Depresja jest zaburzeniem występującym u osób w różnym wieku. Nie omija także seniorów, w których przypadku może być szczególnie dotkliwa. Wówczas częściej pojawiają się nieprzyjemne objawy somatyczne, kosztem rzadszego występowania objawów psychicznych. Poniżej przyglądamy się tej sprawie z bliska oraz podpowiadamy jak wygląda diagnoza i leczenie osób starszych dotkniętych depresją.
Występowanie depresji u osób starszych
Częstotliwość diagnozowania depresji u osób starszych wzrasta z każdym rokiem. Nawet seniorzy po 80. roku życia są narażeni na wystąpienie tego zaburzenia. Choć zazwyczaj to kobiety częściej zapadają na depresję niż mężczyźni, to w grupie wiekowej seniorów proporcje te nie mają znaczenia.
Główną przyczyną występowania depresji u osób starszych jest ich niesprawność fizyczna lub zły stan zdrowia wywołany nagłym pojawieniem się choroby. Często przyczyną depresji okazuje się także śmierć bliskiej osoby (współmałżonka), długo utrzymująca się izolacja lub intensywne zmiany w życiu – takie jak przeprowadzka do nowego miejsca. Ponadto przyczyną depresji może być po prostu frustracja powodowana przez starzejący się organizm, którego postępująca niedołężność utrudnia życie codzienne i obniża samoocenę. Przyczyną wystąpienia depresji może być także postępująca choroba Alzheimera.
Typowe objawy depresji u seniora
Symptomy wystąpienia depresji dzielą się na psychiczne i somatyczne. Pierwsze z nich obejmują zaburzenia samopoczucia, brak motywacji i woli do życia lub podejmowania aktywności. Zły nastrój może utrzymywać się przez długi czas i mogą mu towarzyszyć także odczucia lęku, pustki życiowej oraz braku sensu życia.
Do objawów somatycznych zalicza się zaburzenia snu (brak snu lub nadmiernie długi sen), bóle brzucha, wahania nastroju i płaczliwość. Występują także bóle głowy, zaburzone odczuwanie łaknienia (brak apetytu) oraz obniżona sprawność ruchowa.
Diagnoza i leczenie seniorów z depresją
Po specjalistyczną pomoc zgłaszają się zarówno seniorzy, jak i zaniepokojeni ich stanem bliscy. Podstawą do postawienia diagnozy jest wywiad przeprowadzony przez lekarza oraz czasami seria testów psychologicznych (szczególnie geriatryczna skala oceny depresji). Pierwsza wizyta ma zazwyczaj formę szczerej rozmowy, w trakcie której psycholog lub psychiatra decyduje o podjęciu dalszego postępowania medycznego. Polecamy kontakt z PsychoMedic Psycholog Bydgoszcz, w której możesz umówić swoją pierwszą wizytę w formie teleporady.
Najważniejszymi formami leczenia w przypadku seniorów są psychoterapia oraz aktywizacja życiowa. W trakcie psychoterapii pacjent uczy się prawidłowych nawyków behawioralnych oraz kognitywnych, a także uświadamia sobie mechanizmy działania depresji i sposoby ich przezwyciężenia. Aktywizacja życiowa jest nie mniej ważna z uwagi na częste osamotnienie osób starszych. Zaleca się podjęcie aktywności fizycznej i ruchowej, podjęcie działania w obrębi grup seniorów lub nawiązywanie nowych relacji towarzyskich.