Nie potrafisz doczekać się już urlopu: słońce, plaża, piasek, woda… no właśnie. Okres wakacyjny to nie tylko odpoczynek, ale też zwiększone ryzyko infekcji intymnych. Zobacz, jak ich unikać w czasie lata!

Walizka wakacyjna – co spakować?

Lato, słońce, ciepło – nic dziwnego, że ubierasz krótką spódniczkę czy szorty. Wybieraj te nieco mniej obcisłe, dające możliwość przepływu powietrza. Pod spód ubieraj zawsze bieliznę z naturalnych i przewiewnych materiałów.

Uwaga na publiczne toalety! Na każdą wakacyjną wyprawę pakuj do torebki nawilżające chusteczki do higieny intymnej oraz jednorazowe nakładki na deskę sedesową (lub chociaż zwykłe chusteczki).

Przed dłuższym wyjazdem udaj się do ginekologa. Przed wyjazdem możesz brać probiotyki ginekologiczne, które wzmocnią Twoją florę bakteryjną. Dobierzcie też wspólnie najlepsze dla Ciebie globulki dopochwowe. Będą one nieocenionym ratunkiem, jeśli mimo wszystko dojdzie do infekcji.

Wakacyjny seks bez obaw o infekcję

Podczas wakacji częściej decydujemy się także na zbliżenie w miejscu innym niż łóżko. Seks na plaży być może brzmi romantycznie, ale jest też ryzykiem – otarcia i podrażnienia (a z ich powodu infekcja) są niemalże nieuniknione. Dlatego podczas tego typu „terenowych” uniesień używaj lubrykantu, nie zapomnij też o prezerwatywach, dzięki czemu nie zmieni się zbytnio odczyn pH pochwy.

Pamiętaj, że konsekwencje nieleczenia infekcji intymnych mogą być bardzo poważne. Zaczynając od wciąż nawracających objawów, poprzez choroby układu rozrodczego, aż po niepłodność. Nigdy nie ignoruj pierwszych objawów infekcji!

Kąpielisko, basen, jezioro – podstawowe zasady

Kiedy panują największe upały, bardzo chętnie chłodzimy się w wodzie. Pamiętaj jednak, żeby po każdej takiej kąpieli wziąć prysznic! Chlor, który znajduje się w wodzie w basenach, może podrażniać miejsca intymne, zabija też niektóre mikroorganizmy żyjące w pochwie. Prysznic weź też po kąpieli w publicznych kąpieliskach czy jeziorach – woda może być siedliskiem bakterii i grzybów.

Zaraz po kąpieli zmieniaj też strój kąpielowy na suche ubrania. Teoretycznie wyschnie na Tobie sam… niemniej jednak przez pewien czas Twoja pochwa będzie idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów. Sprzyjają temu wilgoć, ciepło oraz nieprzepuszczające powietrza materiały, z których zazwyczaj wykonane są kostiumy kąpielowe.

Jeśli wypoczywasz nad wodą ze znajomymi, nie dziel się z nimi ręcznikiem. W ten sposób unikniesz kontaktu z obcymi bakteriami i grzybami. Warto także mieć osobne ręczniki do całego ciała i do miejsc intymnych. Zawsze po kąpieli dokładnie osuszaj krocze.

Więcej porad na temat zapobiegania infekcjom znajdziesz na portalu kobiecosc.info.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here