonale pozwala spalać więcej energii, w porównaniu z rowerem czy basenem. Musimy również pamiętać, by poćwiczyć z dzieckiem naukę upadania, co na rolkach może przytrafiać się dosyć często. Obowiązkowo kupmy dziecku zestaw ochraniaczy oraz kask, by było całkowicie bezpieczne.

Rolki dla dzieci musimy wybrać odpowiednio, najlepsze będą te z butami na klamry, ponieważ utrzymają stopę i kostkę w stabilnej pozycji i łatwo dopasują się do nogi. Za dobrej jakości rolki oraz komplet ochraniaczy zapłacimy około 200 złotych.

Pływanie

Jeśli chodzi o pływanie warto wynająć instruktora, który dobrze się na tym zna i wie jak skutecznie nauczyć naszego malucha pływać, by mógł pokochać wodę, a nie się do niej zrazić. Dziecko w wodzie zyskuje świadomość swojego ciała, kształtuje się tu zmysł równowagi, koordynacja ruchowa, a także zmysł dotyku. Basen ma to do siebie, że nawet po kilkunastu lekcjach dziecko wyraźnie staje się bardziej zwinne, aktywne, usprawnia się także praca układu oddechowego.

Nauka pływania powinna rozpocząć się po czwartym roku życia, zwróćmy też uwagę na to, że wiele dzieci ma barierę przed pierwszym zanurzeniem się. Nie zmuszajmy więc malucha by to zrobił, z pewnością nadarzy się okazja, w której samo przez przypadek się zanurzy. Jeśli jednak chodzi o prawdziwe nurkowanie, warto poczekać z tym do dziesiątego roku życia.

By dziecko mogło rozpocząć naukę pływania potrzebuje stroju lub kąpielówek, czepka, okularów, klapek, oraz poduszek na ręce – za cały zestaw zapłacimy około 150 złotych.

Zabawy we własnym ogrodzie

Jeśli przy domu posiadamy ogród świetnym rozwiązaniem jest stworzenie w nim strefy zabaw dla dzieci. Nie musi wiązać się to z dużymi kosztami, a ich zadowoleniu nie będzie końca.

Jedną z najpopularniejszych form aktywnej rozrywki jest tu trampolina ogrodowa. Przy tego typu zabawie koniecznie potrzebny jest stały nadzór rodziców, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo. Trampolina może dostarczyć mnóstwo wrażeń pod warunkiem, że zakupimy pewny sprzęt wysokiej jakości.

Koniecznie musi on posiadać siatkę zabezpieczającą o dosyć dużej średnicy, by dzieci skaczące na trampolinie nie wpadały na siebie ani nie wypchnęły się poza sprzęt. Trampolina to dobra okazja do wyczynów akrobatycznych, a dzieciom do głowy przychodzą różne pomysły, dlatego stała kontrola rodzicielska uchroni je przed zrobieniem sobie krzywdy. Dobrej jakości trampolina z odpowiednimi certyfikatami powinna kosztować około 300 złotych. Nie wybierajmy tańszych odpowiedników, ryzykując zdrowie naszych dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here