Lekarz jako przedstawiciel tak zwanych wolny zawodów, w świetle obowiązującego prawa prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest osobą samozatrudnioną. Jako taka musi odprowadzać do urzędu skarbowego podatki i składać rozliczenia PIT. Jak tego dokonać? Jakie druki pity będą odpowiednie na rozliczenia lekarzy?

Czym jest samozatrudnienie?

Lekarze różnych specjalizacji, podobnie jak stomatolodzy czy lekarze weterynarii, ale również architekci, prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Są tzw. osobami samozatrudnionymi, choć w polskich przepisach podatkowych na próżno można szukać takiego pojęcia.

Samozatrudnienie jest terminem wykorzystywanym potocznie, choć obowiązywał on jeszcze do 2013 roku w Polsce. Osoba samozatrudniona jest osobą fizyczną, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Pozyskuje przychody lub dochody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, dlatego konieczne jest, aby płaciła ona zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i rozliczała się co roku z fiskusem na odpowiednim druku PIT – wykaz druków znajdziemy na stronie: https://www.iwop.pl/pity/.

W przypadku samozatrudnienia osoba fizyczna prowadzi działalność samodzielnie, we własnym imieniu i na własny rachunek, ponosząc przy tym wynikające z działalności ryzyko. Lekarz przy jednoosobowej działalności gospodarczej musi ją zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Tryb opodatkowania

O tym, na jakim druku sformułuje osoba samozatrudniona rozliczenie pit online 2017, zależy od tego, jaką metodę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przyjęła. Przy jednoosobowej działalności gospodarczej można wybrać opodatkowanie przychodów lub dochodów w formie:

  • dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej – 18 i 32 proc.,
  • podatku liniowego – 19 proc.,
  • karty podatkowej,
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – stawka podatku uzależniona jest od branży działalności.

W każdym z powyższych przypadków osoba samozatrudniona ma możliwość złożenia rozliczenia pit online 2018. To wygodny sposób na rozliczenie się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ można zaoszczędzić czas i skorzystać z licznych podpowiedzi, jakie znajdują się w kreatorze rozliczenia. Program służący do rozliczania PIT-ów znajdziemy m.in. na stronie: pitax.pl/pit-online.

Ważnym elementem rozliczenia online będzie weryfikacja tożsamości podatnika. W tym celu można posłużyć się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym ePUAP, albo wpisać w odpowiednie miejsce kreatora kwotę przychodu z poprzedniego roku podatkowego, która pozwoli na potwierdzenie tożsamości rozliczającego się podatnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here