kosmetyki na lato

Latem, mimo przyjemnego słońca również powinniśmy chronić naszą skórę. Przyczyną są przede wszystkim promienie UV. Są one szczególnie szkodliwe biorąc pod uwagę, że z ich przyczyny skóra szybciej się starzeje, jest mniej elastyczna i odporna na upływ czasu. Dodatkowo należy pamiętać, że to właśnie przez promienie UV, możemy mieć problem z  nowotworem skóry. Podkategorii promieni UV jest bardzo wiele, jednak należy wiedzieć, że tymi najgroźniejszymi dla nas są dwa jego podstawowe szczepy, są to UVA i UVB. Jeśli mamy z tymi promieniami do czynienia w małych ilościach to nie jest to dla naszej skóry niebezpieczne. Jeśli natomiast do skóry promieniowanie ma większy dostęp to na pewno nie jest to dla nas korzystne. Dodaje nam to również optycznie dużo więcej lat niż naprawdę mamy. Dzieje się tak dlatego, że skóra traci elastyczność i następuje duże jej odwodnienie. To ma bardzo duży wpływ również na powstawanie zmarszczek.  Oba te promieniowania UV mogą do tego doprowadzić do nowotworów skóry, jednak to gorsze i silniejsze działanie ma UVB. Uważa się, że pod wpływem tego promieniowania wytwarza się zjawisko zwane stresem oksydacyjnym. Ten rodzaj  promieniowania spłyca naskórek, więc uszkadza głębsze warstwy. Warto więc zainwestować w odpowiednie kosmetyki na lato.

odpowiednie kosmetyki na lato - czyli jakie

Ochrona naszej skóry …

Najskuteczniejszą metodą chronienia naszej skóry przed takimi działaniami, jest korzystanie z kosmetyków zawierających tak zwane filtry słoneczne. Kosmetyki te zawierają tlenek cynku, dwutlenek tytanu i inne związki chemiczne. To właśnie one w sposób mechaniczny odbijają promieniowanie.  Obecnie do produkcji kosmetyków wykorzystuje się bardzo organiczne środki takie jak avobenzon i oksybenzon. Wybierając odpowiednie kosmetyki na lato powinniśmy przede wszystkim  zwrócić uwagę na odpowiedni filtr, ponieważ jego skład takiego jest to sprawa najważniejsza. Najlepsze są te, które w swoim składzie mają udowodnione, że wskaźnik SPF znajduje się pomiędzy 15 a 50. Dowodzą tego badania wykonywane przez fundacje związane z rakiem skóry, które wyjaśniają iż krem o wartości SPF15 chroni przed około 93% promieni UVB, a SPF30 przed 97%.  wskaźnik ten pokazuje w ile razy dłużej twoja skóra może zostać na słońcu i się nie zaczerwieni (SPF15= 15 razy dłużej; SPF30= 30 razy dłużej). Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę to żadne filtry nie zapewniają nam 100% pewności. Powinniśmy smarować się kremami z filtrem co dwie godziny.

Konsultacje ze specjalistą

Wybierając krem ochronny najlepiej jest skonsultować się ze specjalistą. Na przykład dla osób z wrażliwą i alergiczną cerą, odpowiedni jest kosmetyk na lato, którego mechanizm opiera się na fizycznym odbijaniu światła. Natomiast dla tłustej cery lepszym kremem będzie ten z niższym poziomem SPF. Najlepsze są kremy do opalania z antyoksydantami, których działanie zapewni zwolnienie procesu starzenia się skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here