Najgorszą rzeczą w infekcjach intymnych nie jest nawet to, że są bardzo nieprzyjemne i sprawiają pewien dyskomfort kobiecie, ale przede wszystkim to, że lubią nawracać. Niektóre panie musza walczyć z nimi nawet kilka razy do roku, co jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ niedoleczone lub źle leczone infekcje mogą w konsekwencji doprowadzić do niepłodności lub innych poważnych problemów zdrowotnych.
Jak zapobiegać infekcjom intymnym, by nie nawracały?
W przypadku infekcji intymnych niezwykle ważna jest profilaktyka. Zachowywanie zasad higieny, dbanie o okolice intymne i stosowanie odpowiednich środków myjących to postawa. Trzeba pamiętać, że nie można podmywać się zwykłym mydłem czy żelem pod prysznic, szczególnie jeśli mamy skłonność do infekcji. Takie środki niszczą barierę ochronną i zmieniają prawidłowe pH pochwy. Kobiety powinny stosować specjalne żele do higieny intymnej, które zawierają dobre pH, kwas mlekowy i inne składniki dobrze działające na sfery intymne kobiety. Tego typu kosmetyki można znaleźć na stronie www.invag.pl.
Do skutecznych sposobów zapobiegania infekcjom zaliczamy również unikanie miejsc, które są źródłem zakażeń. To głównie publiczne łaźnie, toalety i baseny. Niebezpieczne jest także nawiązywanie nierozważnych kontaktów seksualnych z nieznanymi partnerami, ponieważ mężczyzna też może być nosicielem infekcji.
Profilaktyka a leczenie antybiotykami
Istotne jest prawidłowe postępowanie po leczeniu antybiotykami. Wtedy należy przyjmować nie tylko probiotyki ginekologiczne, ale również stosować odpowiednie tampony z probiotykami. W tym okresie ważne jest także uważniejsze obserwowanie własnego ciała, by możliwie jak najszybciej zauważyć początkowe symptomy infekcji.
Profilaktyka a menstruacja
Na samym końcu należy mocno podkreślić, że podczas krwawienia miesiączkowego kobieta jest najbardziej narażona na infekcje. Dlatego wtedy należy zachować maksymalną higienę, czyli podmywać się po każdej zmianie tamponu lub podpaski. Ważne jest również to, by produkty higieniczne zmieniać możliwie jak najczęściej, czyli w ciągu dnia co 2, 3 godziny, a w nocy co 8.