Gorączka u dziecka

Gorączka to nieprzyjemna dolegliwość, z którą każdy z nas się zmagał. Przeważnie pojawia się ona z powodu różnego rodzaju infekcji i zachorowań. Szczególnie narażone na nią są dzieci, których układ immunologiczny nie jest tak dobrze rozwinięty, jak w przypadku osób dorosłych. Czym jest gorączka i kiedy należy na nią reagować?

Czym jest gorączka?

Przyjmuje się, że najbardziej prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 36.6 stopni w skali Celsjusza. U dzieci, których ośrodek termoregulacji jest mniej rozwinięty, właściwa temperatura może wahać się od 36.6 a 37.5 stopni. Wartość powyżej 37.5 stopni Celsjusza to  stan podgorączkowy, a te przekraczające 38 stopni zwiastują gorączkę.

Gorączka to naturalny mechanizm obronny organizmu przed różnymi atakującymi go infekcjami. Jest objawem klinicznym, który stanowi najlepszy możliwy wyznacznik tego, że układ odpornościowy malca podjął walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Podwyższona temperatura (ale mniejsza niż 38 stopni Celsjusza) jest sprzymierzeńcem dziecka w zmaganiu się z chorobą. A to dlatego, że stymuluje układ immunologiczny. W efekcie tego następuje większe ukrwienie tkanek oraz szybciej wytwarzane są przeciwciała. Ponadto warto podkreślić, że większa część patogenów gorzej rozwija się lub nawet ginie przy podwyższonej temperaturze organizmu.

Niezwykle istotne jest to, by pomiaru temperatury ciała dokonywać odpowiednim termometrem, który ma aktywny system kalibracji pomiaru. Za przykład podać można tu termometr Visiofocus Smart lub Visiofocus 06400.

Przyczyny gorączki u dzieci

Gorączka u dziecka ma bardzo wiele zróżnicowanych przyczyn. Może pojawić się w efekcie infekcji wirusowych lub bakteryjnych, czy nawet po zaszczepieniu malca. Do najczęstszych przyczyn gorączki wśród dzieci należą między innymi:

  • Infekcje jelitowo-żołądkowe (są za nie odpowiedzialne rotawirusy). 
  • Zapalenie migdałków.
  • Przeziębienie i grypa.
  • Rumień nagły (trzydniówka). 
  • Zapalenie ucha.
  • Choroby zakaźne charakterystyczne dla wieku dziecięcego (przykładowo świnka, odra, różyczka, ospa).
  • Zakażenie dróg moczowych. 
  • Alergie. 

Kiedy należy zbijać gorączkę?

Gorączka jest najczęściej źle znoszona przez najmłodszych. Do stanu podgorączkowego nie trzeba się nadmiernie niepokoić. Wystąpienie podwyższonej temperatury ciała może być pozytywnym wyznacznikiem, że organizm samodzielnie podjął walkę z chorobą. Jednakże gorączka u dziecka, która oscyluje w granicy lub przekracza 38 stopni Celsjusza powinna zaniepokoić rodziców. W takich wypadkach należy koniecznie zbijać temperaturę. 

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w leki przeciwgorączkowe zawierające paracetamol lub ibuprofen takie jak (Ibuprom dla Dzieci czy Paracetamol Hasco). Poza tym należy stosować kąpiele o delikatnie niższych temperaturach od temperatury ciała malca, zadbać o jego odpowiednie nawodnienie (gorączka mocno odwadnia) oraz stosować zimne okłady na jego czoło i kark. Ponadto nie należy ubierać dziecka przesadnie ciepło, aby nie doprowadzić do przegrzania jego ciała oraz trzeba ograniczyć do minimum niepotrzebną aktywność ruchową. Jeżeli to wszystko nie pomaga, a gorączka u dziecka długo się utrzymuje, trzeba skontaktować się z lekarzem pediatrą. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here