Statystyki wskazują, że na grzybicę stóp choruje około 40% społeczeństwa. Zarazić się nią możemy bezpośrednio od osoby chorej lub pośrednio poprzez kontakt z przedmiotami, które dotykała osoba zainfekowana. Rozwojowi grzybów sprzyja duża wilgotność i wysokie temperatury, dlatego szczególnie latem najłatwiej o tego typu infekcję. Chodząc boso po plaży, na odkrytym publicznym basenie czy w łazience hotelowej na wakacjach, możemy bardzo łatwo zarazić się chorobą grzybiczą.

Grzybica stóp i paznokci nie tylko powoduje nieestetyczne zmiany na stopach i paznokciach, ale jej rozwój wiąże się również ze swędzeniem czy nawet bólem. Jak rozpoznać, że infekcja rozwija się u nas i jak skutecznie ją leczyć?

Jak rozpoznać grzybicę stóp i paznokci?

Przypadłość ta jest trudna do nie zauważenia. Charakteryzuje ją przede wszystkim zmieniony wygląd skóry – jest ona popękana i łuszczy się. Towarzyszy temu swędzenie i zaczerwienienie, a czasami pojawić się może nieprzyjemny, charakterystyczny zapach. Grzybica stóp zaczyna się najczęściej między palcami. Pojawia się zaczerwienienie, pęknięcia skóry i małe pęcherzyki. Czasami skóra między palcami może przybierać barwę białą i marszczyć się. Bywa również, że zmiany skórne zaczynają ropieć. Gdy odpowiednio wcześnie nie rozpoczniemy skutecznego leczenia, wówczas grzybica z przestrzeni między palcami może dać początek grzybicy paznokci. Prowadzi ona do przebarwienia paznokci od koloru białego, poprzez żółty aż do czarnego. Nieleczona grzybica paznokcia może skończyć się nawet jego utratą. W przypadku pojawienia się pierwszych symptomów grzybicy należy jak najszybciej rozpocząć leczenie środkami aptecznymi lub skonsultować się z lekarzem dermatologiem np. w Centrum Medycznym DP MED. Leczenie należy rozpocząć zanim infekcja się rozprzestrzeni i pojawi się więcej ognisk choroby. 

Co zrobić, gdy zaobserwujemy pierwsze symptomy grzybicy?

Grzybica jest chorobą, która zawsze wymaga specjalistycznego leczenia. Na początku możemy sięgnąć po środki przeciwgrzybicze dostępne bez recepty. W aptekach mamy ich szeroki wybór pod różnymi postaciami – żeli, maści czy aerozoli.  Leczenie tej choroby wymaga systematycznego aplikowania leków przez dłuższy czas, ale już pierwsza aplikacja pozwoli odczuć nam ulgę. Jednak, aby całkowicie pozbyć się infekcji należy stosować lek tak długo jak informuje jego producent na ulotce. Dodatkowo musimy zadbać o dezynfekcję obuwia oraz skarpet, które miały kontakt z zainfekowanymi stopami – specjalne preparaty dostaniemy w aptekach. Początków grzybicy nigdy nie można lekceważyć i liczyć, że objawy same miną. Nieleczona grzybica stóp prowadzi do rozwoju grzybicy paznokci, której leczenie jest znacznie trudniejsze i dłuższe. Musimy również pamiętać, że gdy zdecydujemy się na wykorzystanie produktów dostępnych bez recepty i nie zaobserwujemy poprawy wówczas musimy jak najszybciej umówić się na konsultację u lekarza dermatologa.

Kto jest szczególnie narażony na grzybicę stóp?

Grzybica stóp występuje najczęściej u osób mających obniżoną odporność np. cierpiących na choroby autoimmunologiczne, stosujących leki steroidowe czy hormonalne. Do czynników zwiększających ryzyko choroby należą też choroby związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej jak zaburzenia tarczycy (nadczynność, niedoczynność), schorzenia nadnerczy, cukrzyca ale również menopauza czy ciąża. Skłonności do tego typu infekcji mają również osoby starsze u których często występują zaburzenia układu krążenia. U nich choroba przyjmuje znacznie ostrzejszą postać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here