Ból jelit to bolesna dolegliwość, która uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie. Zazwyczaj ma charakter sporadyczny, zdarza się po spożyciu potraw, które nam nie służą lub w wyniku połączenia produktów, które nam nie służą. Jeśli ból jelit nęka nas często, regularnie mogą świadczyć o przewlekłej chorobie o różnym podłożu.
Zobacz tez: https://www.zdrowie.info.pl/bol-jelit-moze-oznaczac/
Ból jelit spowodowany wzdęciami
Najczęstszą przyczyną bólu jelit jest spożycie silnie wzdymających produktów takich jak kapusta, papryka i warzywa strąkowe: bób, fasola, groch. Objawy te łagodzi nieco kminek dodany do wzdymających potraw. Można również zażyć suplementy wspierające prawidłową perystaltykę jelit. Ból jelit spowodowany produktami wzdymającymi można złagodzić domowymi sposobami. Ulgę przyniesie herbatka poprawiająca trawienie i ciepłe niesłodkie napoje. Jeśli zioła nie pomogą można sięgnąć po preparaty apteczne. Najpopularniejszym lekiem na wzdęcia jest Espumisan. Można zażyć odpowiednią dawkę przed i po takim obciążającym posiłku. Jeśli nie zadziała w naszym przypadku, a ból będzie się nasilał trzeba sięgnąć po leki rozkurczowe, przeciwbólowe. Farmaceuta z pewnością poleci nam odpowiedni środek.
Ból jelit spowodowany innymi chorobami
Drugą częstą przyczyną bólu jelit jest grypa jelitowa. Towarzyszą jej częste biegunki i wysoka temperatura. Grypa jelitowa wywoływana jest przez wirusy, dlatego jej leczenie ogranicza się jedynie do łagodzenia objawów i ich skutków. Niezwykle ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Jeśli picie wywołuje nasilenie objawów, pijmy po łyżeczce wody co kilka minut. Grypa jelitowa mija zazwyczaj w ciągu pięciu dni. Z każdym dniem objawy łagodnieją.
Ból jelit mogą też powodować inne poważniejsze choroby takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie uchyłków jelita grubego czy drażliwość jelit. Inną częstą przyczyną dyskomfortu ze strony jelit jest nietolerancja pokarmowa, a więc alergia na pewne rodzaje produktów. Najczęstszym alergenem wywołującym takie dolegliwości jest laktoza.
Przeczytaj też: http://www.derm-art.pl/o-czym-moga-swiadczyc-zawroty-glowy/