Gorączka u naszego dziecka nie zwiastuje nic dobrego – maluch czuje się nieswojo i jest marudny, co może zapowiadać przeziębienie. Mierzenie temperatury jest wtedy bardzo uciążliwe, dzieci nie lubią tej czynności, a więc płaczą i wyrywają się. Musimy więc pomyśleć o takim termometrze, który pozwoli dokonać pomiaru w szybki i jak najmniej inwazyjny sposób.

Termometry tradycyjne

Gorączka nie zwiastuje nigdy nic dobrego, zwłaszcza u małych dzieci, dlatego nigdy nie możemy tego zbagatelizować. Tylko dobry termometr pozwoli nam szybko sprawdzić, czy faktycznie mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym lub gorączką i zareagować jak najszybciej.

Niegdyś mogliśmy kupić wyłącznie termometry rtęciowe, które uznawane były za najdokładniejsze, jednak kilka lat temu zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na szkodliwość zawartej w nich rtęci. Gdy termometr się stłukł stanowił duże zagrożenie szczególnie dla dzieci, także mierzenie temperatury trwało zbyt długo, co u małego dziecka jest niemożliwe.

Obecnie mają swoich godnych następców: termometry elektroniczne, które są całkowicie bezpieczne dla naszych maluchów, pozwalają na szybki i komfortowy pomiar.

Rodzaje termometrów elektronicznych

Możemy tutaj wyróżnić:

  • Termometry elektroniczne standardowe – najczęściej wybierane przez młodych rodziców, są tanie i mało skomplikowane, pozwalają szybko zmierzyć dziecku temperaturę, wymagają jednak przetrzymania go pod pachą, w ustach lub w odbycie, co może powodować zdenerwowanie i dyskomfort u dziecka. Otrzymany wynik cechuje się dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza, możemy więc na nich polegać. Kosztują około 30 złotych.
  • Termometry elektroniczne bezdotykowe – ich największą zaletą jest dokonywanie pomiarów na odległość, dzięki czemu dziecko często nawet nie zdąży się zorientować, że miało mierzoną temperaturę. Jest to najlepszy wybór pośród wszystkich termometrów dla dzieci i na nim warto skupić uwagę. Mimo nieco wyższej ceny zapewnia największy komfort i bezpieczeństwo naszemu maluchowi.

Zalety termometru bezdotykowego

Cieszą się one największym powodzeniem wśród rodziców dzięki następującym cechom:

  • Charakteryzują się nowoczesną technologią, dzięki której mogą dokonywać higienicznych pomiarów – termometry te nie są przykładane do ciała, więc nie przenoszą się żadne drobnoustroje, nie musimy zmieniać końcówki urządzenia ani jej dezynfekować.
  • Pomiar dokonywany jest dzięki podczerwieni, która znajduje się w urządzeniu, wystarczy zbliżyć go do ciała i w ciągu kilku sekund od naciśnięcia przycisku uzyskamy wiarygodny pomiar temperatury.
  • Niektóre modele świetnie sprawdzą się jako termometr do mierzenia nie tylko temperatury ciała, ale również wody, potraw czy powietrza.
  • Termometr ten przyda się nie tylko małym dzieciom, ale również osobom starszym, które nie mają zbyt dużo cierpliwości, a także dla wszystkich tych, którym zależy na szybkim i dokładnym pomiarze.

Jak działa termometr bezdotykowy?

Ciało człowieka emituje promieniowanie podczerwone, co jest wykorzystywane przez tego rodzaju termometr. Podczerwień jest niewidoczna dla oczu, możemy ją skojarzyć na przykład z działaniem noktowizora, który rejestruje właśnie promieniowanie podczerwone, ukazując w innej barwie emitery ciepła – w tym przypadku człowiek jest takim emiterem.

Promieniowanie podczerwone zwiększa się wraz z temperaturą ciała człowieka, a termometr ma za zadanie ją zmierzyć. Zazwyczaj urządzenie to ma dokładność do kilku dziesiętnych stopnia Celsjusza. Jeśli wynik wskaże podwyższoną temperaturę warto powtórzyć pomiar w krótkim odstępie czasu, by mieć stuprocentową pewność.

Dzięki niemu możemy również co jakiś czas sprawdzać czy temperatura ciała dziecka spadła, czy też utrzymuje się ponieważ pomiar dokonywany jest bezinwazyjnie i w komfortowy dla malucha sposób. Na podstawie regularnej obserwacji zdecydujemy czy dziecko zdrowieje, czy też konieczna jest ponowna wizyta u lekarza.

Czy warto posiadać takie urządzenie w domu?

Zdecydowanie. Niemal każde dziecko kojarzy mierzenie temperatury tradycyjnym termometrem z czymś bardzo nieprzyjemnym, a w ten sposób nie zrazimy go od samego początku i będzie chętnie dawało zmierzyć sobie temperaturę ciała. Tak jak zostało to już wspomniane – możemy wykorzystywać go do mierzenia temperatury innych rzeczy, a także korzystać z niego samemu.

Jeśli mamy zamiar kupić bezdotykowy termometr w pierwszej kolejności zasięgnijmy najważniejszych informacji i zróbmy rozeznanie. W internecie znajdziemy mnóstwo produktów wraz z opisami oraz opiniami użytkowników, na podstawie których możemy oszacować który z nich warto kupić.

Produkt powinien posiadać minimum 2 lata gwarancji, jeśli jest ona krótsza – nie decydujmy się na zakup, budzi to duże wątpliwości. Zwróćmy też uwagę by wykonany był z solidnych materiałów, dzięki czemu posłuży nam wiele lat.

Dobrej jakości termometr możemy kupić za około 150 złotych, istnieją oczywiście tańsze modele, które niekoniecznie sprawdzą się na dłuższą metę, a także droższe, które w rzeczywistości niezbyt różnią się od tych ze średniej półki cenowej, mała rada – nie warto przepłacać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here