Reumatoidalne zapalenie stawów to schorzenie, które dotyka przede wszystkim osoby po czterdziestym roku życia. Trzy razy częściej zapadają na nie kobiety. Stan zapalny stawów pojawia się stopniowo, by z czasem przybierać na sile. Osoby, które cierpią na zaawansowane reumatoidalne zapalenie stawów często nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Jak bronić się przed chorobą? Jednym z polecanych sposobów na załagodzenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów jest odpowiednia dieta. Przekonajmy się jak powinien wyglądać optymalny jadłospis, który przyczyni się do poprawy stanu naszego zdrowia.

Co warto zrobić przed zastosowaniem diety

Odpowiednio dobrana dieta jest niezwykle ważna przy wielu schorzeniach, w tym reumatoidalnym zapaleniu stawów. Warto zdawać sobie sprawę, że spożywanie pewnych produktów może chronić nas przed postępami choroby, inne natomiast mogą sprawić, że dolegliwości będą przybierały na sile. Przed rozpoczęciem nowej diety, dobrze jest się upewnić, czy nie cierpimy na alergie pokarmowe, które mogą przyczynić się do nasilenia stanów zapalnych. Jeżeli okaże się, że są w naszym menu takie produkty, rozpocznijmy od ich wyeliminowania.

Dieta przeciw reumatoidalnemu zapaleniu stawów zakłada wyeliminowanie niektórych produktów spożywczych. Powinniśmy unikać żywności wysoko przetworzonej, a także tłustych mięs i wędlin, pasztetów, kaszanki. Nie jest dla nas odpowiedni również nabiał o wysokiej zawartości tłuszczu. Sery żółte, pleśniowe i topione charakteryzują się dużą zawartością kwasów omega-6, które wzmagają produkcję hormonów powodujących powstawanie stanów zapalnych. Wskazane jest, żeby osoby walczące z reumatoidalnym zapaleniem stawów zrezygnowały również z olejów zawierających zbyt dużą ilość kwasów omega-6 – w tej grupie znajduje się olej słonecznikowy, olej sojowy czy kukurydziany.

Nieodpowiednie dla zdrowia stawów są również napoje alkoholowe, czarna herbata i kawa. Osoby, u których stwierdzono alergię na gluten powinny zrezygnować ze spożywania pieczywa pszennego i makaronów – mogą one nasilić dolegliwości związane ze stawami. Warto wykluczyć z jadłospisu także szczaw, szpinak i rabarbar, które zawierają niebezpieczny dla stawów kwas szczawiowy.

Tłuste ryby morskie – podstawa w diecie na reumatoidalne zapalenie stawów

Jednym z produktów, których nie może zabraknąć w diecie osoby walczącej z reumatoidalnym zapaleniem stawów są tłuste morskie ryby. W menu warto uwzględnić:

  • łososia,
  • tuńczyka,
  • makrelę,

Wielkim atutem tych gatunków ryb jest duża zawartość kwasów omega-3, które działają przeciwzapalnie i znacząco redukują bóle reumatyczne. Są one ponadto źródłem witaminy D, która również łagodzi stany zapalne, a ponadto ułatwia przyswajanie wapnia. Żeby uzyskać efekt terapeutyczny zaleca się spożywanie ryb morskich przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Dieta bogata w zdrowe tłuszcze

Kiedy wykluczymy z diety tłuszcze, które nie sprzyjają zdrowiu naszych stawów, dobrze jest wzbogacić ją o oliwę z oliwek, olej z wiesiołka, olej lniany, olej rzepakowy. Korzystnie na stan naszego zdrowia wpłyną pestki dyni i orzechy – na przykład orzechy włoskie. Kierujmy się zasadą, wedle której kwasy omega-3 powinny znacząco przeważać nad kwasami omega-6.

Warzywa i owoce na zdrowie naszych stawów

Warzywa i owoce są niezbędne w każdej diecie. Nie inaczej jest z dietą leczącą reumatoidalne zapalenie stawów. Codziennie w naszym menu powinny znaleźć się takie warzywa jak: brukselka, brokuły, marchewka, pietruszka, por, sałata, buraki, kapusta, seler, dynia, cebula, czosnek, warzywa strączkowe. Natomiast należy uważać na ziemniaki, paprykę i pomidory, które u niektórych osób mogą wzmagać stany zapalne. Dobrym rozwiązaniem jest obserwowanie swojego organizmu po spożyciu tych warzyw. Jeżeli nie widzimy nic niepokojącego, nie ma podstaw, żeby z nich rezygnować.

Nie zapominajmy także o owocach. W naszym menu dobrze jest uwzględnić owoce cytrusowe, aronię, awokado, borówki, czarną porzeczkę, maliny, jagody czy truskawki. Owoce zawierają duże ilości witaminy C przyczyniającej się do syntezy kolagenu, który jest z kolei niezbędny przy prawidłowej budowie i pracy stawów.

Dzień bez nabiału to dzień stracony

Jeżeli zależy nam na zdrowiu naszych stawów, uwzględnijmy w naszej diecie chudy nabiał, pisze dietetyczka Joanna Gaweł z Dieta Med Kraków. Polecane są szczególnie dobrej jakości jogurty naturalne, kefiry, maślanki, a także twaróg. Produkty te są źródłem pełnowartościowego białka, a także wapnia. Znajdziemy w nich również witaminy z grupy B, które są przydatne między innymi w łagodzeniu stanów zapalnych.

Przyprawiajmy potrawy

Dieta osoby walczącej z reumatoidalnym zapaleniem stawów może być bardzo aromatyczna. Warto używać w niej świeżych ziół, a także przypraw takich jak kurkuma, imbir, goździki czy cynamon – wykazują one silne działanie przeciwzapalne.

Jeżeli od dłuższego czasu zmagamy się z reumatoidalnym zapaleniem stawów musimy mieć świadomość, że dieta nie wystarczy, żeby choroba ustąpiła całkowicie. Warto jest udać się do dobrego lekarza, który zaproponuje nam skuteczne metody leczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here