Gorączka u dziecka

W przypadku, gdy dziecko ma rozpalone czoło to jak najbardziej warto zmierzyć u pociechy temperaturę. Dzięki temu można rozpoznać czy występuje w jego przypadku gorączka. Bardzo często dziecko w momencie, gdy będzie miało gorączkę będzie również bardzo marudne.

Sama gorączka u malucha to stan, który trzeba naprawdę mocno kontrolować. Warto stale obserwować pociechę i kontrolować jej stan. Przedstawiamy najbardziej istotne fakty na temat gorączki u najmłodszych.

Jak prawidłowo sprawdzić temperaturę ciała u dziecka?

Prawidłowego zmierzenie temperatury to pierwszy krok do kontrolowania stanu dziecka. W przypadku niemowlaków prawidłowa temperatura powinna mieścić się w zakresie 36,6-37,5 stopni. Z tego względu, że u najmłodszych nie do końca wykształcił się układ termoregulacji, a hormony są bardzo aktywne, możliwe jest wystąpienie wahań temperatury. Ta na przestrzeni dobry potrafi zmieniać się nawet o 0,5 stopnia. W przypadku najmłodszych o gorączce można mówić w momencie, gdy wskazanie termometru przekroczy 38 stopni. Przedział pomiędzy 37,5 stopni, a 38 stopni to po prostu stan podgorączkowy.

Maluchy potrafią być naprawdę ruchliwe i mogą opierać się przed badaniem. Dlatego też pomocne są nowoczesne rozwiązania. Należą do nich termometry douszne na podczerwień oraz mierniki ukryte w smoczku. Sprawdzać mogą się także termometry elektroniczne, który należy wsunąć do odbytu pociechy. Przed zdecydowaniem się na pomiar konieczne jest jednak odpowiednie nasmarowanie końcówki termometru. Jeżeli chodzi o termometry rtęciowe to najlepiej z nich całkowicie zrezygnować dla bezpieczeństwa dziecka. Paski przykładane do czoła również nie sprawdzają się dobrze ze względu na ich niską precyzję.

Dbanie o dziecko w okresie gorączki

W przypadku, gdy u dziecka wystąpi gorączka konieczne jest jeszcze mocniejsze dbanie o dziecko. Należy je przede wszystkim okryć. W momencie, gdy gorączka już przestanie rosnąć należy uważać, aby nie przegrzać pociechy. Dziecko będzie również mocniej niż standardowo pociło się. Dlatego też warto nadzorować jego ciuchy. W momencie, gdy są one wilgotne należy zmieniać je na nowe. Podobnie z posłaniem.

W czasie gorączki dziecko prawdopodobnie nie będzie miało apetytu. Nie warto zatem zmuszać maleństwa do spożywania pokarmów. Bardzo istotne jest jednak, aby było odpowiednio nawodnione. Podawanie płynów jest bardzo istotne. W przypadku karmienia piersią najlepiej maluch do piersi przystawiać na krótkie okresy czasu i w niewielkich odstępach czasowych. W przypadku karmienia butelką można bez problemu w ten sposób podawać mu płyny.

Należy także odpowiednio zadbać o samo pomieszczenie. Nawilżone powietrze w nim jest bardzo istotne. Dlatego też warto uruchomić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza, a jeżeli to niemożliwe to przynajmniej położyć wilgotny ręcznik na grzejniku. Temperatura w pomieszczeniu najlepiej, aby oscylowała w okolicach 20-22 stopni. Gdy gorączka sięga 40 stopni korzystne może być stosowanie okładów chłodzących na czoło.

Co z pomocą lekarską? Jest ona niezbędna w momencie gorączki. Już w momencie, gdy temperatura przekroczy 38,5 stopni należy wezwać lekarza, który obejrzy pociechę. Oceni stan i pomoże w określeniu najbardziej odpowiedniego dla maleństwa sposobu leczenia, które przełoży się na jego lepszy stan i bezpieczeństwo podczas takowego. Pomoc specjalisty to naprawdę wiele korzyści.

Zbijanie gorączki u pociechy

Sięganie po odpowiednie lekarstwa jest zalecane w momencie, gdy temperatura u malucha przekroczy 38,5 stopnia. Środki na obniżenie temperatury w takiej sytuacji są jak najbardziej wskazane. Samą dawkę powinien ustalić lekarz, który dobierze ją odpowiednio do wieku oraz wagi dziecka. Lek można podawać również w formie czopków, jeżeli pociecha ma problem z przełknięciem tabletki.

Okłady na czoło i kark oraz kompresy na łydki jak najbardziej warto stosować, ponieważ przynoszą one bardzo dużą ulgę maleństwu. Pomóc może również kąpiel w wodzie o temperaturze o 2 stopnie niższej od temperatury ciała dziecka. Najlepiej jednak wcześniej udać się do pediatry, który po obejrzeniu stanu dziecka, nakieruje na odpowiednie metody leczenia.

Gorączka u dzieckaDbaj o swoje maleństwo

Dbanie o pociechę i jej samopoczucie zależą od rodziców. Warto zatem jak najbardziej obserwować dziecko i kontrolować jego stan zdrowia. W ten sposób można być bardzo szczęśliwym z takiego działania i podejścia do sprawy. Można bardzo wiele na nim zyskać, a dziecko może pozostać w naprawdę doskonałej formie przez bardzo długi czas. Postawienie na konkretne produkty i stosowanie ich u maleństwa to bardzo poważne korzyści z takiego działania i gwarancja czerpania z niego naprawdę dużego zadowolenia.

Podsumowanie

Gorączka u dziecka nie musi być szczególnie niebezpieczna pod warunkiem odpowiedniego kontrolowania jej. Obserwacja stanu pociechy i udanie się do lekarza powoduje, że z każdym dniem dziecko może czuć się lepiej, a gorączka z pewnością będzie spadać dzięki temu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here