Codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Zdrowy i piękny uśmiech jest nie tylko wizytówką każdego człowieka, ale również wpływa na nasze samopoczucie. Powinniśmy więc każdego dnia dbać o stan naszego uzębienia poprzez jego odpowiednie szczotkowanie. Ale jak wybrać dobrą szczoteczkę wśród wielu modeli dostępnych w sklepach i aptekach? Dowiedz się, jakie modele są dostępne na rynku i jaka twardość szczoteczki do zębów będzie dla Ciebie najlepsza.

Jakie są rodzaje szczoteczek do zębów?

Zacznijmy od tego, że aktualnie w sprzedaży dostępne są różne rodzaje szczoteczek do mycia zębów. Wciąż największą popularnością cieszą się szczoteczki manualne, ponieważ są bardzo tanie i łatwo dostępne. Różnią się wielkością i kształtem główki, szyjką, a także rączką, dzięki czemu łatwo można je dostosować do swojego wieku. Kilka lat temu popularność zyskały szczoteczki elektryczne, jednak teraz wiele osób rezygnuje z ich użytkowania na rzecz bardziej nowoczesnych szczoteczek sonicznych.  Oprócz tego w sprzedaży dostępne są szczoteczki specjalistyczne, które dzielą się dodatkowo na szczoteczki międzyzębowe, jednopęczkowe, ortodontyczne, pooperacyjne, a także szczoteczki do implantów.

rodzaje szczoteczek do zębów

Wiele osób zastanawia się, z czego wytworzone jest włosie szczoteczki do zębów. Od momentu powstania szczoteczki stosowano w niej włosie naturalne, pochodzące od różnych zwierząt. Jednak z biegiem czasu stwierdzono, że nie do końca spełnia swoje zadanie. Nie dość, że bywało szorstkie i często wypadało z uchwytu, to jeszcze często stawało się siedliskiem bakterii. Z tego względu naturalne włosie zastąpiono włosiem syntetycznym, które wykorzystywane jest również we współczesnych szczoteczkach. Należy jednak pamiętać, że to właśnie od średnicy i ilości włosia będzie zależała twardość szczoteczek.

Jaka twardość szczoteczki do zębów będzie odpowiednia?

Decydując się na zakup szczoteczki manualnej, do wyboru będziemy mieć cztery stopnie twardości włosia:

  • Twarde (hard) – średnica włosia wynosi od 0,25 do 0,35 mm. Szczoteczka twarda ma ostro zakończone włosie, dzięki czemu doskonale usuwa osad i dokładnie myje zęby. Może jednak podrażniać dziąsła przy mocnym szczotkowaniu, dlatego polecana jest dla osób o zdrowych i niewrażliwych dziąsłach. Jej zakup powinni rozważyć również palacze, a także osoby, które spożywają duże ilości kawy.
  • Średnie (medium) – o średnicy włosia 0,20-0,25 mm. Szczoteczka średnia jest uniwersalna i sprawdzi się w większości przypadków.
  • Miękkie (soft) – średnica wynosi 0,18-0,20 mm. Szczoteczka miękka będzie najlepszym wyborem dla osób, które mają odsłonięte szyjki zębowe i nadwrażliwe, skłonne do krwawienia dziąsła.
  • Specjalistyczne – o średnicy poniżej 0,12 mm. Takich szczoteczek powinny używać osoby po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej, ze stanami zapalnymi dziąseł, a także z implantami i protezami. Stosowanie szczoteczki specjalistycznej zaleca się również w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego.

Jeśli nie wiemy, jaka twardość szczoteczki do zębów będzie dla nas najlepsza, powinniśmy poprosić o pomoc swojego stomatologa. Pamiętajmy również, że bezpieczniejszym wyborem będzie szczoteczka średnia niż twarda, ponieważ dokładnie myje zęby, a przy tym nie uszkadza dziąseł.

twardość szczoteczki

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Coraz więcej osób decyduje się zastąpić szczoteczkę manualną, modelem elektrycznym lub sonicznym. Jest to jak najbardziej uzasadniony wybór, ponieważ szczoteczki elektryczne wykonują znacznie więcej obrotów, co z kolei przekłada się większą dokładność czyszczenia zębów. Ze względu na technologię i rodzaj wykonywanych ruchów, szczoteczki elektryczne możemy podzielić na: obrotowe (rotacyjne), obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne), szczoteczki soniczne i ultradźwiękowe. Niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na końcówkę szczoteczki, częstotliwość wykonywanych ruchów, a także czas pracy na baterii. Choć szczoteczki elektryczne są znacznie droższe niż manualne, będą nam służyć przez lata – wystarczy co kilka miesięcy wymieniać końcówkę szczoteczki.

Więcej informacji: maxelektro.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here