Powolne trawienie i słaby metabolizm są problemem, z którym boryka się coraz więcej osób. Stres, jedzenie w pośpiechu oraz spożywanie ciężkostrawnych, tłustych pokarmów odbijają się negatywnie na pracy układu pokarmowego oraz utrudniają utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Jak poprawić metabolizm bez większych wyrzeczeń?

Naturalne środki na szybsze trawienie

Co przyspiesza trawienie w sposób naturalny i bezpieczny dla zdrowia? Najlepszym rozwiązaniem na powolne trawienie i słaby metabolizm są przyprawy, zioła i warzywa. Dzięki ich spożywaniu jelita pracują szybciej, a żołądek jest mniej obciążony. Trawienie przyspiesza, jeśli każdego dnia dodaje się do potraw suszone zioła oraz kminek. Warto dodawać je do kanapek, mięs, zup oraz do sałatek. Przykładowo, do potraw z fasolą można dodawać majeranek, a do wypieku chleba – całe ziarna kminku.

Aby przyspieszyć metabolizm, można stosować również karczoch na trawienie. Karczoch zawiera cynarynę, dzięki której zmniejsza się przyswajalność tłuszczów. Ponadto reguluje się wchłanianie cukrów, a poziom glukozy we krwi utrzymuje się na stałym, niskim poziomie. Stosowanie karczocha na trawienie pomaga również uporać się z problemami z funkcjonowaniem wątroby.

Osoby, które szukają odpowiedzi na pytanie, co przyspiesza trawienie, powinny sięgnąć po zioła. Każdego dnia warto wypijać szklankę herbaty miętowej lub mieszkanki ziół wspierających funkcjonowanie układu pokarmowego. Równie dobrze na pracę jelit wpływają melisa i ostropest plamisty.

Jeśli cierpi się na częste problemy z trawieniem, powinno się wprowadzić do diety więcej warzyw. Warzywa spożywane każdego dnia regulują pracę jelit, ułatwiają trawienie ciężkich potraw i pomagają utrzymać prawidłową wagę. Dodatkowo warzywa są bogate w błonnik, który chroni przed zaparciami, wspiera proces odchudzania oraz zmniejsza apetyt na słodycze.

Aktywność fizyczna na lepsze trawienie

Co na trawienie sprawdza się prócz zdrowej diety? Jeśli problemy z trawieniem i powolnym metabolizmem są szczególnie uciążliwe bez względu na dietę, rozwiązaniem problemu może być aktywność fizyczna. Ćwiczenia mięśni brzucha oraz regularne spacery, bieganie, czy uprawianie fitness pomagają układowi pokarmowemu pracować na najwyższych obrotach. Co ważne, 2-3 treningi w tygodniu przyspieszają trawienie również w dniach, w których się odpoczywa. W przypadku problemów trawiennych wskazana jest każda aktywność fizyczna, bez względu na jej rodzaj i intensywność – dzięki temu metabolizm może przyspieszyć każdy, nawet osoba otyła i mało sprawna fizycznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here