Jak uchronić się przed niedoborem witaminy D

Jednym ze skutków niedoboru witaminy D może być krzywica i osteomalacja kości u dzieci i dorosłych. Jak im zapobiec? W profilaktyce tych chorób stosuje się np. lek Vigalex Forte.

Krzywica i osteomalacja kości, czyli czym grozi niedobór witaminy D

Witamina D pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Jedną z nich jest utrzymanie prawidłowej struktury kości. W związku z tym jej niedobór może prowadzić do krzywicy i osteomalacji u dzieci i dorosłych.

Krzywica to choroba, która rozwija się przede wszystkim u dzieci. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia mineralizacji kości, czego skutkiem są deformacje kostne – widoczne i dobrze wyczuwalne przez skórę. Do charakterystycznych objawów krzywicy zaliczają się m.in. wydłużony czas zrastania się ciemiączek u niemowlęcia, wyraźnie wyczuwalne guzki na czole. W początkowym etapie choroby może dojść do tego również drażliwość i silny zapach moczu.

Niedobór witaminy D prowadzi również do rozwoju osteomalacji kości. Jest to metaboliczna choroba polegająca na niedostatecznym wysyceniu kości wapniem. Skutkiem tego jest zmniejszenie ich wytrzymałości i większa podatność na wyginanie, a tym samym zmianę kształtu.

Biorąc pod uwagę, jak poważne są skutki niedoboru witaminy D, pojawia się pytanie o to, jak im zapobiec? Jednym ze sposobów to zakupić lek Vigalex Forte.

Vigalex Forte – jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania?

Lek Vigalex Forte dostępny jest w formie tabletek. Każda z nich zawiera 0,05 mg (2000 IU) cholekalcyferolu (witaminy D3). W sprzedaży dostępny jest również Vigalex Bio produkowany przez tę samą uznaną firmę farmaceutyczną – Biofarm. Zawiera on mniejszą dawkę cholekalcyferolu równą 0,025 mg (czyli 1000 IU witaminy D).

Wskazaniem do przyjmowania leku Vigalex Forte jest zapobieganie krzywicy i osteomalacji oraz niedoborowi witaminy D u dzieci i dorosłych. Znajduje on zastosowanie również w leczeniu wspomagającym osteoporozy u osób dorosłych.

Ponadto lek Vigalex Forte zalecany jest kobietom planującym ciążę, ciężarnym i karmiącym piersią w ramach profilaktyki niedoboru witaminy D. Z reguły zaleca się im dawkę na poziomie 2000 IU na dobę. Jednak kobieta w ciąży powinna skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym. Wynika to z tego, że zapotrzebowanie na witaminę D różni się w zależności od zasobów ustrojowych.

Tak wyglądają wskazania do przyjmowania leku, a co z przeciwwskazaniami? Należą do nich: nadwrażliwość na cholekalcyferol (lub którąkolwiek z substancji pomocniczych), ciężka niewydolność nerek i/lub kamica nerkowa, hiperkalciuria i/lub hiperkalcemia, rzekoma niedoczynność przytarczyc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here