Takie czynniki, jak choćby nadwaga, skłonności genetyczne, czy też chodzenie w złym obuwiu w znacznym stopniu wpływają na deformację stopy, która powszechnie nazywana jest halluksem. Jest to bardzo popularne schorzenie, które dotyczy szczególnie kobiet w średnim wieku.
Jest to tak zwany koślawy palec, który nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również powoduje ból podczas chodzenia, szczególnie w źle dobranym obuwiu.
Problem ten zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn najczęściej powstaje w przypadku skłonności i uwarunkowań genetycznych. Jednak popularną przyczyną jest też częste noszenie eleganckiego obuwia, szczególnie szpilek oraz butów na obcasie. Zbyt ciasne i dopasowane buty powodują osłabienie mięśni, czego efektem jest właśnie owa deformacja.
Aby skutecznie zapobiegać halluksom należy przede wszystkim zapewnić sobie odpowiednie obuwie. Najlepiej, by było ono na płaskim obcasie, a także by nie uciskało ono przodostopia.
Oczywiście czynniki genetyczne i źle dobrane obuwie to główne przyczyny powstawania halluksów, jednak nie można zapominać, że są również inne. Bardzo niekorzystnie na stopy wpływa nadwaga, a także praca w pozycji stojącej. Co ciekawe problem też bardzo często dotyka zawodowych sportowców, czy tancerzy.
W przypadku, kiedy zaczynają się pierwsze objawy nie można tego lekceważyć. Warto od razu udać się do specjalisty, aby uzyskać pomoc oraz porady, jak zapobiegać rozwojowi schorzenia.
Odpowiednie obuwie, a także specjalne ćwiczenia korekcyjne mogą zahamować powstawanie tych zmian.
W przypadku bardzo zaawansowanego schorzenia stosuje czasami leczenie operacyjne.
Warto dbać o swoje stopy, zapewniać im komfort i nie nosić obuwia, które może przyczynić się do deformacji. Ważne jest, aby dbać o swoje ciało i je obserwować, w przypadku pojawienia się niepokojących sygnałów warto udać się na konsultację do specjalisty. Dzięki temu można rozpocząć leczenie i uzyskać pomoc na wczesnym etapie. Jest wówczas większa szansa na wyleczenie bądź zahamowanie rozwoju schorzenia.