Dyskopatia to poważne schorzenie w obrębie kręgosłupa, które dotyka zarówno ludzi jak i zwierzęta. Dyskopatia u psa i ludzi objawia się zazwyczaj dużym bólem w obrębie kręgosłupa i utrudnieniami w wykonywaniu ruchów. W szerokim ujęciu dyskopatia obejmuje wszystkie schorzenia krążka międzykręgowego. W większości przypadków dyskopatia u psa i u ludzi jest pierwszym z etapów choroby zwyrodnieniowej. Dowiedz się jak rozpoznać dyskopatię u psa i jak ulżyć pupilowi w cierpieniu. Dowiedz się o tej coraz częściej występującej chorobie i sprawdź jak jej zapobiegać. Czytaj dalej!
Czym jest dyskopatia u psa?
Dyskopatia u psa jest bardzo często występującym schorzeniem kręgosłupa, które może wystąpić u czworonoga w każdym wieku. Niektóre rasy są narażone bardziej niż inne. Mowa tutaj w szczególności o: jamnikach, dobermanach, spanielach i buldogach francuskich. W przypadku wystąpienia dyskopatii u psa bardzo ważny jest czas reakcji, dlatego lepiej zgłosić się od razu po diagnozę do weterynarza. Nieleczona dyskopatia potrafi na stałe odebrać czworonogowi radość ze spacerów.
W rozpoznaniu dyskopatii u psa kluczowe jest obserwowanie dysków międzykręgowych, które odgrywają kluczową rolę w organizmie. Są to struktury występujące pomiędzy kręgami kręgosłupa. Zdrowe dyski dają kręgosłupowi amortyzację i powodują, że może znosić on spore obciążenia. W momencie kiedy dochodzi do wysunięcia dysków, albo wypadnięcia do kanału kręgowego mówimy o dyskopatii u psa. Schorzenie to daje bardzo silny ból, a w szczególnych przypadkach nawet objawy porażenia kończyn i niedowłady.
Czy dyskopatię u psa można leczyć?
Tak, dyskopatia u psa to schorzenie, które podlega leczeniu. Dlatego też, tak ważne jest, aby zgłosić się do weterynarza, gdy tylko pojawią się u naszego pupila pierwsze objawy w postaci dolegliwości bólowych. Jeśli mamy do czynienia z początkowym etapem choroby, wówczas wykonanie zabiegu usunięcia wypadniętego dysku przyniesie pacjentowi znaczną ulgę.
Jeśli mamy już do czynienia z objawami porażenia i niedowładów, to również zabieg operacyjny przyczyni się do wycofania się objawów. Czas rekonwalescencji pacjentów z dyskopatią u psa jest różny. Czasami czworonogi wracają do sprawności już w dwa-trzy dni po operacji,a czasami dopiero po dwóch-trzech miesiącach.
Najgorsze rokowanie jest u pacjentów, którzy w momencie zabiegu nie mają zachowanego czucia głębokiego. Tacy pacjenci będą wymagali długotrwałej rehabilitacji, a rokowanie jest u nich bardzo niepewne. Szybkie rozpoznanie dyskopatii u psa i odpowiednie leczenie powoduje ,że pacjent ma bardzo dużą szansę na wyzdrowienie. Nieleczona dyskopatia u psa jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i dalszego funkcjonowania czworonoga.
Jeśli podejrzewasz u swojego pupila wystąpienie dyskopatii u psa, koniecznie zgłoś się jak najszybciej do specjalistycznej kliniki weterynaryjnej: https://www.klinikakurosz.pl/pl/dyskopatia.html. Każda, nawet najmniejsza różnica w codziennym zachowaniu naszego pupila, może sugerować jakąś dolegliwość. Nie warto ignorować pierwszych objawów choroby! Nie czekaj z zasięgnięciem profesjonalnej opinii, aż będzie za późno. Zwłaszcza, gdy podejrzewasz dyskopatię u psa, należy jak najszybciej ulżyć pupilowi w cierpieniu. Nieleczone schorzenie może mieć daleko idące konsekwencje. Umów się na wizytę telefonicznie już dzisiaj. Zadbaj o swojego pupila tak, jak zadbałbyś o własne zdrowie!