Zatrucie pokarmowe to jedna z dolegliwości, która bardzo negatywnie wpływa na komfort życia. Należy również pamiętać, że może to być bardzo niebezpieczne schorzenie, dlatego gdy objawy długo się utrzymują, konieczne jest udanie się do lekarza. W jaki sposób można walczyć z zatruciem pokarmowym?
Co na zatrucie pokarmowe?
Zatrucie pokarmowe zazwyczaj objawia się nudnościami, wymiotami i biegunką. Może pojawić się również lekko podwyższona temperatura. Początkowo objawów nie należy hamować, ponieważ w ten sposób organizm pozbywa się szkodliwych składników. Można jedynie zastosować lekkostrawną dietę, która złagodzi objawy i jednocześnie ochroni przewód pokarmowy. Najskuteczniejszy jest kleik. Jeśli objawy utrzymują się lekarz może przepisać antybiotyk.
Dieta przy zatruciu to nie wszystko
Oprócz stosowania odpowiedniej diety konieczne jest również nawodnienie organizmu. Zarówno przy biegunce, jak i przy wymiotach konieczne jest przyjmowanie płynów, ponieważ te dolegliwości sprzyjają niebezpiecznemu odwodnieniu. Oprócz zwykłej wody można stosować również napary ziołowe, na przykład z mięty. Istotne jest by kontrolować, czy nie nasilają one objawów. Niektórzy zalecają przyjmowanie elektrolitów – można kupić je między innymi w aptece.
Dieta po zatruciu
Warto pamiętać, że zaraz po zatruciu nie można od razu wrócić do standardowej diety. Należy poczekać, aż układ pokarmowy nieco się zregeneruje. Dlatego po stosowaniu kleików najlepiej przez jakiś czas jeść sucharki, a potem stopniowo wprowadzać inne produkty. Jako pierwsze należy wprowadzić owoce. Zawarta w nich pektyna pomaga chronić przewód pokarmowy. Nabiał i podobne produkty należy wprowadzać stopniowo dopiero po pewnym czasie. Mięso i produkty smażone najlepiej jest włączyć dopiero na końcu, gdy układ pokarmowy będzie już działał w pełni prawidłowo.