DLACZEGO WAŻNE JEST BADANIE SKŁADU CIAŁA

            Na nasze ciało ma wpływ więcej rzeczy, niż możemy sobie wyobrazić. To, co trafia do naszego żołądka, to, jak spędzamy czas wolny i w jakiej pozycji pracujemy, to, jak śpimy i czy potrafimy się regenerować tak, by faktycznie wypoczywać… Z zewnątrz możesz wyglądać zdrowo, ale dopiero badanie składu ciała pokaże ci, jak jest naprawdę.

Osobom zajmującym się dietetyką i ćwiczeniami z pewnością znane jest pojęcie „skinny fat”, co można przetłumaczyć na język polski jako „otłuszczony chudzielec”. To osoba, która pozornie wygląda na szczupłą, ale ma słabo rozwinięte mięśnie, a owa „szczupłość” to nic innego jak miękkie, galaretowate ciało.

Dlaczego warto robić badanie składu masy ciała?

Dzięki badaniu można w prosty sposób sprawdzić, czy rzeczywiście jesteś typem „skinny fat”. Samo ważenie się na zwykłej wadze nie daje faktycznej wiedzy o ciele z prostych przyczyn. Waga zmienia się, zwłaszcza u kobiet – przed spodziewaną miesiączką gromadzą więcej wody w ciele i wówczas ich masa może wzrosnąć o kilka kilogramów. Dodatkowo osoby wysportowane, które mają sporo mięśni mogą paradoksalnie ważyć więcej niż te, które są szczupłe, ale otłuszczone. Dlatego właśnie nie warto skupiać się nadmiernie na tym, ile ważymy. Oczywiście masa ciała daje jakąś ogólną wiedzę o naszym ciele, ale jeśli potrzebujemy konkretnych informacji, to o wiele lepiej skorzystać z badania składu masy ciała.

Co daje wiedza na temat składu naszego ciała?

  • Poziom tkanki tłuszczowej – rzecz, która wiele osób interesuje najbardziej. Profesjonalne wagi, takie jak na przykład analizator składu masy ciała seca 515 wyświetlają zapis całkowitej masy tkanki tłuszczowej (w kilogramach). W ten sposób otrzymujemy też informację o wieku metabolicznym ciała. Wiek metaboliczny to sugerowany wiek dla naszego ciała z uwagi na jego stan. Osoby, których ciała posiadają sporo tłuszczu, będą mieć starszy wiek metaboliczny. Dlaczego? Tłuszcz nie wymaga aż tyle energii, co mięśnie, więc otłuszczony organizm będzie spalał mniej kalorii. Tym samym tempo przemiany materii u osób z nadwagą i otyłością jest mniejsze. Poziom tkanki tłuszczowej to tylko jeden z wielu pomiarów potrzebnych do obliczenia wieku metabolicznego; kolejne parametry są opisane poniżej.
  • Poziom zawartości wody w organizmie – jak wiadomo, organizm człowieka jest w dużej mierze zbudowany z wody, dlatego tak ważne jest, by uzupełniać ją na bieżąco. Co ciekawe, człowiek umięśniony potrzebuje jeszcze więcej wody, ponieważ jest ona niezbędna mięśniom do prawidłowego funkcjonowania. Przy dużej tkance tłuszczowej poziom nawodnienia zmniejsza się, co też ma wpływ na zwiększenie się naszego wieku metabolicznego.
  • Masa mięśni – zasada jest prosta: im więcej mięśni, tym lepiej dla ciebie. Oczywiście nie każdy musi być wyrzeźbiony jak kulturysta, ale zdecydowanie warto dbać o mięśnie. Analizator składu masy ciała seca 515 podczas badania pokazuje, jaką masę w twoim organizmie zajmują mięśnie gładkie.
  • Masa mięśni szkieletowych – to grupa mięśni, która umożliwia nam poruszanie się. One również mają duży wpływ na wiek metaboliczny. Im bardziej jesteśmy wysportowani, tym lepiej pracują nasze mięśnie, przez co mamy szybszy metabolizm. Jeśli prowadzimy głównie siedzący tryb życia, to niestety bardzo szybko odbije się to na naszych mięśniach i wyniki badania składu masy ciała mogą pokazać, że jesteśmy kilkanaście lat starsi niż w rzeczywistości!
  • Metabolizm spoczynkowy – znany też bardziej jako skrót BMR. To wskaźnik, na podstawie którego oblicza się, ile kalorii spala organizm w stanie spoczynkowym, czyli wtedy, gdy np. siedzimy, odpoczywamy, śpimy. W BMR nie wlicza się aktywności fizycznej oraz ruchu. Im wyższy BMR, tym lepiej dla nas – oznacza to, że mamy rozkręcony metabolizm i organizm pracuje naprawdę na najwyższych obrotach. Dobry analizator składu masy ciała – taki jak seca 515 powinien liczyć BMR, ponieważ na jego podstawie wylicza się też dietę dla osoby, której zależy na redukcji masy ciała. Dodatkowo potrzebne będzie tu też badanie całkowitej przemiany materii, ale można to wyliczyć już bez badania składu masy ciała.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Kredos.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here