Jak bezpiecznie robić zakupy w aptece internetowej

Handel internetowy coraz bardziej się rozwija. Obecnie w Internecie możemy już kupić praktycznie wszystko. Od ubrań przez narzędzia, aż po leki. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z aptek internetowych, których charakterystyczną cechą jest brak kolejek, co jest dla każdego z nas bardzo wygodną opcją. Nie musimy ruszać się z domu by kupić swoje leki. Jednak ciągle panuje przekonanie, że wiąże się to z pewnego rodzaju ryzykiem. Warto zatem wiedzieć jak bezpiecznie kupować w aptekach internetowych.

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu leków w aptekach internetowych?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że takie usługi mogą świadczyć w Internecie tylko i wyłącznie apteki i punkty apteczne, które mają specjalne zezwolenie Inspekcji Farmaceutycznej. Są to zatem apteki stacjonarne, które poszły z duchem czasu i zdecydowały się na świadczenie swoich usług także w Internecie. Warto zauważyć, że w całej Unii Europejskiej obowiązuje specjalne logo, które ma uchronić nas przed oszustwem. Na stronie apteki, która ma zezwolenie na swoją działalność powinien widnieć biały krzyżyk z czterema paskami w tle, z czego trzy paski są w różnych odcieniach zieleni a jeden jest szary. Po kliknięciu w podane logo mają wyświetlić się informacje o aptece, z której mamy zamiar skorzystać jak również zezwolenie na internetową sprzedaż leków. Jeżeli danej apteki nie ma w oficjalnym spisie aptek, mających zezwolenie na sprzedaż leków w Internecie powinniśmy zrezygnować z ich usług w trosce o własne zdrowie. Możemy bowiem otrzymać produkty całkowicie inne niż te, które chcieliśmy nabyć.

Znaczną wadą aptek internetowych jest z kolei jest brak osoby o uprawnieniach farmaceuty, która dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu jest w stanie nam doradzić i dobrać odpowiedni dla nas lek. Nie powinno to jednak stanowić większego problemu w przypadku, gdy mamy swoje sprawdzone leki. Warto jednak pamiętać, że w aptekach internetowych nie ma możliwości realizowania recepty. Możemy jedynie zamówić dany lek do apteki stacjonarnej i tam go odebrać. Dozwolone jest kupowanie leków, do których kupna nie potrzebujemy recepty. Należy również zwracać uwagę czy strona na jakiej planujemy dokonać zakupu swoich leków nie podszywa się pod aptekę. W Internecie jest pełno stron z lekami fałszywymi. Dotyczy to przede wszystkim leków na odchudzanie, potencję, leków na receptę oraz odmładzających. Żadnych leków nie powinniśmy kupować na różnego rodzaju forach, gdzie ktoś oferuje nam takie produkty.

O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na zakup leków przez Internet?

Warto zwrócić uwagę, że w aptekach stacjonarnych farmaceuta nie może przyjąć zwrotu zakupionego przez nas leku. Zakazuje tego prawo. W aptekach internetowych natomiast sprawa wygląda inaczej. Kupując w ten sposób leki obowiązują nas niektóre prawa konsumenta. W ciągu 10 dni od zamówienia, bądź od otrzymania przesyłki możemy dokonać jej zwrotu bez podania konkretnej przyczyny. Przy tym rodzaju zakupów musimy również zdawać sobie sprawę, że gdy korzystamy z innych stron niż te które mają oficjalne pozwolenie na wysyłanie leków możemy dostać takie leki, które albo są przeterminowane albo pochodzą z przemytu.

apteka internetowaMusimy także pamiętać o tym aby przed dokonaniem zakupów uważnie przeczytać regulamin danej apteki, z której chcemy skorzystać. Dowiemy się wówczas jak mamy postępować w przypadku nie doręczenia leku oraz w jaki sposób dokonać zakupów. W regulaminie znajdziemy więc bardzo przydatne informacje. Ważnym atutem aptek internetowych jest także fakt, że na stronie mamy możliwość dokładnego zapoznania się z lekiem który chcemy kupić, mamy jego dokładny opis, charakterystykę, skład itp. Wszystko to zostało zaprojektowane w ten sposób, by konsument świadomie sam wybierał lek, który chce zakupić. Trzeba także brać pod uwagę, że lek zakupiony w aptece stacjonarnej otrzymujemy od razu. Gdy lek zamawiamy przez Internet musimy zdawać sobie sprawę z doliczonego czasu przesyłki.

Podsumowanie

Ludzie coraz częściej przekonują się do kupowania leków przez apteki internetowe. Dzięki temu oszczędzamy czas nie stojąc w kolejkach i możemy dokładnie zapoznać się z etykietą produktu przed jego zakupieniem. Niesie to jednak ze sobą spore ryzyko więc warto wiedzieć jak bezpiecznie kupować leki w aptekach internetowych nie narażając przy tym swojego zdrowia.

Źródło: http://medikapoland.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here