Jak dbać o zdrowe zęby? Kilka praktycznych porad

Piękny i biały uśmiech stanowi wizytówkę człowieka. Mało tego, zdrowe uzębienie wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli zaczniesz mieć z nim problemy, leczenie może okazać się długie, skomplikowane i drogie. To istotne, by dbać o zęby każdego dnia – na różne sposoby. Poznaj kilka z nich i wdróż je w życie. Przekonaj się, jak ogromne znaczenie mają drobiazgi!

Poprawne mycie zębów – szczotkowanie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym zębów jest mycie ich szczoteczką. Nie jest to jednak ani jedyny, ani najlepszy sposób na usuwanie zanieczyszczeń nagromadzających się przez cały dzień. U osób z bardziej wrażliwymi zębami oraz dziąsłami szczotkowanie może powodować ból i krwawienie.

Z problemem delikatnych zębów i dziąseł częściowo pozwoli uporać się z zmiana szczoteczki na elektryczną lub soniczną. Zamiast twardego włosia warto wybierać średnio twarde lub miękkie. Należy też zwrócić uwagę na metodę szczotkowania oraz moc przyciskania szczoteczki do uzębienia.

Nie tylko szczotkowanie

Kolejny sposób na wyczyszczenie zębów, z którego warto korzystać codziennie, to irygacja. Jest szczególnie przydatna dla osób cierpiących na krwawienie z dziąseł, noszących protezy i aparaty ortodontyczne, a także mających ciasny zgryz. Umożliwia dostanie się do wąskich przestrzeni międzyzębowych przy pomocy wody pod ciśnieniem.

Poprawne mycie zębów – szczotkowanie

Irygację wykonasz w gabinecie stomatologicznym, ale także samodzielnie w domu. Służą do tego modele stacjonarne lub bezprzewodowe – poznaj irygatory polecane przez użytkowników. Ten pierwszy umożliwia wymycie zębów bez konieczności uzupełniania zbiornika z wodą w trakcie zabiegu. Z kolei drugi jest bardziej poręczny i idealny do zabrania w podróż. Jeśli często wyjeżdżasz w sprawach służbowych i zależy Ci na pięknym uśmiechu, którym oczarujesz klientów lub partnerów biznesowych, wybierz ten irygator bezprzewodowy.

Dieta a wpływ na uzębienie

Zdrowe i piękne uzębienie utrzymamy dzięki właściwej diecie. Wartościowe są produkty zawierające wapń oraz witaminę D, która ułatwia jego wchłanianie. Ta mieszanka sprawia, że zęby są mocne i wytrzymałe. Sięgaj po mleko i przetwory mleczne, np. twarożek, serek wiejski, ser żółty. Warto też jeść ryby, orzechy i warzywa strączkowe.

Dla zdrowych zębów przyjmuj odpowiednie dawki białka, cynku, fosforu i witamin z grup A, B oraz C. Znajdziesz je w owocach i warzywach. Po niedługim czasie zauważysz, że dieta przysługuje się nie tylko uzębieniu. Poprawi się Twoje samopoczucie, włosy nabiorą blasku, a skóra stanie się jędrna i dobrze odżywiona.

Nie tylko szczotkowanie

Tego nie rób!

Na koniec przedstawiamy kilka nawyków, z których lepiej zrezygnować. Nie przysługują się uzębieniu. Są to:

  • nerwowe obgryzanie długopisów i ołówków,
  • obgryzanie paznokci,
  • rozłupywanie zębami orzechów, twardych cukierków,
  • jedzenie na noc, zwłaszcza już po umyciu zębów,
  • jedzenie dużych ilości słodyczy oraz picie słodkich napojów,
  • palenie papierosów,
  • częste picie kawy i herbaty,
  • zaciskanie szczęk, np. przez sen.

Są też produkty, które mogą przebarwić zęby czasowo. Należą do nich m.in. czerwone wino, jagody, winogrona, żółte przyprawy, buraki. Jeśli wybierasz się na spotkanie, lepiej nie jedz ich tuż przed wyjściem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here